Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grodzisk. Najstarszy ślubny chlebek

Ania Borowiak
ana
Niezwykłych ludzi w naszym mieście z pewnością nie brakuje. Jest jednak jedna sylwetka, o której z pewnością mało kto ma pojęcie.

Pani Stanisława Mencel pochodzi z małej wioski koło Pacanowa. Do Grodziska przeprowadziła się jako mała dziewczynka, śladami starszej siostry. Jest to kobieta mająca w sobie ogromny szacunek przede wszystkim do innych ludzi i do ciężkiej pracy. 7. lutego 1959 roku wyszła za mąż. W dniu swojego ślubu otrzymała od teściowej kromkę chleba i odrobinę soli. Miało to służyć temu, żeby w jej domu nigdy nie zabrakło owych rzeczy. Pani Stanisława pokornie przyjęła podarunek i przechowywała przez lata w zaciszu swojego domu. Historię o chlebku i soli przekazywała najpierw swoim dzieciom, później wnukom, teraz słucha jej liczne grono prawnuków.

Podarowana kromka ma już ponad 55 lat i wciąż jest w nienagannym stanie. Oczywiście stała się tylko twardsza i ciemniejsza. Jest to niesamowity przykład poszanowania chleba, który jest dla każdego z nas ważnym elementem życia codzinnego. Z szacunkiem przechowywana przez wiele lat, wciąż spoczywa zabezpieczona w szafie. Mieszkanka Grodziska pytana o to, czy życzenia teściowej się spełniły bez wahania odpowiada, że tak. Czy warto zatem wierzyć w ślubne wróżby i zabobony powtarzane z pokolenia na pokolenie przez setki lat?

Istnieje wiele przesądów, z którymi mierzy się para młoda. Welon musi być nieużywany, jeśli nie chcemy przejąć problemów tamtej osoby- mówi pani Aurelia Gromek z Salonu Sukien Ślubnych Virginia w Grodzisku. -Pamiętajmy też o zabudowanej pięcie w butach panny młodej, żeby nie uciekało szczęście. Klientki salonu wspominają także o groszu wkładanym do buta przez mamę, niebieskiej podwiązce założonej koniecznie na lewej nodze, którą w noc poślubną ściąga pan młody. Data ślubu też jest istotna- najlepiej pobierać się w tych miesiącach, w nazwach których pojawia się „r”. Najszczęśliwsze będą ponoć te pary, które pobiorą się w okresie Bożego Narodzenia, w karnawale, lub w czasie Wielkanocy. Nie poleca się natomiast składać przysięgi ślubnej w maju, listopadzie, w dniu 1 kwietnia (ze względu na prima aprilis), a także w wielkim poście i oczywiście w adwencie. Dobrze wróży na przyszłość ślub w kościele, w którym chrzczono Pannę Młodą. Absolutnie nie można słuchać własnych zapowiedzi ślubnych, jeśli chce się prowadzić szczęśliwe życie małżeńskie.

Kilka dni przed ślubem Panna Młoda powinna położyć swoje ślubne buty na parapecie, aby wpadło do nich dużo szczęścia. Zapewnia to także piękną pogodę w dniu samego ślubu. Młodsze, niezamężne jeszcze siostry Panny Młodej, nie mogą ulec pokusie mierzenia jej kreacji. Jeżeli jedna z nich założy nieswoją suknię ryzykuje, że sama nigdy nie stanie przed ołtarzem.

Ważne jest też to, co należy mieć na sobie w dniu ślubu. Panna Młoda w dniu ślubu powinna mieć na sobie: coś białego - symbolu czystości uczuć, coś niebieskiego (np. podwiązka) - zapewnia potomstwo i wierność małżonka, coś używanego (np. biżuteria) - zapewnia lojalność najbliższych, coś pożyczonego (koniecznie od osoby, która jest szczęśliwa w swoim małżeństwie) - zapewnia sympatię i dobre stosunki z nową rodziną, coś nowego - jest gwarancją bogactwa i dostatku, w szwie sukni kryształek cukru i okruszek chleba a w buciku pieniążek - zapewnia dostatek rodzinie. Na ślub nie należy wkładać nic różowego- kolor ten przynosi Młodej Parze nieszczęście. Pan młody powinien mieć przy sobie pieniądze, które gwarantują dostatnie życie.
Niektóre przesądy ślubne wydają się nam z pewnością śmieszne. Warto jednak pamiętać, że jest w tym spora ilość mądrości ludowej, która przekazywana była z ogromną starannością przez setki lat.. Może warto jednak spalić bukiet po roku lub chociaż stłuc szkło na weselu, by zapewnić sobie szczęście..

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto