Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego zbadał naszą religijność. Jak wypadła diecezja kaliska?

Damian Cieślak
archiwum naszemiasto.pl
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Czy i na ile Polacy są religijni? Jak to wygląda w diecezji kaliskiej? Na te pytania spróbował odpowiedzieć Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. Witolda Zdaniewicza jest pierwszym w Polsce niezależnym ośrodkiem badań nad religijnością. Został założony w 1972 r. przez Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego (Księża Pallotyni). Współpracuje z Głównym Urzędem Statystycznym oraz Konferencją Episkopatu Polski. Opracowanie, które ujrzało światło dzienne na początku roku, zawiera wyniki badań statystycznych prowadzonych w 2019 r., a odnoszących się do 2018 r.

Na początek kilka ogólnopolskich danych. W 2018 r. działalność duszpasterską prowadziło w Polsce 10 356 parafii katolickich. Zdecydowana większość sprawuje liturgię w obrządku łacińskim, natomiast 103 w obrządkach wschodnich. Liczba księży inkardynowanych do diecezji wynosiła niemal 25 tys. W parafiach zaangażowanych duszpastersko jest ponad 20,5 tys. kapłanów.

O sakramentach

W omawianym okresie chrztu udzielono ponad 386 tys. osobom, o niespełna 2% mniej niż w 2017 r. Zdecydowaną większość stanowiły dzieci do 1 roku życia. Jedynie 4,5% przyjmowało chrzest w wieku od pierwszego do siódmego roku życia. Chrzest w wieku powyżej 7 lat przyjęło niespełna 1% wiernych. Do I Komunii św. przystąpiło ponad 400 tys. dzieci. Sakrament bierzmowania w obrządku łacińskim przyjęło niespełna 300 tys. osób, o 3,5% więcej niż w roku 2017. Sakrament małżeństwa został udzielony 133 tys. parom.

Przechodzimy do naszej diecezji, która liczy 283 parafie. Liczba księży inkardynowanych wyniosła 530, a posługujących duszpastersko w parafiach 458. Sakramentów chrztu udzielono 8 961 osobom, ponad 300 mniej niż w 2017 r. I Komunię Św. przyjęło 11 103 dzieci, ponad 250 więcej niż rok wcześniej. Sakrament bierzmowania został udzielony 7 229 osobom. W 2017 r. było to 6 407 osób. „Tak” przed ołtarzem powiedziało sobie 3 118 par.

O niedzielnej aktywności

Wskaźnik dominicantes, który oblicza się jako odsetek katolików uczęszczających na niedzielną Eucharystię w odniesieniu do ogólnej liczby zobowiązanych, dla diecezji kaliskiej wynosi 43,5%. Plasuje to nas na 13. miejscu w ogólnokrajowym zestawieniu. Najlepiej pod tym względem wypada diecezja tarnowska (71,3%), dalej mamy rzeszowską (64,3%) oraz przemyską (60,4%).

Z kolei wskaźnik communicantes oblicza się jako odsetek katolików przyjmujących Komunię św. w trakcie niedzielnej Eucharystii w odniesieniu do ogólnej liczby zobowiązanych. Podczas październikowej niedzieli 2018 r., kiedy przeprowadzano badanie, w diecezji kaliskiej do Komunii św. przystąpiło 20,8% wiernych. To dziewiąty wynik w kraju. Na czele, podobnie jak przy wskaźniku dominicantes, mamy diecezję tarnowską (26,9%), ale na kolejnych miejscach już: zamojsko-lubaczowską (23,6%) i białostocką (22,3%).

Trzeci wskaźnik analizowany przez pracowników Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego to participantes, czyli odsetek członkostw w organizacjach parafialnych w stosunku do ogólnej liczby katolików w parafii. W naszej diecezji wynosi on 7,5% i plasuje nas na 21. miejscu. W największym stopniu w życie parafii angażują się wierni w diecezji przemyskiej (18,8%), tarnowskiej (18,3) i rzeszowskiej (15,8%).

Z przeprowadzonych badań wynika, że w 2018 r., jeśli chodzi o obecność na niedzielnych mszach św. i liczbę osób przystępujących do komunii świętej, nie zostały zaobserwowane istotne zmiany. Niewielkie różnice, w porównaniu z poprzednim rokiem, są na granicy błędu statystycznego, dlatego nie mogą być one podstawą do wyciągania wniosków co do ewentualnego spadku lub wzrostu. Można stwierdzić, że praktyki religijne katolików w Polsce są na stałym poziomie

- podkreśla dyrektor ISKK ks. dr Wojciech Sadłoń.

O lekcjach religii

Na koniec kilka słów o edukacji. Na lekcje religii w diecezji kaliskiej we wszystkich typach placówek edukacyjnych w roku szkolnym 2018/19 uczęszczało 93,7% uczniów. Religijna aktywność młodzieży maleje wraz z wiekiem. W Szkołach Podstawowych w katechezie uczestniczy 94,2%, a w szkołach średnich już tylko niewiele ponad 80%.

Powodzie w Brazylii zbierają śmiertelne żniwo. Ewakuowano ponad 30 tysięcy mieszkańców

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie