Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

IPN próbuje ustalić, czy na terenie kaliskiego więzienia pochowano skazanych na karę śmierci więźniów politycznych[FOTO]

Mariusz Kurzajczyk
Według dr Grażyny Schlender, dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu tuż po wojnie w kaliskim więzieniu wykonano wyroki na sześciu „wrogach Polski Ludowej”. Nie wiadomo, gdzie zostali pochowani. Posłanka Joanna Lichocka wystąpiła do Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN z prośbą o pomoc w odnalezieniu ich szczątków. Obie apelują w tej sprawie do świadków

IPN w Łodzi prowadzi obecnie w tej sprawie kwerendę w archiwach państwowych. Od jej wyniku zależeć będzie ewentualne rozpoczęcie prac ekshumacyjnych.
- Z powojennych relacji wynika, że mogli być chowani na terenie więzienia lub za cmentarzem na Tyńcu w dolinie Swędrni - tłumaczy dr Schlender, która wraz z posłanką Lichocką apeluje do osób, które mają jakąkolwiek wiedzę na ten temat, aby zgłaszały się do archiwum.

Za „przynależność do band” lub „próbę obalenia ustroju siłą” rozstrzelani zostali: 28 lipca 1946 r. - Stanisław Spaleniak, Edward Wałęsa, Edmund Baranek, 29 lipca 1946 r. - Stanisław Kreczmer, 10 grudnia 1947 r. - Józef Witman. Natomiast 6 lipca 1948 r. powieszono Ziemowita Glabiszewskiego, który podczas próby aresztowania śmiertelnie postrzelił dwóch funkcjonariuszy UB.

Zacznij ćwiczyć zanim wstaniesz z łóżka

Dzień Dobry TVN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto