Inspekcja Handlowa skontrolowała kotły na paliwo stałe w Kaliszu i regionie

OPRAC.: BH
Oto efekty kontroli kotłów na paliwo stałe w naszym regionie
Oto efekty kontroli kotłów na paliwo stałe w naszym regionie Archiwum/zdjęcie iustracyjne
Kotły na paliwo stałe przeżywają obecnie swój renesans, a jest to spowodowane głównie wzrostem cen oleju opałowego i gazu. Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Poznaniu sprawdza te urządzenia. Oto wyniki kontroli inspektorów w Wielkopolsce.

Zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa i przy kolejnych falach mrozów powrócił problem smogu. W naszym kraju smog charakteryzuje się wysokim stężeniem pyłów (zwłaszcza PM10 i PM2,5) oraz benzopirenu, które pochodzą ze spalania węgla i paliw stałych w piecach węglowych. Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Poznaniu kontroluje kotły dostępne zarówno w sieciach handlowych, jak i u producentów oraz w sprzedaży internetowej. Pobiera je także do badań laboratoryjnych.

Oto wyniki kontroli kotłów na paliwo stałe dokonane przez inspektorów WIIH w 2020 roku.

Kontrola kotłów na paliwo stałe w zakresie wymagań Ekoprojektu

Celem kontroli była ocena, w tym przy pomocy badań laboratoryjnych, czy wprowadzone do obrotu po 1 stycznia 2020 r. kotły na paliwo stałe o mocy do 500 kW lub mniejszej, z automatycznym lub ręcznym zasypem paliwa, spełniają wymagania wynikające z rozporządzenia Komisji Unii Europejskiej z 28 kwietnia 2015 r.

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Poznaniu przeprowadził w tym zakresie 26 kontroli, w tym aż 20 delegatura w Kaliszu. We wszystkich stwierdzono niezgodności. Ocenionych zostało 170 kotłów (w tym 148 w Kaliszu). Wszystkie z nich zakwestionowano. Niezgodności dotyczyły: niewłaściwego oznakowania kotłów, braku odpowiedniej dokumentacji lub jej wad formalnych, rozwiązań konstrukcyjnych i poziomów emisji szkodliwych substancji.

7 modeli kotłów poddano badaniom w zakresie w zakresie: sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń, emisji cząstek stałych, organicznych związków gazowych, tlenku węgla, tlenków azotu, wyrażonych jako ekwiwalent dwutlenku azotu, dotyczących sezonowego ogrzewania pomieszczeń. W wyniku badań, przeprowadzonych w akredytowanym laboratorium, zakwestionowano 2 modele kotłów.

Ustalenia 20 kontroli zostały skierowane do prezesa UOKiK z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie wprowadzenia do obrotu wyrobów niezgodnych z wymaganiami.

Ponadto, w 25 przypadkach powiadomiono organy ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Kaliska delegatura WIIH skierowała 15 zawiadomień do prokuratury z czego wszczęto 3 dochodzenia.

W trakcie realizowanych kontroli (w 11 przypadkach) podmioty odpowiadające za wprowadzenie wyrobów do obrotu, podjęły dobrowolne działania naprawcze polegające na poprawie lub uzupełnieniu brakujących informacji.

Kontrola kotłów na paliwo stałe w zakresie wymagań Prawa Ochrony Środowiska

Celem kontroli było sprawdzenie, czy wprowadzone do obrotu kotły na paliwo stałe o znamionowej mocy cieplnej nie większej niż 500 kW, spełniają wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 1 sierpnia 2017r. w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe.

W powyższym zakresie przeprowadzono 9 kontroli obejmując oceną 57 kotłów. W tym kaliska delegatura WIIH przeprowadziła 1 kontrolę obejmując 7 kotłów. Podczas 5 z nich stwierdzono niezgodności w stosunku do 12 modeli urządzeń. W 4 przypadkach wszczęto postępowanie administracyjne. Mając na uwadze niska szkodliwość czynu i zaniechanie naruszenia prawa, a także usunięcie naruszenia prawa odstąpiono od nałożenia administracyjnej kary pieniężnej i poprzestano na pouczeniu.

WIIH w Poznaniu wystąpił ponadto do 4 przedsiębiorców z żądaniem lub wnioskiem podjęcia działań naprawczych.

Kontrola kotłów na paliwo stałe w zakresie etykiet efektywności energetycznej

Celem kontroli było sprawdzenie czy dostawcy i sprzedawcy kotłów na paliwo stałe prawidłowo wykonują obowiązki związane ze stosowaniem etykiet energetycznych i zapewniają standardowe informacje o produkcie, określone w rozporządzeniu delegowanym Komisji Unii Europejskiej z dnia 27 kwietnia 2015 r.

W 2020 r. dwie kontrole w tym zakresie przeprowadziła kaliska delegatura WIIH. W obydwu stwierdzono niezgodności. W wyniku oceny ofert sprzedaży wydano 2 decyzje nakładające kary pieniężne na łączną kwotę 9.835,34 zł.


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie