Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Gołuchów. Popisy aktorów-amatorów w spektaklu „Pan_na Gołuchowie” publiczność nagrodziła owacjami

Damian Cieślak
Damian Cieślak
W piątek, 1 lipca 2022 roku na dziedzińcu gołuchowskiego zamku odbyła się premiera wyjątkowego spektaklu zatytułowanego „Pan_na Gołuchowie”, w którym zagrali mieszkańcy gminy, wspierani przez aktorów-amatorów z Kalisza. Owacjom nie było końca!

Spektakularna premiera sztuki „Pan_na Gołuchowie”

Przygotowywali się kilka miesięcy. Podczas warsztatów pracowali nad gestami teatralnymi, technikami aktorskiego mówienia, wykorzystywaniem siły głosu, interpretacją tekstu, scenami dialogowymi. Oswajali się z tremą, przełamywali nieśmiałość. Dla wielu z nich piątkowy występ był artystycznym debiutem. Debiutem bardzo udanym, o czym świadczyła reakcja publiczności, która nagrodziła aktorów-amatorów długimi owacjami. Były gratulacje, kwiaty i uściski.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni. Od samego początku założyliśmy, że nie robimy castingu. Kto chciał i miał ochotę wziąć udział tym w projekcie, zrobił to. Podstawowa trudność polegała na opracowaniu i zrealizowaniu takiej strategii, w której każdy ma okazję się „nagrać”, odnaleźć we właściwej scenie. Myślę, że to nam się udało. W większości nasi aktorzy po raz pierwszy wystąpili w tak długim, wymagającym koncentracji przedstawieniu. Nie było suflerów, żadnych podpórek. Znakomicie poradzili sobie z tym wyzwaniem - opowiada Marek Chojnacki, scenarzysta i reżyser.

W piątek, 1 lipca 2022 roku, na dziedzińcu gołuchowskiego zamku spektakl „Pan_na Gołuchowie” zagrano dwa razy. Trzeci występ zaplanowano w sobotę. - Stosunkowo łatwo jest zaprosić artystów zawodowych, zapłacić za występ. Jednak, gdy oni odjadą, wraz z nimi ucieka nastrój. Z tym spektaklem – dzięki temu, że grają w nim nasi mieszkańcy - będzie inaczej. Duch tego wydarzenia pozostanie w nas i u nas na długo - podkreśla Marek Zdunek, wójt gminy Gołuchów.

Teatr połączył różne pokolenia

Na początku listopada 2021 roku Gołuchowskie Centrum Kultury „Zamek” zorganizowało warsztaty teatralne, których zwieńczeniem miało być wystawienie sztuki pt. „Pan na Gołuchowie” - widowiska uświetniającego jubileusz 10-lecia instytucji kultury.

GCK do współpracy zaprosiło mieszkańców gminy, którzy – jak się okazało 1 lipca 2022 roku -brawurowo odegrali role przydzielone im przez reżyserów i scenarzystów przedstawienia, czyli Małgorzatę i Marka Chojnackich. Ona jest kulturoznawczynią, autorką programów edukacyjnych z zakresu sztuki, realizatorką projektów edukacyjnych. On to doktor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, który m.in. prowadzi laboratoria „Scenopisarstwo w kulturze audiowizualnej” oraz „Reżyserię widowisk tematycznych” na Wydziale Antropologii i Kulturoznawstwa UAM.

Na pierwszym spotkaniu pojawiła się liczna grupa osób chcących spróbować swoich aktorskich sił. - Do tej pory nie mieliśmy warsztatów teatralnych i z niepewnością, ale i ciekawością obserwowałam, czy nasi mieszkańcy odpowiedzą na to zaproszenie, czy będą chcieli wziąć udział, odważą się uczestniczyć w próbach, a później w spektaklu. Już premierowe spotkanie przyniosło pozytywne zaskoczenie. Zarówno jeśli chodzi o frekwencję, jak i o otwartość uczestników – mówi Patrycja Walerowicz-Wojtkowiak, dyrektor GCK „Zamek” i koordynatorka projektu.

Mieszkańcy stworzyli międzypokoleniową grupę. Należą do niej m.in.: uczniowie, studenci, radna, specjalistka diagnostyki laboratoryjnej, pracownik administracji publicznej, seniorki czy nauczycielki. Najmłodszy aktor ma 11 lat, najstarsza aktorka 87. Wszystkich łączy przynależność do gminy Gołuchów lub miłość do Gołuchowa. Wszyscy poświęcili swój czas, aby przeżyć niezapomnianą przygodę.

W spektaklu pt. „Pan_na Gołuchowie” wystąpili:

  • Agnieszka Rupiczak w roli Agnieszki Baranowskiej;
  • Michał Młynarczyk w roli Wacława;
  • Martyna Grochowicka w roli Zosi;
  • Lidia Chwalińska w roli hrabiny Krystyny;
  • Urszula Płaczek w roli hrabiny Elwiry;
  • Halina Krzyżak w roli sędziny Klementyny;
  • Elżbieta Jamroszczyk w roli sędziny Mikołajskiej oraz kucharki;
  • Katarzyna Karpińska w roli podstoliny Zuzanny oraz ducha;
  • Monika Osuch w roli rejentowej Kukulskiej;
  • Arleta Piotrowska - przygotowała układy taneczne - w roli chorążanki Honoraty;
  • Małgorzata Glapińska w roli kucharki i podkomorzanki Emilii;
  • Mikołaj Jamroszczyk w roli pazia;
  • Marek Kubisiak w roli tajemniczego dworzanina;
  • Zdzisław Jędraszek w roli wojewody;
  • Maria Horzowska w roli sędziny Barbary;
  • Maksymilian Płaczek w roli żołnierza samochwały;
  • Klaudia Zmyślona w roli Róży;
  • Violetta Bartczak w roli margrabiny Franciszki;
  • Jerzy Szukalski w roli medyka;
  • Alina Doktor w roli starościny Jaskólskiej;
  • Magdalena Zasieczna w roli podstoliny Marianny;
  • Kaja Król w roli kasztelanki Doroty;
  • Laura Borowiak w roli cześnikówny Jagody.

Eksperyment zakończył się sukcesem

Spektakl był inspirowany twórczością Agnieszki Baranowskiej z Lipskich, XIX-wiecznej dramatopisarki, która od 1825 roku zamieszkiwała w Wielkim Księstwie Poznańskim. Po śmierci męża Stanisława Baranowskiego, oficera powstania listopadowego, właściciela Marszewa, sama zarządzała majątkiem. Odwiedzała Broniszewice, aktywnie uczestniczyła w życiu kulturalnym Pleszewa.

Agnieszka Baranowska była autorką wystawionej w 1904 roku w Teatrze Polskim w Poznaniu sztuki pod tytułem „Pan na Gołuchowie”. Jest to komedia kontuszowa, opowiadająca historię miłości Zofii i Wacława.

- Oryginał tego dramatu, niestety, nie zachował się. Odtworzyliśmy go na podstawie recenzji, którą znaleźliśmy wśród dokumentów teatralnych. Zachowaliśmy zasadnicze elementy całej perypetii dotyczącej ożenków, odnalezionego syna, rozmów, które odbywały się na dziedzińcu. Natomiast tekst został napisany przez nas, z myślą o aktorach grającym w tym spektaklu, już po rozpoznaniu ich cech charakteru czy upodobań - opowiada Małgorzata Chojnacka.

Projekt „Pan_na Gołuchowie był artystycznym eksperymentem. Już po premierze śmiało można powiedzieć, że eksperyment zakończył się sukcesem!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto