Gmina Opatówek. Rekordowe plany budżetowe na 2022 rok

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Gmina Opatówek. Rekordowe plany budżetowe na 2022 rok
Gmina Opatówek. Rekordowe plany budżetowe na 2022 rok UMG Opatówek
Udostępnij:
Budżet gminy Opatówek na 2022 rok został jednomyślnie przyjęty podczas sesji, która odbył się we wtorek, 25 stycznia. - Budżet zabezpiecza małe, średnie i duże potrzeby - mówi burmistrz Sebastian Wardęcki.

Budżet został pozytywnie zaopiniowany przez wszystkie komisie stałe Rady Miejskiej Gminy Opatówek oraz przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Poznaniu.

- Budżet proponowany na 2022 rok zabezpiecza małe, średnie i duże potrzeby, projekty, zadania oczekiwane przez mieszkańców Gminy Opatówek. Jest zbilansowany i bezpieczny w zakresie kwoty długu - informuje burmistrz Sebastian Wardęcki.

Pozytywnie ocenia go także Krzysztof Dziedzic, sekretarz gminy.

- Przyjęty budżet to bardzo dobry plan inwestycyjny, budżet rozwojowy, który daje możliwości realizacji w bieżącym roku oraz w następnych latach nowe i duże i mniejsze zadania. Jest rekordowy w zakresie inwestycji oraz pozyskanych środków zewnętrznych. Około 14,3 mln zł to dofinansowania rządowe na nowe drogi, inwestycje wodno kanalizacyjne, sportowe" - informuje.

Paweł Bąkowski, przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Opatówek, zaznacza, że niskie zadłużenie to silna strona budżetu na 2022 rok.

Najważniejsze inwestycje

Dochody budżetu to 61 mln zł, wydatki - 63 mln zł, a wydatki majątkowe to blisko 17 mln. Wśród inwestycji wymienić należy: budowę i remont dróg Tłokinia Kościelna - Borów oraz Tłokinia Mała (dofinansowanie rządowe na ok. 8 mln zł), budowę kanalizacji w miejscowości Borów (2,8 mln zł), budowę dróg ul. Kościuszki - Cienia Trzecia oraz ulica Ogrodowa w miejscowości Opatówek (koszt ok. 3,7 mln, z czego 60 proc. dofinansowanie zewnętrzne). Planowany jest także remont dachów w budynkach komunalnych, inwestycje w oświacie w tym budowa boiska sportowego oraz żłobka w miejscowości Opatówek, inwestycje w oświetlenie uliczne i termomodernizacje.

Planowane zadłużenie na koniec roku 2022 (kwota długu) to około 2,5 mln - 4 proc. wydatków.

Gminny Fundusz Sołecki

W budżecie zaplanowano około 716 tysięcy zł na 62 zadania w 28 sołectwach w ramach tzw. Gminnego Funduszu Sołeckiego, zgodnie z wnioskami mieszkańców.


Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie