HOKEJ - Wojskowi nie dali szans rywalom

Jacek Pałuba
Waldemar Rataj w pojedynku z Mariuszem Gromadzkim i Piotrem Mikułą
Waldemar Rataj w pojedynku z Mariuszem Gromadzkim i Piotrem Mikułą Janusz Romaniszyn
Hokeiści poznańskiego Grunwaldu nie mają litości dla kolejnych ligowych rywali. Podczas 5. kolejki spotkań wojskowi rozprawili się ze Startem Gniezno, aplikując rywalom dziesięć goli.

Jedynie w pierwszej połowie gnieźnianie byli w stanie nawiązać wyrównaną walkę z mistrzami Polski. Grunwald najpierw zdobył dwa gole, a potem Start zdołał strzelić bramkę kontaktową. Ale jeszcze przed przerwą wojskowi podwyższyli rezultat na 4:1. W drugiej połowie, kiedy zawodnicy trenera Jerzego Wybieralskiego podkręcili tempo, pod bramką Startu było bardzo gorąco. Kolejne gole były więc kwestią czasu i tak się też stało. Do siatki gnieźnian cztery razy w tym meczu trafił Marcin Strykowski, a dwukrotnie Artur Mikuła. Tuż przed końcem po szybkim ataku Start zdobył jeszcze drugiego gola, ale wygrana wojskowych 10:2, nie podlegała żadnej dyskusji.

Nowym liderem tabeli został Pomorzanin Toruń, który w ten weekend wygrał dwa spotkania. Najpierw w sobotę torunianie pokonali w meczu awansem z 7. kolejki Polonię Środa 6:2, natomiast wczoraj wygrali z LKS Gąsawa 8:4. Ten drugi pojedynek rozpoczął się nieoczekiwanie od prowadzenia gąsawian 1:0 po pierwszej połowie. Jeszcze na początku drugiej odsłony wydawało się, że Pomorzaninowi będzie trudno pokonać rywali, bo po zdobyciu bramki wyrównującej szybko stracił drugiego gola i przegrywał 1:2. Jednak potem torunianie złapali odpowiedni rytm i zwyciężyli ekipę z Pałuk bardzo wyraźnie.
Drugi zespół pałucki, LKS Rogowo na boisku w Gąsawie pokonał AZS AWF Poznań 3:2. Jeszcze w pierwszej połowie zawodnicy obu ekip mieli źle ustawione celowniki, ale po przerwie emocji nie brakowało do ostatnich sekund. Rogowo prowadziło w 52. minucie 2:0. Akademicy zdołali wyrównać w ciągu dwóch minut po dwóch bramkach Szymona Oszyjczyka. Jednak ostatnie słowo należało do rogowian, którzy zwycięskiego gola zdobyli w ostatniej minucie (Adrian Krokosz) i mogli się cieszyć z trzech punktów.

Do niespodzianki doszło w Gnieźnie, gdzie Stella zwyciężyła poznańskiego Pocztowca 5:4. Sytuacja w tym spotkaniu zmieniała się jak w kalejdoskopie. Poznaniacy już po trzynastu minutach wygrywali 3:0 i zamiast spokojnie kontrolować przebieg wydarzeń na boisku, zupełnie oddali inicjatywę gospodarzom. Gnieźnianie wykorzystali dwa krótkie rogi i zdobyli jeszcze gola po akcji, doprowadzając do remisu 3:3. Pocztowcy tuż przed końcem pierwszej odsłony znowu prowadzili 4:3, ale jak się później okazało, był to ostatni gol trzeciej drużyny poprzedniego sezonu w tym meczu. Ambitnie grająca Stella doprowadziła do remisu 3:3, a dziesięć minut przed ostatnią syreną wykorzystała trzeci krótki róg i pokonała Pocztowca 5:4.

Dotychczasowy lider tabeli Warta Poznań co prawda pokonała Polonię Środa 3:1, ale niczym szczególnym nie zaimponowała. Zieloni razili nieskutecznością i nie ustrzegli się błędów w obronie. Przegrywali do przerwy 0:1, a losy meczu rozstrzygnęli na początku drugiej połowy. Po raz kolejny w tym sezonie znakomicie w poznańskiej bramce spisywał się Paweł Sobczak, który uchronił zespół przed większymi stratami.

Pomorzanin Toruń - Polonia Środa 6:2 (3:1)
bramki: Nowakowski 2 (23-kr, 24-kr), Kunklewski 2 (47, 48-kr), Zadka (31), Szyplik (37) - Tomaszewski (26), Krysztofiuk (51-k).
Grunwald Poznań - Start Gniezno 10:2 (4:1)
bramki: Strykowski 4 (29-kr, 39, 45, 54), A. Mikuła 2 (27, 61), Dutkiewicz (6-kr), P. Bratkowski (12-kr), Stasiak (48), Rataj (62) - Gromadzki (26-kr), M. Grotowski (64).
Stella Gniezno - Pocztowiec Poznań 5:4 (3:4)
bramki: H. Grotowski 3 (25-kr, 33-kr, 60-kr), Majdecki (30), Konieczny (49) - K. Rachwalski 2 (9, 34), Kmieć (12-kr), D. Rachwalski (13).
LKS Rogowo - AZS AWF Poznań 3:2 (0:0)
bramki: Majchrzak (39-kr), Karpiński (52), Krokosz (70) - Oszyjczyk 2 (60, 61-kr).
Pomorzanin Toruń - LKS Gąsawa 8:4 (0:1)
bramki: Szyplik 3 (38, 52-k, 66), K. Makowski 2 (46, 65-kr), Nowakowski 2 (53-kr, 57-kr), Kunklewski (69) - Warkoczewski 2 (30, 68), K. Wrzesiński 2 (39, 67).
Warta Poznań - Polonia Środa 3:1 (0:1)
bramki: T. Wachowiak 2 (41, 44), Poszwa (39) - Jagodziński (7).