Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

I Dni Księstwa Kaliskiego. Czeka nas piknik, koncerty i konferencja

Bartłomiej Hypki
I Dni Księstwa Kaliskiego. Piknik, koncerty i konferencja
I Dni Księstwa Kaliskiego. Piknik, koncerty i konferencja Bartłomiej Hypki
Już w najbliższy weekend, 24 i 25 sierpnia, odbędą się I Dni Księstwa Kaliskiego. Podczas wydarzenia odbędzie się konferencja, piknik średniowieczny, a całość zwieńczy koncert „Bogurodzica i pieśni maryjne” zespołu Jerycho w klasztorze franciszkanów.

Organizatorami są Fundacja im. Bolesława Pobożnego, kaliski oddział Stowarzyszenia KoLiber, Fundacja Polska Jutra, a także Bractwo Rycerskie Ziemi Kaliskiej. Wydarzenie odbywa się pod patronatami Ministerstwa Kultury, prezydenta Kalisza, a także biskupa kaliskiego.

- Celem naszego wydarzenia jest przede wszystkim promowanie historii naszego regionu oraz popularyzacja wiedzy na temat Księstwa Kaliskiego oraz wielokulturowego Kalisza - powiedział podczas briefingu prasowego Piotr Błaszczyk, prezes Fundacja im. Bolesława Pobożnego.

Celem stowarzyszenia jest upowszechnianie wiedzy oraz krzewienie pamięci o księciu Bolesławie Pobożnym i księżnej Jolencie oraz ich dokonaniach, w szczególności dotyczących ustanowienia Statutu Kaliskiego. A I Dni Księstwa Kaliskiego odbędą się w 715. rocznicę śmierci błogosławionej księżnej Jolenty, 755. rocznicę śmierci Bolesława Pobożnego oraz 740. rocznicę uchwalenia Statutu Kaliskiego. Zdaniem organizatorów to doskonała okazja do świetnej zabawy i przypomina o dziedzictwie okresu średniowiecza.

W ramach wydarzenia w sobotę, 24 sierpnia w godz. 15–19, odbędzie się konferencja „Księstwo Kaliskie a sprawy dzisiejsze”. W Sali Recepcyjnej kaliskiego ratusza o „Bolesławie Pobożnym – Zapomnianym bohaterze Kalisza i okolic” opowie Tadeusz Skarżyński). Odbędą się też dwa panele dyskusyjne: „Dziedzictwo Księstwa Kaliskiego – jak przywrócić Kaliszowi dawny blask?” oraz „Polska i Kalisz w nowej odsłonie wielokulturowości”.

- W roli ekspertów w pierwszej debacie wystąpią Dawid Borowiak, Grzegorz Kulawinek oraz Artur Kijewski. Zaś o Kaliszu wielokulturowym mówić będą Eskan Darwich, Roman Woźniak oraz Sławomir Przygocki - tłumaczy Krzysztof Górzyński, członek fundacji.

W niedzielę, 25 sierpnia o 14 odbędzie się pochód rycerski, który przejdzie od I LO im. Adama Asnyka na plac św. Stanisława, gdzie odbędzie się akt symbolicznego aktu lokacji miasta Kalisza. O godz. 15 rozpocznie się piknik średniowieczny, podczas którego wystąpi Zespół Muzyki Dawnej Rocal Fuza, Zespół Tańca Średniowiecznego Belriguardo, ale także odbędą się inscenizacje i walki rycerskie oraz warsztaty, gry i zabawy dla dzieci. Natomiast o godz. 18 odprawiona zostanie msza święta z modlitwą do relikwii bł. księżnej Jolenty w klasztorze franciszkanów. Wydarzenie zwieńczy koncert „Bogurodzica i pieśni maryjne” Zespołu Pieśni Średniowiecznej Jerycho w klasztorze. Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny.

Niezdarny złodziej w USA. Włamał się do sklepu i kilkukrotnie przewracał

STORYFUL

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto