Jak będzie wyglądało świecenie pokarmów w kaliskich kościołach. Sprawdź kiedy iść ze świeconką w Twojej parafii

Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ewelina Samulak-Andrzejczak
archiwum
Kuria Diecezjalna w Kaliszu podała szczegółowe wskazania dotyczące niektórych elementów celebracji liturgicznych Triduum Paschalnego, w tym zalecenia co do przeprowadzenia świecenia pokarmów. Wygląda na to, że większość kaliskich parafii zdecydowało, że świecenie pokarmów odbędzie się przed kościołem. Sprawdź, o której pokarmy będą święcone w Twojej parafii.

Kuria Diecezjalna w Kaliszu poinformowała, że możliwe jest organizowane poświęcenia pokarmów wyłącznie z zachowaniem norm sanitarnych (limit osób, dystans, zakrywanie ust i nosa), które w miarę sprzyjających okoliczności, urządzić można na zewnątrz kościoła. Kuria zachęca, aby w poświęceniu brali udział tylko przedstawiciele rodzin.

Jeżeli wierni nie zdecydują się w nim uczestniczyć, Kuria zachęca do tego, aby przed śniadaniem wielkanocnym w gronie rodzinnym uroczyście pobłogosławić pokarmy. Wskazane jest, aby dokonał tego ojciec rodziny lub inna osoba.

Adoracja Najświętszego Sakramentu

Pamiętając o normach sanitarnych, należy umożliwić wiernym w Wielką Sobotę adorację Najświętszego Sakramentu przy tzw. Grobie Pańskim. Istotą tego dnia jest trwanie Kościoła w milczeniu przy Chrystusie leżącym w grobie; jeśli więc odwołano błogosławienie pokarmów, adoracja w głębszej ciszy może stać się jeszcze bardziej skuteczna i owocna.

ŚWIĘCENIE POKARMÓW W KALISKICH PARAFIACH

Większość kaliskich parafii zdecydowała, że w tym roku świecenie pokarmów zostanie przeniesione na zewnątrz, aby zminimalizować ryzyko zakażenia się i zapewnić możliwość utrzymywania dystansu.

Parafia Katedralna św. Mikołaja w Kaliszu

W Wielką Sobotę pokarmy na stół wielkanocny będziemy święcić od godz. 9.00 do 12.00 i od godz. 13.00 do 17.00 co pół godziny. Poświęcenie pokarmów będzie na placu przed katedrą od strony plebanii. Jeśli nie będzie sprzyjającej pogody pokarmy poświęcimy w kościele z zachowaniem limitu osób. Jeżeli rodzina nie zdecyduje się na poświecenie pokarmów w kościele, zachęcamy do tego, aby przed śniadaniem wielkanocnym uroczyście pobłogosławić pokarmy. Niech dokona tego ojciec rodziny lub inna osoba. Tekst modlitwy umieszczony jest na stronie internetowej naszej parafii.

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kaliszu

Wielka Sobota Błogosławieństwo pokarmów z zachowaniem przepisów sanitarnych co pół godziny od 9.00 do 17.00 z możliwością złożenia dobrowolnej ofiary na nasze Sanktuarium, w tym bardzo trudnym czasie dla wszystkich. W naszych domach modlimy się przed śniadaniem wielkanocnym, tekstem modlitwy widocznej w gablocie oraz na stronie internetowej. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim od godz. 9.00 do 20.45 w górnym kościele. O godzinie 15.00 - Nowenna i Koronka do Miłosierdzia Bożego.

Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Kaliszu

WIELKA SOBOTA - dzień ciszy, zadumy i adoracji Pana Jezusa, Święcenie pokarmów przed kościołem o pełnych godzinach,od godz. 9.00- do godz. 15.00.

Parafia Matki Teresy z Kalkuty w Kaliszu

WIELKA SOBOTA: Przez cały czas trwa adoracja Jezusa w grobie. Kościół zachęca nas do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.
BŁOGOSŁAWIEŃSTWO POKARMÓW: o godz. 10:00, 11:00, 12:00, 13:00 i 14:00 ze względu na zalecenia epidemiologiczne odbędzie się na zewnątrz kościoła przy zachowaniu dystansu 1,5m.
KORONKA DO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO o godz. 15:00.

Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego w Kaliszu

W Wielką Sobotę święcenie pokarmów od g. 8.00 do 16.00. Na liturgię Wigilii Paschalnej prosimy przynieść ze sobą świece. Początek liturgii o 19.00. W tym dniu spowiadamy od godz. 7.00 – 18.30. Rezurekcja w naszym Sanktuarium w niedzielę o godz. 6.00.

Parafia pw. bł. Michała Kozala w Kaliszu

Święcenie pokarmów odbywać się będzie w godz. 9.00, 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00

Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Kaliszu

W Sulisławicach przy OSP:

- 9.00 ul. Romańska

- 9.30 ul. po lewej stronie ul. Romańskiej jadąc od ul. Rzymskiej jadąc w kierunku parku, ul. Krajobrazowa i ul. Zachodnia

- 10.00 ulice po prawej stronie ul. Romańskiej

Przy kościele w Szczypiornie:

- 12.00 Mączniki i Boczków ul. Strażacka

- 12.30 kolonia Sulisławice i ul. Sąsiedzka

- 13.00 ul. Wrocławska od figury Serca Pana Jezusa do kościoła

- 13.30 ul. Szczypiornicka, Wesoła, Radosna, Promienna, Opłotki

- 14.00 ul. Pogodna, Potulna, Domowa i Gościnna

- 14.30 ul. 25 Dywizji, 29 Pułku Piechoty, 25 Pułku Artylerii, Ukraińska i Piechurów

- 15.00 ul. Wrocławska od kościoła do 305

Parafia św. Jana Pawła II w Kaliszu

Święcenie pokarmów odbędzie się w Wielką Sobotę od godz. 9.00 do 15.00 co pół godziny, z zachowaniem wszystkich obostrzeń. Jeżeli będzie pogoda, to prosimy pozostać na zewnątrz przed kaplicą. Ksiądz po modlitwie wyjdzie i poświeci pokarmy na stół wielkanocny. Zachęcamy i prosimy, aby w święconce brali udział tylko przedstawiciele rodzin.

Parafia św. Brata Alberta w Kaliszu

Święcenie pokarmów będzie się odbywało w godz. 9.00; 9.30, 10.00; 10.30, 11.00;11.30, 12.00, 12.30.

Parafia pw. św. Gotarda w Kaliszu

Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę w kościele odbędzie się od godz. 9.00 do 16.00 co kilkanaście minut według potrzeby. Ponadto święcenie pokarmów :

- w kaplicy w Piwonicach o 10.00 oraz o 11.00

- na Lisie o godz. 10.30

- na stawkach o 11.15

- w kościele św. Wojciecha na Zawodziu o godz. 16.00

Parafia Świętej Rodziny w Kaliszu

Święcenie pokarmów na stół wielkanocny odbędzie się przed kościołem co pół godziny od godz. 9.00 do 15.00.

Kolno wolne od koronawirusa

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie