Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Gołuchów. Kazimierz Radomski i Benedykt Roźmiarek - zasłużeni dla gminy Gołuchów odebrali odznaczenia

Damian Cieślak
Damian Cieślak
W ostatnich dniach lutego Rada Gminy Gołuchów przyznała dwóm osobom honorowy tytuł „Zasłużony dla Gminy Gołuchów”. W czwartek, 31 marca 2022 roku, Kazimierz Radomski i Benedykt Roźmiarek odebrali odznaczenia.

Kazimierz Radomski i Benedykt Roźmiarek - zasłużeni dla gminy Gołuchów odebrali odznaczenia

Ostatniego dnia marca 2022 roku podczas sesji Rady Gminy Gołuchów miała miejsce uroczystość wręczenia honorowych tytułów „Zasłużony dla Gminy Gołuchów" założycielowi, a także wieloletniemu prezesowi WOPR Gołuchów Kazimierzowi Radomskiemu oraz Benedyktowi Roźmiarkowi, który przez blisko dwie dekady był dyrektorem Ośrodka Kultury Leśnej. Wyróżnionych nagrodził wójt Marek Zdunek w towarzystwie sekretarz gminy Tatiany Stefaniak i przewodniczącego Rady Tomasza Pawlaka.

- Pan Kazimierz od dziesięcioleci poświęca się społecznej służbie, jaką jest działanie na rzecz ratownictwa wodnego. Natomiast Benedykt Roźmiarek 20 lat był dyrektorem bardzo ważnej dla nas instytucji i bez wątpienia za jego czasów Ośrodek Kultury Leśnej nabrał nowego blasku i bardzo dobrze służył mieszkańcom gminy, jak i przyjezdnym - podkreślał wójt Marek Zdunek.

Obaj wyróżnieni dziękowali za docenienie ich wieloletniej pracy. - To dla mnie wielki zaszczyt. Przepracowałem 47 lat, z tego prawie 20 w Gołuchowie. Myślę, że tego czasu nie zmarnowałem. Troszeczkę mnie to kosztowało. Żona zawsze mówiła „żebyś ty tyle w domu robił, co w Gołuchowie", bo tutaj również dzięki moim współpracownikom udało się zrealizować wiele przedsięwzięć. Chciałbym, żeby tego nie zmarnowano. Mimo że nie mieszkam w Gołuchowie, to czuje się jego mieszkańcem i regularnie tutaj wracam. Dziękuję wszystkim za to wyróżnienie i wieloletnią współpracę - mówił Benedykt Roźmiarek. - Jestem bardzo zadowolony, że ktoś pamięta o nas, o naszej pracy. Ponad 45 lat mieszkam w Gołuchowie i od tego czasu zajmuje się nie tylko ratownictwem wodnym, ale i sportem. WOPR działa bardzo prężnie. Pracujemy cały rok, m.in. organizując pogadanki w szkołach czy zabezpieczając miłośników morsowania. Dziękuję i zapewniam, że dopóki starczy mi sił, będę nadal pomagał - uzupełniał Kazimierz Radomski.

Kazimierz Radomski - założyciel i wieloletni prezes gołuchowskiego WOPR-u

Kazimierz Radomski to założyciel i wieloletni prezes Oddziału Środowiskowego WOPR w Gołuchowie. Pałeczkę swojemu następcy Dominikowi Kołaskiemu przekazał w 2021 roku, po 41 latach stania na czele organizacji. W tym czasie wykształcił wielu ratowników wodnych i instruktorów. Dzięki ich pracy wypoczywający nad gołuchowskim jeziorem mogli czuć się bezpiecznie. WOPR organizował liczne szkolenia, zawody i pokazy, prowadził działania profilaktyczne oraz edukacyjne.

Za swoją działalność w 2000 r. Kazimierz Radomski został odznaczony złotą odznaką „Za zasługi dla WOPR Wielkopolska”. Aktywnie działał również w strukturach ZHP, LZS oraz OSP Gołuchów, co potwierdzają przyznawane kolejno wyróżnienia:

  • w latach 1977-1978 - srebrna i złota odznaka honorowa LZS;
  • w 1986 r. - honorowa odznaka za zasługi w działalności WOPR;
  • w 1989 r. - brązowa odznaka zasłużonego działacza Ligi Obrony Kraju;
  • w 2003 r. - srebrny medal „Za zasługi dla pożarnictwa”;
  • w 2021 r. - złoty medal „Za zasługi dla pożarnictwa”.

Kazimierz Radomski jest honorowym prezesem WOPR Gołuchów.

Benedykt Roźmiarek - wieloletni dyrektor Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie

Benedykt Roźmiarek był dyrektorem Ośrodka Kultury leśnej w Gołuchowie w latach 2002-2021. Za jego kadencji odrestaurowano szereg zabytkowych, dziewiętnastowiecznych obiektów rezydencji rodziny Czartoryskich, takich jak: Mauzoleum, „Owczarnia”, „Obora”, Ananasarnia, Niedźwiedziarnia i winnice, które po pracach remontowo-konserwatorskich służą celom edukacyjnym i są udostępnione do zwiedzania turystom z kraju i zagranicy.

Ponadto, z inicjatywy Benedykta Roźmiarka wykonano modernizację wnętrz pałacu zwanego „Oficyną” oraz starej stajni na „Dybulu”, a także rekonstrukcję dawnej chałupy, zlokalizowanej w parku-arboretum. Na terenie dawnej szkółki drzew i krzewów ozdobnych założono od podstaw ogród-ziołowo-kwiatowy w celach poznawczych. Za jego kadencji przeprowadzono prace rewaloryzacyjne w parku-arboretum wraz z modernizacją ścieżek spacerowych, konserwacją pomników przyrody i innych zabytkowych drzew oraz alei. Założono nowe kolekcje dendrologiczne oraz sukcesywnie przywracano układ architektoniczno-przestrzenny parku-arboretum. Dzięki staraniom Benedykta Roźmiarka, Muzeum Leśnictwa działające w strukturze Ośrodka Kultury Leśnej wzbogaciło się o kilka tysięcy eksponatów z zakresu sztuki, rzemiosła artystycznego, etnografii, przyrody i techniki. Zainicjował szereg wydarzeń kulturalnych, a także związanych z podnoszeniem kultury leśnej i ekologicznej.

Podczas kierowania Ośrodkiem Kultury Leśnej przez pana Benedykta placówka ta otrzymała znaczące wyróżnienia: „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Medal „Pro Bono Silvae” przyznany za całokształt działalności przez Polskie Towarzystwo Leśne, Medal im. Wiktora Godlewskiego „za działania na rzecz przyrody” oraz wyróżnienie „Panteon Polskiej Ekologii” czy „Zabytek Zadbany A.D. 2018”.

Zasłużeni i honorowi - kto otrzymał zaszczytne tytuły?

Uchwała, na mocy której Rada Gminy Gołuchów może wyróżnić osoby, które w sposób szczególny zasłużyły się dla rozwoju gminy funkcjonuje od 2002 roku. Samorząd przyznaje tytuł "Honorowego Obywatela Gminy Gołuchów" oraz "Zasłużonego dla Gminy Gołuchów".

To pierwsze wyróżnienie otrzymali:

  • Jean Pierre Dauby;
  • Joachim Schulze;
  • Andrzej Zalewski;
  • Vladimir Sisan;
  • Ivan Kristof;
  • Wojciech Spaleniak;
  • Peter Wall.

Natomiast tytuł "Zasłużonego dla Gminy Gołuchów" Rada przyznawała nie tylko osobom, ale i organizacjom. Oto lista docenionych w ten sposób:

  • OSP Gołuchów;
  • Bank Spółdzielczy;
  • Regionalny Zespól Pieśni i Tańca „Tursko”;
  • LKS Gołuchów;
  • Jadwiga Jankielewicz;
  • Jan Łubiński;
  • Marianna Szczupak;
  • Mieszkańcy Turska i okolic – żołnierze AK;
  • Józef Banasiak;
  • Stanisław Małyszko;
  • Danuta Marek;
  • Edmund Stasiak;
  • Kazimierz Radomski;
  • Benedykt Roźmiarek.

Więcej informacji o tych osobach i organizacjach znajdziecie na stronie internetowej Urzędu Gminy w Gołuchowie TUTAJ i TUTAJ.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Dzień Kobiet w Pleszewie. Dzień Kobiet z pasją i dobrą zabaw...

Złote Gody w Pleszewie. Pół wieku wspólną kroczą drogą, czyli Złote Gody w Pleszewie [Cz.IV]

Złote Gody w Pleszewie. Pół wieku wspólną kroczą drogą, czyl...

Złote Gody w Pleszewie. Spędzili wspólnie pięćdziesiąt lat. Teraz obchodzą jubileusz Złotych Godów [CZ.III]

Złote Gody w Pleszewie. Spędzili wspólnie pięćdziesiąt lat. ...

Pleszew. Ałbena Grabowska autorka poczytnej sagi "Stulecie Winnych" gościła w Pleszewie i opowiedziała swoją historię

Pleszew. Ałbena Grabowska autorka poczytnej sagi "Stulecie W...

Gmina Gizałki. Polskie i ukraińskie rodziny integrowały się w Tomicach

Ogólnopolski Finał LXXIII Olimpiady Matematycznej w Pleszewie. Wybitni młodzi matematycy z całego kraju mierzą się z królową nauk

Ogólnopolski Finał LXXIII Olimpiady Matematycznej w Pleszewi...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto