Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grupa rekonstrukcyjna ,,GRH 155 I.R." na Białorusi [FOTO]

AND
Grupa rekonstrukcyjna ,,GRH 155 I.R." na Białorusi
Grupa rekonstrukcyjna ,,GRH 155 I.R." na Białorusi Archiwum Karola Matczaka
Tym razem rekonstruktorzy liniowego 7 Zachodnio-Pruskiego Pułku Piechoty No 155 z Ostrowa Wielkopolskiego wzięli udział w walkach zimowych na terenie Białorusi.

Na ternie kresowej posiadłości rodowej Niemcewiczów w miejscowości Skoki (nieopodal Brześcia) odbyła się wojenno-historyczna rekonstrukcja poświęcona setnej rocznicy zawieszenia broni pomiędzy walczącymi w I wojnie światowej Niemcami i jej sojusznikami a Rosją. Dokument ten podpisany został w istniejącym do dziś pałacu. Obecnie mieści się w nim Muzeum Historyczne ,,Siedziba Niemcewiczów".

Na terenie przypałacowego parku starły się oddziały piechoty oraz kawalerii wspierane ogniem artylerii i kulomiotów. Umocnione szańce przechodzące z rąk do rąk spowijały kłęby dymu eksplodujących pocisków. Salwy karabinowe trzebiły szeregi walczących. I nagle cisza. Parlamentariusze zrewoltowanej armii rosyjskiej przyjęli surowe warunki rozejmu.

- Przed licznie zgromadzoną publicznością białoruską wystąpiły grupy rekonstrukcyjne z : Rosji (piechota i Kozacy), Polski (piechota pruska i legioniści Piłsudskiego czyli koledzy z GRH ,,Gorlice 1915"), a także z Białorusi (huzarzy). Barwne mundury rożnych rodzajów wojsk wrogich armii, strzelające działa i karabiny oraz efektowna pirotechnika ożywiły malownicze sceny dawnej wojny - mówi Karol Matczak z kalisko-ostrowskiej Grupy Rekonstrukcyjnej ,,GRH 155 I.R."

Jeszcze tego samego dnia w salach płacowych odbył się uroczysty bal okolicznościowy. Jego uczestników obowiązywały ściśle epokowy strój, etykieta i taniec z przełomu XIX i XX w. Ten ostatni okazał się rzeczą trudniejszą niż okopowa walka wręcz, ale i tu żołnierze 155 Regimentu, po krótkim treningu wiedli prym niekwestionowany. Następnego dnia po zwiedzeniu muzeum Twierdzy Brzeskiej organizatorzy zapewnili wojsku odpoczynek w typowej białoruskiej ,,bani" parowej.

- Na koniec tej krótkiej relacji wypada złożyć serdeczne podziękowania gospodarzom, pracownikom Muzeum w Skokach, a w szczególności Siergiejowi Aleksandrowiczowi Semenjukowi, za gościnę i braterstwo broni - dodaje Karol Matczak.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Grupa rekonstrukcyjna ,,GRH 155 I.R." na Białorusi [FOTO] - Kalisz Nasze Miasto

Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto