Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ile kosztują lekcje religii w szkołach w Kaliszu? Ta kwota robi wrażenie

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Pawel Relikowski
Społecznicy w Wielkopolsce zbierają informacje o kosztach prowadzenia lekcji religii w szkołach. W Kaliszu są one niemałe. Tylko w ubiegłym roku szkolnym na pensje dla katechetek i katechetów miasto wydało ponad cztery miliony złotych.

Społecznicy w całym kraju zbierają informacje ile kosztują lekcje religii w tamtejszych gminach i powiatach. To część akcji w ramach obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej "Świecka szkoła", której celem jest zebranie 100 tys. podpisów, żeby katecheza nie była finansowana ze środków publicznych. W samym tylko Kaliszu lekcje religii w szkołach kosztują kilka milionów złotych rocznie.

- W odpowiedzi na wniosek o udostępnienie informacji publicznej Urząd Miasta Kalisza poinformował, iż w roku szkolnym 2019/2020 miasto wydało około 4 200 000 złotych na wynagrodzenia dla katechetów i katechetek. Niestety Miasto Kalisz nie prowadzi statystyki jaka część tej kwoty pochodzi z subwencji oświatowej, a jaka ze środków własnych – powiedział nam aktywista Kamil Janiak.

Jego zdaniem, lekcje religii powinny został wyprowadzone z sal lekcyjnych w szkołach do salek przy parafiach.

- Pieniądze te można wykorzystać na wiele innych sposobów: nauka języków obcych, termoizolacja szkół i przedszkoli, zielona energia dla budynków oświatowych, itd. - dodaje Janiak.

Nauka religii w szkołach została przywrócona w 1990 roku. Obecnie prawo organizacji zajęć katechetycznych w placówkach szkolnych gwarantowane jest przepisem art. 53 ust. 4 Konstytucji, który mówi o tym, że "religia kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej może być przedmiotem nauczania w szkole, przy czym nie może być naruszona wolność sumienia i religii innych osób".

Dodatkowo na mocy art. 12 konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską z 1993 Państwo polskie zagwarantowało, że:

  • Szkoły publiczne podstawowe i ponadpodstawowe oraz przedszkola, prowadzone przez organy administracji państwowej i samorządowej, organizują zgodnie z wolą zainteresowanych naukę religii w ramach planu zajęć szkolnych i przedszkolnych
  • Program nauczania religii katolickiej oraz podręczniki opracowuje władza kościelna i podaje je do wiadomości kompetentnej władzy państwowej
  • W sprawach treści nauczania i wychowania religijnego nauczyciele religii podlegają przepisom i zarządzeniom kościelnym, a w innych sprawach przepisom państwowym.

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego podał, że 87,6 proc. wszystkich uczniów w Polsce chodziło na religię w poprzednim roku szkolnym. Trudno jednak porównać te dane do poprzednich lat, ponieważ instytut dopiero drugi raz uwzględnił kwestię lekcji religii. W 2018/2019 na lekcje chodziło 88 proc. uczniów.

Ocena z przedmiotu religia nie wpływa na promocję do następnej klasy lub ukończenie szkoły, ale jest wliczana do średniej ocen ucznia.

ZOBACZ TAKŻE:

Tak zmieniał się Kalisz na przestrzeni lat

Zobacz jak zmieniał się Kalisz na przestrzeni lat. Timelapse...

Sygnalizacja świetlna działa już na feralnym skrzyżowaniu w Skarszewie pod Kaliszem

Sygnalizacja świetlna działa już na feralnym skrzyżowaniu w ...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto