Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jakość powietrza w Wielkopolsce. Konferencja w Kaliszu [FOTO]

Andrzej Kurzyński
Konferencja poświęcona jakości powietrza w Wielkopolsce odbyła się w Kaliszu. Do udziału w spotkaniu zostali zaproszenie mieszkańcy oraz samorządowcy z całego regionu. Do udziału w wydarzeniu zaprosiła Marzena Wodzińska, członek zarządu województwa wielkopolskiego.

Konferencja pt. „Programy ochrony powietrza w województwie wielkopolskim. Jakość powietrza to jakość życia” odbyła się po raz trzeci, ale po raz pierwszy poza Poznaniem. Tym razem na miejsce spotkania wybrano Kalisz.

- Jakość powietrza, to jakość naszego życia i również nasza przyszłość. Wyniki badań za 2015 rok ogłoszone przez Światową Organizację Zdrowia pokazują, że przybywa polskich miast w pierwszej setce najbardziej zanieczyszczonych. Dlatego działania ze strony samorządu województwa i samorządów lokalnych i podjęcie jak najszybszych działań nad poprawą jakości powietrza są bardzo ważne - podkreśla Marzena Wodzińska, członek zarządu województwa wielkopolskiego.

Konferencję skierowano zarówno do mieszkańców, jak i przedstawicieli samorządów gmin i powiatów, odpowiedzialnych za wdrażanie i realizację działań naprawczych dotyczących ograniczania tzw. niskiej emisji, która jest głównym źródłem drobnocząsteczkowego pyłu i benzoalfapirenu w powietrzu.

- Oczekujemy przede wszystkim zwiększenia świadomości na temat działań sprzyjających poprawie jakości powietrza. W Wielkopolsce mamy uchwalony program ochrony powietrza. Przyjęliśmy też programy ochrony powietrza wraz z planem działań krótkoterminowych dla miasta Kalisza oraz aglomeracji poznańskiej - dodaje Marzena Wodzińska.

W ostatnim czasie Urząd Marszałkowski w Poznaniu skierował ankiety do samorządów, w których mają się one wypowiedzieć na temat konieczności wprowadzenia uchwały antysmogowej, jako aktu prawa miejscowego.

- Chcemy skorzystać z artykułu 96. Ustawy o ochronie środowiska i wprowadzić dla Wielkopolski pewne ograniczenia odnośnie spalania. Chcemy to jednak zrobić razem z samorządami. Rok 2017 poświęcimy na pracę nad tą uchwałą, aby mogła ona wejść w życie w 2018 roku - dodaje Marzena Wodzińska.

Co roku z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera kilkadziesiąt tysięcy Polaków. Wśród jednych z najbardziej zanieczyszczonych miast w regionie są Kalisz i Ostrów Wielkopolski. Tutaj nie tylko przekraczane są normy pyłu zawieszonego, czyli cząstek zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu. Niebezpieczny jest też benzoapiren, który powstaje w procesie niecałkowitego spalania paliw. Substancja ta powstaje głownie jako produkt spalania drewna i odpadów, a także jest emitowana z silników pojazdów. A trzeba pamiętać, że w Kaliszu mamy jedną z największych liczb samochodów przypadających na 1000 mieszkańców. Do tego przez miasto każdego dnia przejeżdża kilkadziesiąt tysięcy pojazdów.

- Aby być zdrowym, trzeba być aktywnym fizycznie. Ale jeśli już, to tylko na świeżym powietrzu z dala od dużego miasta - tłumaczy prof. Aleksander Barinow z Wojewódzkiego Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Poznaniu. - Noszenie na zewnątrz masek, jak robią to Japończycy raczej nie chroni przed zanieczyszczeniami. Trzeba pamiętać, że w pomieszczeniach mamy nieco mniejsze, ale porównywalne stężenie pyłów i gazów. Przede wszystkim trzeba być bliżej natury.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto