Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak pomóc i zadbać o rozwój dziecka autystycznego?

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Marta Michalska, dyrektorka Edukala wraz z uczniem
Marta Michalska, dyrektorka Edukala wraz z uczniem Bartłomiej Hypki
Corocznie, 2 kwietnia, obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jak zrozumieć i pomóc najmłodszym z zaburzeniami w rozwoju rozmawiamy z Martą Michalską, dyrektorką Niepublicznej Szkoły Podstawowej Edukal w Kaliszu.

Jak tłumaczy Marta Michalska, do tej pory badacze nie są zgodni skąd bierze się autyzm. Prawdopodobnie już za 100 lat połowa z nas będzie autystyczna. Wpływają na to m.in. czynniki środowiskowe czy też technologia.

- Większość skłania się ku temu, że pochodzenie autyzmu jest genetyczne, ale nie do końca odkryte. Cały czas się kształcimy. U nas nauczyciel ma obowiązek dwa razy do roku we własnym zakresie odbyć szkolenie lub uczestniczyć w jakiejś konferencji na ten temat i dwa razy do roku odbyć szkolenie, które finansuje szkoła - tłumaczy dyrektorka i właścicielka Edukala.

Misją szkoły jest zapewnić uczniowi, niezależnie od od tego na jakim poziomie funkcjonowania jest, optymalne warunki do rozwoju.

- Na języku polskim dziecko może siedzieć z królikiem na kolanach, zawinięte w koc. Jeśli nie lubi pisać, może odpowiadać. Jeśli denerwuje się kartką z listą zadań, może dostawać je pojedynczo, żeby wizualnie materiały było mniej. Może słuchać muzyki lub uczyć się w ciszy. Wszystko jest dostosowane do indywidualnych potrzeb. Mamy wielu uzdolnionych uczniów, którzy niejednokrotnie radzą sobie lepiej, niż ich w pełni zdrowi koledzy. Można dojść do tego, że dzieci z autyzmem będą funkcjonowały na bardzo wysokim poziomie, ale muszą wykonać ogromną pracę - tłumaczy Marta Michalska. - Staramy się również integrować naszych uczniów z dziećmi neurotypowymi bez zaburzeń.

Do szkoły trafiają osoby z innych placówek, gdzie dziecko miało duże problemy. A dzięki współpracy z odpowiednimi nauczycielami, którzy dają im poczucie bezpieczeństwa - efekty są wręcz zaskakujące.

- Dzieci uspokajają się, wyzbywają się zachowań ogólnie nieakceptowalnych - mówi Karolina Więclewska, która uczy edukacji wczesnoszkolnej. - Do każdego podchodzimy indywidualnie, możemy bardziej pozwolić sobie na naukę przez doświadczenie.

Jak się zachowywać?

Najważniejsze jest to, aby do dzieci autystycznych mówić krótko i zwięźle. Dawać jasne komunikaty. Nie używać metafor. Dziecko z autyzmem może nie odebrać emocji okazywanych gestami czy mimiką twarzy.

Nauka w szkole

Edukal działa od 2016 roku. Obecnie uczy się tam 34 dzieci, ale placówka chce kształcić około 50. Uczą się w niej dzieci od 0 do 8 klasy pod okiem ponad 20 nauczycieli. Są tam również specjaliści: terapeuta integracji sensorycznej, psycholog i logopeda, muzykoterapeuta, dogoterapeuta. W klasie jest maksymalnie 4 uczniów, a nauczyciela-wychowawcę wspomaga drugi. Ważne jest dobra współpraca z rodzicami. Przy szkole działa Fundacja Dajmy Szansę, która organizuje bezpłatne półkolonie, a także opiniują dzieci. Fundacja działa od roku i do tej pory zbadała ponad 20 dzieci.

Dni autyzmu

Z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu Edukal organizuje spotkanie z dr Marią Dąbrowską Jędral, autorytetem w dziedzinie autyzmu, a ponadto 6 kwietnia odbędzie się festyn rodzinny, a 8 kwietnia - ognisko. Szczegóły na profilu szkoły na facebooku.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto