Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Groźny dla zdrowia benzopiren w powietrzu w Kaliszu. Możliwe przekroczenia norm

Andrzej Kurzyński
Groźny dla zdrowia benzopiren w powietrzu w Kaliszu. Możliwe przekroczenia norm
Groźny dla zdrowia benzopiren w powietrzu w Kaliszu. Możliwe przekroczenia norm naszemiasto.pl
Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu wydał komunikat ostrzegawczy dla mieszkańców Kalisza i powiatu kaliskiego o ryzyku przekroczenia w powietrzu wystąpienia przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego dla benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10. To jeden z najgroźniejszych składników smogu.

Departament Monitoringu Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Srodowiska Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Poznaniu poinformował o ryzyku wystąpienia przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego dla benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10 na obszarze aglomeracji poznańskiej, miasta Kalisza i strefy wielkopolskiej w roku 2021.

Benzopiren, czy benzoapiren, to jeden z najgroźniejszych składników smogu. Powstaje przede wszystkim wskutek spalania węgla, w mniejszym stopniu – śmieci (najczęściej tworzyw sztucznych) oraz także częściowo jako emisje transportowe. Stężenie benzopirenów w powietrzu jest jednym z parametrów oceny jakości powietrza.

Najgroźniejszymi skutkami długotrwałej ekspozycji na benzopiren są nowotwory. Benzopiren uszkadza również wątrobę, nadnercza, osłabia układ odpornościowy, krwionośny.

CZYTAJ TAKŻE:

Jak podano w komunikacie, analiza wyników pomiarów pyłu zawieszonego PM2,5 ze stacji PMŚ w Kaliszu oraz Pleszewie za okres od 01.03.2020 r. do 28.02.2021 r. wskazuje na ryzyko przekroczenia średniorocznego poziomu dopuszczalnego dla pyłu zawieszonego PM2,5 na terenie: miasta Kalisz oraz powiatów kaliskiego, ostrowskiego, pleszewskiego i jarocińskiego.

Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie się objawów ataków astmy. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu zwiększa się ryzyko infekcji dróg oddechowych.

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku pyłu PM10. Analiza wyników pomiarów ze stacji w Kaliszu, Pleszewie, Ostrowie Wielkopolskim i Nowym Tomyślu za okres od 01.03.2020 r. do 28.02.2021 r. wskazuje na ryzyko przekroczenia średniodobowego poziomu dopuszczalnego dla pyłu PM10 (ponad 35 dni ze stężeniem powyżej 50 µg/m3) na terenie miasta Kalisz oraz powiatów kaliskiego, pleszewskiego, jarocińskiego, ostrowskiego, nowotomyskiego, wolsztyńskiego i grodziskiego.

ZOBACZ TAKŻE:

Tak zmieniał się Kalisz na przestrzeni lat

Zobacz jak zmieniał się Kalisz na przestrzeni lat. Timelapse...

Nowe Skalmierzyce z lotu ptaka. Zobacz to urokliwe miasto z lotu ptaka

Nowe Skalmierzyce z lotu ptaka. Oto, jak wygląda to urokliwe...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto