Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

I Wielkopolskie Forum Bibliotekarzy w Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu ZDJĘCIA

OPRAC.: BH
I Wielkopolskie Forum Bibliotekarzy w Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu
I Wielkopolskie Forum Bibliotekarzy w Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu Andrzej Kurzyński
"Historia mądrością, przyszłość wyzwaniem" - pod takim hasłem w Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu odbyło się I Wielkopolskie Forum Bibliotekarzy. Głównym celem spotkania było zainspirowanie bibliotekarzy do refleksji nad rozwojem bibliotek w regionie.

W ramach konferencji zostały wygłoszone referaty zaproszonych przedstawicieli informacji naukowej i polskiego bibliotekoznawstwa oraz bibliotekarzy-praktyków. Do udziału zaproszeni zostali pracownicy bibliotek publicznych, pedagogicznych, szkolnych i naukowych z całej Wielkopolski. Wśród uczestników byli też goście z województwa lubelskiego i mazowieckiego.

Uczestników I Wielkopolskiego Forum Bibliotekarzy powitała Jolanta Nowosielska, dyrektor Książnicy. Założenia konferencji przedstawiła dr Bogumiła Celer. Inspiracją do jej zorganizowania było 115-lecie bibliotekarstwa powszechnego w Kaliszu, którego rozwój zaprezentował prof. Akademii Kaliskiej dr hab. Krzysztof Walczak. O kapitale społecznym w środowisku bibliotek mówiła prof. Uniwersytetu Gdańskiego dr hab. Maja Wojciechowska, a prezentację o funkcjonowaniu bibliotek we współczesnym rynku odbiorców przygotował Marcin Skrabka z Good Books. Jego zdaniem rola bibliotek zmieni się w ciągu najbliższych lat.

- Biblioteki przede wszystkim powinny przyciągać tych, których jeszcze nie ma w bibliotekach. Myślę, że bibliotekarze będą robili wszystko, żeby pokazać bibliotekę jako trzecie miejsce, czyli coś poza domem i pracą, gdzie można przyjść, spędzić czas, zagrać w gry. Ważny jest więc nie tylko księgozbiór, ale też funkcja społeczna - uważa Marcin Skrabka.

Podczas konferencji uwagę poświęcono również regionalizmowi i roli, jaką w tym zakresie odgrywają biblioteki. Swoje wystąpienie tej tematyce poświęcił dr Zbigniew Gruszka z Uniwersytetu Łódzkiego. Z kolei dr Makary Górzyński zaprezentował misję Ośrodka Badań Regionalnych Akademii Kaliskiej. Forum było też okazją do zaprezentowania questów, jako ciekawej formy poznawania nieznanych zakątków Wielkopolski. Doświadczeniami w tym zakresie z uczestnikami konferencji podzieliła się Aleksandra Warczyńska z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Z kolei Marta Gołembiewska z Muzeum Narodowego w Poznaniu Muzeum Zamek w Gołuchowie zaprezentowała cymelia z gołuchowskiej biblioteki hrabiny Izabeli z książąt Czartoryskich Działyńskiej. Na zakończenie Żaneta Marszałek-Trzebińska ze Szkoły Podstawowej w Koźminku przedstawiła przykłady realizacji zadań projektowych w ramach edukacji regionalnej w bibliotece szkolnej.

Moderatorkami Forum były prof. Uniwersytetu Łódzkiego dr hab. Ewa Andrysiak oraz Małgorzata Kołodziej, wicedyrektorka Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu.

- I Wielkopolskie Forum Bibliotekarzy to odpowiedź na potrzeby środowiska bibliotekarskiego w regionie. To moment, w którym biblioteka chce powiedzieć o tym co jest dla niej ważne, zainspirować bibliotekarzy do refleksji nad rozwojem. Istotne są podwaliny bibliotekarstwa - bogaty księgozbiór, kompetencje, regionalizm. Ale równie ważne są działania na rzecz środowiska, wspólne projekty z czytelnikami, szkołami. Biblioteka to również miejsce zdobywania wiedzy i kompetencji, rozwijania pasji oraz miejsce spotkań, koncertów i wystaw. To wszystko ze sobą się zazębia, a za tym stoi zespół, gotowy cały czas podnosić swoje kompetencje - podkreśla Jolanta Nowosielska, dyrektorka Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu.

Honorowy patronat nad I Wielkopolskim Forum Bibliotekarzy objął Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.


Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto