Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest ugoda Miasta Kalisza ze  Związkiem Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP

Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ewelina Samulak-Andrzejczak
Magdalena Bartnik - Kancelaria Prezydenta Kalisza
Miasto Kalisz zawarło ugodę ze Związkiem Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP. Dokument stanowi ostateczne uregulowanie stosunków własnościowych Związku na terenie Kalisza. Dotyczy głównie terenu dawnego cmentarza żydowskiego położonego pomiędzy ulicami Handlową, Skalmierzycką i Nowy Świat.

Jest ugoda Miasta Kalisza ze  Związkiem Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP

Ugoda ze Związkiem Gmin Żydowskich, podpisana we wtorek, 17 maja to historyczne porozumienie ze Związkiem Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP. Kształt tej ugody wypracowywany był około 20 lat. Obecnym władzom Miasta Kalisza udało się wznowić postępowanie przed komisją regulacyjną, które wcześniej zawieszono na kilka lat. Od ponad 2,5 roku prowadzono rozmowy z przedstawicielami Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich we Wrocławiu, z rabinami, w tym Naczelnym Rabinem Polski. Doprowadziły do finału, jakim jest zawarcie ugody.

- Ugoda dotyczy w szczególności terenu dawnego cmentarza żydowskiego położonego pomiędzy ulicami Handlową, Skalmierzycką i ulicą Nowy Świat oraz ustalenia zasad ochrony i standardów zachowania i upamiętnienia cmentarza. – powiedział prezydent Krystian Kinastowski. - Myślę, że to bardzo ważny i bardzo dobry dzień dla Kalisza i całego świata. Dajemy przykład, że dobre intencje i dialog mają duży sens i potrafimy wypracować w tej ważnej sprawie korzystne dla Kalisza porozumienie – dodał prezydent.

Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP zrzeka się roszczeń do budynków dawnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, budynków warsztatowych, budynków mieszkalnych i pozostałych nieruchomości zabudowanych. Teraz Miasto będzie starało się je zagospodarować. Natomiast Związkowi została przekazana niezabudowana część terenu, którą Miasto przejmie w użyczenie.

- Jednocześnie w ramach tej samej ugody udało nam się wynegocjować odstąpienie Gminy Żydowskiej od wszystkich pozostałych roszczeń, które mieli w stosunku do ponad 50 nieruchomości w Kaliszu. Sprawa jest definitywnie rozwiązana i zaczynamy pisać nową historię kalisko- żydowską, polsko- żydowską – przekazuje Kinastowski.

W miejscu dawnego cmentarza żydowskiego ma powstać lapidarium, gdzie wyeksponowane zostaną macewy, również te znajdujące się obecnie przy ulicy Podmiejskiej. Będzie to teren ogólnodostępny. Forma upamiętnienia dawnego cmentarza będzie uzgadniana z gminą żydowską.

- To nie będą duże koszty. W tej chwili nie ma jeszcze mowy o kosztach, bo tak na dobrą sprawę nie wiemy w jakiej formie to lapidarium będzie. Natomiast organizacja tego miejsca wyklucza prowadzenie wszelkich robót budowlanych, ziemnych, więc cokolwiek powstanie będzie to bardzo delikatne i mało inwazyjne. Myślę, że będzie to teren zielony z miejscami, gdzie wyeksponowane będą stare macewy – mówi prezydent Kalisza.

Założony w XIII wieku cmentarz należał do najstarszych nekropolii żydowskich na ziemiach polskich. Tu pochowany został m.in. rabin Abraham Gombiner. To dla wyznawców judaizmu niezwykle ważne miejsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto