Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

III LO w Kaliszu. Uczniowie spotkali się autorami "Posłania do ludzi pracy..." ZDJĘCIA

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
III LO w Kaliszu. Uczniowie spotkali się autorami "Posłania do ludzi pracy..."
III LO w Kaliszu. Uczniowie spotkali się autorami "Posłania do ludzi pracy..." Bartłomiej Hypki
Z okazji przypadającej w tym roku 40. rocznicy ukazania się "Posłania do ludzi pracy Europy Wschodniej", w III Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu odbyła się sesja popularnonaukowa "Dni chwały i dni pogardy". Gośćmi szkoły byli działacze "Solidarności" Henryk Siciński i Antoni Pietkiewicz, a także Małgorzata Chwilczyńska, żona zmarłego Bogusława Śliwy.

Kilkudziesięciu uczniów wzięło udział we wtorek, 28 września w sesji popularnonaukowej "Dni chwały i dni pogardy". Autorem projektu jest dr. Marek Kozłowski.

- To element projektu edukacyjnego. Młodzi ludzie patrzą w przyszłość, a trzeba pamiętać o osobach, dzięki którym teraz żyjemy wolni - powiedziała Anna Narewska, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu i zarazem prezes kaliskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Ulica Bogusława Śliwy

Kaliski oddział PTH chciałby, aby jednej z kaliskich ulic nadano imię Bogusława Śliwy, prawnika i działacza opozycyjnego, jednego z autorów "Posłania do ludzi pracy Europy Wschodniej". On także jest autorem pomysłu napisu "Przywrócić godność prawu!" na murze gmachu Sądu Okręgowego w Kaliszu, co zrealizował w listopadzie 1981 roku Stanisław Słodkiewicz.

- Chcę w ten sposób zaproponować uczczenie postaci Bogusława Śliwy, naszego rycerza wolności. Zwrócimy się z tym wnioskiem do Rady Miasta Kalisza. Nie mamy konkretnej propozycji, ale patrząc przez pryzmat jego dokonań, powinna to być lokalizacja, która odpowiednio by go uhonorowała[/i] - uważa Anna Narewska.

Żywa lekcja historii

"Posłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej" zostało uchwalone 8 września 1981 r. przez I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność" w Gdańsku. Polacy wezwali robotników krajów bloku wschodniego - Albanii, Bułgarii, Czechosłowacji, NRD, Rumunii, Węgier i wszystkich narodów Związku Sowieckiego - do wspólnej walki o swoje prawa, wywołując wściekłość Kremla i władz PRL.

Pomysłodawcą dokumentu był Henryk Siciński, lekarz z Ostrowa Wielkopolskiego, natomiast sam tekst opracował Bogusław Śliwa, prawnik, wiceprzewodniczący Zarządu Regionu "Solidarność" Wielkopolska Południowa, razem z Janem Lityńskim. "To niebezpieczny i prowokacyjny dokument. Słów w nim niewiele, lecz wszystkie biją w jeden punkt. Jego autorzy chcieliby posiać zamęt w krajach socjalistycznych, zdopingować grupki różnego rodzaju odszczepieńców" - ocenił Leonid Breżniew, ówczesny przywódca ZSRR. (Za: IPN)

We wtorek licealiści spotkali się ze świadkami historii: Henrykiem Sicińskim oraz Małgorzatą Chwilczyńską, żoną zmarłego Bogusława Śliwy, a także Antonim Pietkiewiczem, który przewodniczył strukturom "S" w Kaliszu, zasiadał w zarządzie Regionu Wielkopolska Południowa i był delegatem na I KZD w Gdańsku. Pełnił funkcję wojewody kaliskiego; późniejszy wojewoda i wicemarszałek mazowiecki.

- Dzięki podróżom w lata 70., Polacy dowiedzieli się jak wygląda świat za granicą i dowiedzieli się, w jakiej nędzy żyją. Zmieniła się mentalność, "maluch" rozbudził ambicje materialnego skoku. Pod koniec lat 70. ta świadomość była już powszechna. To spowodowało, że 10 milionów osób wstąpiło do NSZZ "Solidarność" - powiedział Henrykiem Siciński. - Stwierdziliśmy, że odezwiemy się do tych wszystkich pozostałych robotników. Pierwsze komentarze po napisaniu były, że to głupota lub mesjanizm polityczny, a nawet błąd. Jeden jedyny człowiek - Iulius Filip z Rumunii napisał do nas list z gratulacjami i pozdrowieniami.

Niestety, informację o liście polska Służba Bezpieczeństwa przekazała rumuńskiej Securitate. Iulius Filip został w grudniu 1981 aresztowany i w 1982 skazany za działalność antysocjalistyczną na 8 lat więzienia. W sierpniu 2005 Filip był gościem oficjalnych uroczystości rocznicowych, w tym konferencji "Od Solidarności do wolności".

Zobacz także:

Od lewej: Antoni Pietkiewicz, Bogusław Śliwa i Henryk Piwowarczyk

Stan wojenny w Kaliszu. Jak wyglądał 13 grudnia 1981 roku. Z...

Kalisz: Miasto wyremontuje chodnik łączący planty z Mostem Kamiennym?

Kalisz: Miasto wyremontuje chodnik łączący planty z Mostem K...

Msza pogrzebowa biskupa Janiaka w kaliskiej katedrze. Abp Gą...


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto