Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

IV LO w Kaliszu. Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego

Andrzej Kurzyński
Sesja w IV LO w Kaliszu
Sesja w IV LO w Kaliszu
IV LO w Kaliszu włączyło się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego 2013. Nie mogło obyć się bez sesji historycznej. Tym razem lekcja żywej historii skupiona była na powstaniu styczniowym.

Sesja w IV LO w Kaliszu im Ignacego Jana Paderewskiego z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego przebiegła pod hasłem „Styczniowy zryw powstańczy” i poruszyła trzy różne obszary tematyczne. Dr Marek Kozłowski pokazał i omówił życie codzienne powstańców styczniowych zesłanych na Syberię na podstawie obrazów Aleksandra Sochaczewskiego. Romantyczny malarz, autor między innymi słynnego „Pożegnania Europy”, zesłany na 20 lat, stworzył cykl przejmujących malarskich dokumentów katorgi. Historyk IV LO w Kaliszu wskazał słuchaczom wiele ciekawych detali, które poszerzyły wiedzę o zesłaniach i życiu na Syberii. Opowiedział życiorysy utrwalonych na płótnach autentycznych postaci.

Nauczyciel historii IV LO w Kaliszu Paweł Pawlaczyk skupił się na postawach katolickiego duchowieństwa wobec powstania styczniowego. Od Antoniego Fijałkowskiego, zmarłego jeszcze przed powstaniem biskupa, który zezwolił na patriotyczne manifestacje w kościołach. Poprzez arcybiskupa Zygmunt Felińskiego, który za list do cara, ujmujący się za powstańcami, został zesłany do Jarosławia nad Wołgą. Po kapucyńskiego zakonnika, Maksymiliana Tarejwo, skazanego za bunt przez sąd w Koninie na powieszenie.

Polonistka IV LO w Kaliszu Joanna Kucińska przedstawiła z kolei Romualda Traugutta jako bohatera mimo woli, który początkowo nie chciał angażować się w narodowy zryw, by wreszcie do końca walczyć za przegraną sprawę. Pokazała człowieka w dyktatorze powstania styczniowego, o którym mówiło się, że wiódł życie niemal święte. Generała, którego twarz poprzednie pokolenia pamiętają z dwudziestozłotowego banknotu, a młodsze – już nie znają.

Dodatkową atrakcją sesji był spektakl pt. „Rok 1863” przygotowany przez Teatr na Widoku- grupę teatralną działającą od ponad 20 lat w IV LO w Kaliszu. Sztuka w reżyserii Grażyny i Włodzimierza Garsztków odwołała się do znanych motywów narodowej martyrologii. Teatralnymi obrazami prowokowała do refleksji nad polską przeszłością. Poetyckimi tekstami definiowała pojęcie patriotyzmu, poświęcenia dla ojczyzny i walki o narodową tożsamość.

Wykładom 13 września przysłuchiwała się nie tylko młodzież z IV LO w Kaliszu, ale także Niepublicznego Gimnazjum „Edukator”.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto