Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

I Urząd Skarbowy w Kaliszu zachęca: Weź paragon!

AND
I Urząd Skarbowy w Kaliszu zachęca: Weź paragon!
I Urząd Skarbowy w Kaliszu zachęca: Weź paragon! Andrzej Kurzyński ©
Pierwszy Urząd Skarbowy w Kaliszu kolejny rok z rzędu włączył się w akcję "Weź paragon". Skarbówka rozpoczęła intensywne kontrole podatników w zakresie wywiązywania się ich z obowiązków ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych.

Celem akcji „Weź paragon” jest przede wszystkim podniesienie poziomu świadomości społeczeństwa w zakresie korzyści płynących z posiadania paragonu fiskalnego. Każda osoba kupująca towary lub usługi powinna otrzymać dokument potwierdzający dokonanie zakupu. Jeżeli sprzedawca posiada kasę fiskalną będzie to paragon, czyli wydruk z kasy rejestrującej. Paragon informuje między innymi o nazwie towaru lub usługi, cenie, kwocie podatku, danych sprzedawcy, wartości sprzedaży i kwocie podatku według poszczególnych stawek.

Paragon powinien być wręczony klientowi bez jego dodatkowych starań. Niestety, nie zawsze takie zachowania są dla wszystkich sprzedających oczywiste, dlatego klienci powinni sami żądać paragonów. Jak przekonuje Pierwszy Urząd Skarbowy w Kaliszu, korzyści z takiej postawy jest wiele i co najważniejsze są one związane nie tylko z wpływami budżetowymi, ale dotyczą przede wszystkim konsumentów.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Kaliszu przekonuje też, że paragon ułatwia klientowi dochodzenie swoich praw w przypadku, kiedy zakupiony towar lub usługa nie odpowiada jakości deklarowanej przez producenta lub posiada wady. Umożliwia klientowi rachunkową i rzeczową kontrolę poprawności rozliczenia transakcji. Pomaga w prowadzeniu porównań cenowych w sieci handlowej. Brak paragonu może skutecznie uniemożliwić reklamację towaru czy dochodzenie odszkodowania.

- Klient żądając paragonu zmusza sprzedawcę do stosowania czystych reguł konkurowania - informuje Pierwszy Urząd Skarbowy w Kaliszu. - Jeżeli klient nie chce paragonu, sprzedawca może nie „nabić” transakcji na kasę, czyli praktycznie może jej nie rejestrować, a w konsekwencji może nie odprowadzić podatku VAT. Tym samym zapłacony w cenie towaru przez kupującego podatek VAT staje się nieopodatkowanym dochodem tylko dla nieuczciwego sprzedawcy.

Handlowcy omijający prawo muszą się liczyć z karami finansowymi. Akcja "Weź paragon" potrwa przez całe wakacje. Przedstawiciele skarbówki będą kontrolować zwłaszcza sezonowe punkty gastronomiczne oraz sklepy, gdzie sprzedawane są produkty akcyzowe.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto