Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

IMGW Ostrzega przed upałem. Zostanie z nami przez kilka dni. Jak sobie radzić z upałem?

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
IMGW Ostrzega przed upałem. Zostanie z nami przez kilka dni. Jak sobie radzić z upałem
IMGW Ostrzega przed upałem. Zostanie z nami przez kilka dni. Jak sobie radzić z upałem Pixabay
IMGW-PIB wydał komunikat ostrzegawczy przed upałem drugiego stopnia. Skwar zostanie z nami na dłużej. A jak radzić sobie z upałem?

Biuro Prognoz Meteorologicznych w Poznaniu przewiduje upały drugiego stopnia. Temperatura maksymalna w naszym regionie w dzień wyniesie od 30°C do 32°C. Temperatura minimalna w nocy od 18°C do 20°C. Takie temperatury mają utrzymywać się przynajmniej do 11 sierpnia.

Jak radzić sobie z upałem?

- Jeśli to tylko możliwe, należy pozostać w domu, unikać wysiłku fizycznego i ciężkiej pracy, szczególnie w okresie największego nasłonecznienia (między godzinami 10.00 a 15.00). Ważne, aby pić dużo płynów, należy pić około 2 – 3 litrów płynów dziennie, co może być trudne u osób starszych, które mają zaburzony odruch pragnienia. Osoby wykonujące ciężką pracę, czy będące narażone na działanie wysokiej temperatury przez długi czas mogą potrzebować znacznie większych ilości płynów - mówi Jakub Rychlik, ratownik medyczny.

Specjalista radzi, aby nie dopuścić do uczucia pragnienia, ponieważ oznacza to, że organizm jest odwodniony. Należy więc pić często, ale małe ilości płynów. Najlepszy wybór to niegazowane i niesłodzone napoje. Doskonała do nawadniania jest woda mineralna np. z dodatkiem cytryny lub mięty.

- Dobre są także herbaty smakowe, a szczególnie zielona herbata, która zawiera dużo antyutleniaczy. W gorące dni staraj się unikać alkoholu i napojów kofeinowych. Ciężkostrawne posiłki możesz zastąpić warzywami i owocami - dodaje Jakub Rychlik.

W czasie upałów ważny jest też przewiewny strój. Wychodząc na zewnątrz nie zapomnijmy posmarować się kremem z filtrem. Im wyższy filtr, tym lepiej. Pamiętaj także o nakryciu głowy oraz okularach przeciwsłonecznych.

- Upał może prowadzić do udaru cieplnego, który jest najcięższym skutkiem przegrzania. Objawy niepojące to wysoka temperatura ciała (często powyżej 40°C), drżenia rąk, przyśpieszenie akcji serca, zaburzenia świadomości, a nawet drgawki. Może również wystąpić brak potliwości - dodaje ratownik. - Jeśli zauważysz u siebie podobne objawy tak szybko, jak to możliwe udaj się w chłodne, zacienione miejsce, poproś kogoś, żeby z Tobą został i odpocznij. Warto pamiętać, że odwodnienie (spożycie zbyt małej ilości płynów), ogólnie osłabienie, przemęczenie, ciężka praca dodatkowo zwiększają ryzyko udaru cieplnego.

Gdzie szukać ochłody w upał?

Czysta woda i piękne plaże? Tym miejscem się nie zawiedziesz!

Czysta woda i piękne plaże? Tym miejscem się nie zawiedziesz! ZDJĘCIA

Nie masz pomysłu na weekend? Polecamy zalew Murowaniec w gminie Koźminek

Nie masz pomysłu na weekend? Polecamy zalew Murowaniec w gmi...

Piaski-Szczygliczka w Ostrowie Wielkopolskim. Dobre miejsce na wypoczynek

Piaski-Szczygliczka w Ostrowie Wielkopolskim. Dobre miejsce ...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto