Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Joga to ćwiczenia dla ciała i duszy. Rozmowa z instuktorką jogi Martą Migułą [GALERIA]

Anna Gawrońska
Nadełane Marta Miguła
Marta Miguła jest dyplomowaną nauczycielką Sivanandy Jogi, Jogi Terapeutycznej, Shri Vivek Jogi Integralnej, antropologiem kultury, muzykoterapeutką, socjoterapeutką, fundatorką projektu Joga Kreatywna dla Dzieci. Prowadzi zajęcia na studiach podyplomowych Akademia Praktyków Jogi na GWSH w Katowicach. Na co dzień prowadzi zajęcia jogi w przedszkolu, zajęcia ruchowo relaksacyjne z elementami jogi i muzykoterapię dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością w OREWie, oraz jogę integralną. Od listopada otwiera w Pruszczu Gdańskim swoje Yoga Studio Nirmala.

Dlaczego warto ćwiczyć jogę?
Joga podnosi naszą jakość życia utrzymując w zdrowiu zarówno nasze ciało jak i umysł. To jest najważniejszy aspekt jogi, który ją odróżnia od innych dyscyplin fizycznych. W jodze szczególny akcent kładziemy na świadomy oddech, z którego czerpiemy wiele korzyści. Pracujemy nad zdrowiem ciała, harmonijnie wzmacniająć i rozciągając wszystkie mięśnie, również głębokie. Tym samym praktyka jogi zapobiega bólom pleców, szyi, jak i łagodzi już istniejące dolegliwości. Dodatkowo pozycje jogi wpływają korzystnie na funkcjonowanie gruczołów dokrewnych , poprawiają metabolizm, krążenie, jakość snu, harmonizują układ nerwowy. Joga to również ćwiczenia koncentracji i umiejętność relaksacji, uwalnianie ciała i umysłu z napięć. Od koncentracji umysłu zależne jest nasze działanie i umiejętność radzenia sobie ze stresem. W codziennym życiu nasz umysł ma tendencję do bycia rozproszonym, czasem pełnym negatywnych myśli, Jesteśmy poddanymi umysłu, zamiast kierować nim bardziej świadomie. W jodze uczymy się skupiać naszą uwagę: na oddechu, na wrażeniach w ciele, przenosząc to doświadczenie poza matę, stajemy się bardziej skoncentrowani na tym, co jest dla nas ważne i na tym, czego potrzebujemy. Rozwijamy sztukę obecności,uważności, czerpania przyjemności z bycia tu i teraz.

Zobacz: W Kolbudach zmagali się z kaszubską pisownią. Za nami XVII Kaszubskie Dyktando [ZDJĘCIA, WIDEO, WYNIKI]

Czyli joga pomoże nam w osiąganiu celów nie tylko prywatnych, ale również zawodowych?

Pozytywny wpływ jogi możemy dostrzec we wszystkich sferach życia. W jodze bardzo ważny jest czas relaksacji, podczas której nasz organizm się regeneruje. Zajęcia jogi kończą się około 10-15 minutowym relaksem. W czasie świadomego relaksu, rozluźniamy napięcia w ciele, natomiast na co dzień zasypiamy pełni napięć, co sprawia, że nie wykorzystujemy w pełni możliwości regeneracji, jaką oferuje nam sen. Czas relaksacji w jodze to głębokie odprężenie dla naszego organizmu, które owocuje tym, że mamy więcej energii, którą możemy wykorzystać w realizacji naszych celów prywatnych i zawodowych.

Joga jest sfeminizowana?
Przez 15 lat mieszkałam w Hiszpanii, przez 10 lat prowadziłam zajęcia jogi i choć tam rzeczywiście na moich zajęciach pojawiało się więcej mężczyzn niż w Polsce, to i tak było ich znacznie mniej w porównaniu z kobietami. Myślę, że może to wynikać z pewnego powszechnie funkcjonującego stereotypu o jodze. Wiele osób myśli, że żeby praktykować jogę trzeba być bardzo elastycznym, a to nie o to chodzi. Pozycje jogi można dostosować do możliwości każdego ciała. Stereotypowo myślimy że joga to wymyślne pozycje,np. z zakładaniem sobie nogi za głowę. A Joga to nie są pozycje same w sobie, tylko umiejętność szukania równowagi w każdej asanie (pozycji). Tak, by nie forsować ciała, a podejmując optymalny wysiłek, osiągać maksymalny efekt.

Czyli nie ważny jest cel, a droga do niego?
Jak mówił Buddha: Nie ma drogi do szczęścia, szczęście jest drogą. Joga to komunikacja z ciałem, świadomość ciała oraz dążący do jasności i koncentracji umysł. W każdej pozycji ważny jest oddech, obecność, pewien komfort. A zakres wykonywania pozycji oczywiście będzie zwiększał się w miarę regularnej praktyki, ale nie jest to celem samym w sobie.

Zobacz: “Każda osoba jest indywidualnością. Nie lubię kiedy, ktoś przychodzi z zapytaniem - co jest teraz modne”

Zajęcia jogi są tylko dla dorosłych czy można je zastosować także u dzieci?
Jak najbardziej jogę można praktykować z dziećmi. Specjalizuję się w jodze dla dzieci i od wielu lat szkolę nauczycieli przedszkolnych i szkolnych, jak kreatywnie wprowadzać elementy jogi na zajęciach z dziećmi. Z dziećmi bawimy się w jogę, naśladując zwierzęta (pozycje jogi mają nazwy zwierząt) integrując taniec, muzykoterapię, opowiadanie opowieści i bajek (ilustrując je ciałem, ruchem). Również ćwiczenia koncentracji uwagi i relaksacja zaadaptowane są do wieku dzieci. Joga kreatywna dla dzieci rozwija świadomość ciała, koordynację, kształtuje prawidłową postawę ciała, wzmacnia poczucie własnej wartości, rozwija zdolność koncentracji uwagi, relaksacji I autoregeneracji, uczy jak reagować na stres i niepokój, jak rozpoznawać i wyrażać emocje, kształtuje i wzmacnia pozytywne nastawienie do siebie i świata, daje radość, a tym samym przyczynia się do rozwinięcia całego potencjału dziecka. Jako mama, mam takie marzenie, by joga jako forma ruchu nie nastawionego na rywalizację, zagościła w polskich szkołach,jako zajęcia do wyboru w ramach godzin wychowania fizycznego.

Jakie zajęcia będziesz oferować w twoim nowym Yoga Studio Nirmala?
Obok wieczornych i porannych zajęć jogi dla dorosłych, będą też zajęcia dla dzieci. Na pewno będą również zajęcia dla rodziców i dzieci. Chcę stworzyć taką wyjątkową niecodzienną przestrzeń, w której rodzic z dzieckiem mogą się spotkać, razem pobawić się, poćwiczyć, ale też zrelaksować się i wyciszyć. Bedzie także grupa dla kobiet w ciąży, ponieważ wiem jak joga praktykowana w czasie ciąży pomaga przy porodzie i w połogu. Będą również zajęcia dla osób starszych. Będą warsztaty medytacji, joga nidra z elementami muzykoterapii czyli sesje głębokiego relaksu dla osób wyjatkowo zestresowanych i przemęczonych. Zapraszam również na masaż ajurvedyjski oraz na indywidualne sesje jogi i relaksacji.

Czy joga nie wiąże się ze stylem życia, na przykład z wegeterianizmem?
Jest to zależne od osoby. Ja praktykuję jogę ponad 20 lat I być może mój styl życia wypływa między innymi z tej wieloletniej praktyki.. Im bardziej dbamy o nasze ciało i umysł tym bardziej jesteśmy świadomi naszych rzeczywistych potrzeb. Wszyscy chcemy być zdrowi i szczęśliwi i możemy nad tym pracować. Od 12 roku życia jestem wegetarianką, ale sama nigdy nikogo nie namawiam na ten sposób odżywiania. Osoba, która je mięso może spokojnie ćwiczyć jogę. Nie trzeba łączyć tych dwóch aspektów. Przychodzą do mnie na zajęcia osoby, które prowadzą zupełnie inny sposób życia niż ja, a czerpią z jogi wiele korzyści. Sposób odżywiania jest to indywidualna sprawa każdego człowieka. Natomiast jest możliwe, że praktykując jogę, zaprzyjaźniając się z ciałem, naturalnie nasz styl życia zacznie ulegać zmianie.

W 2016 roku Joga została uznana przez UNESCO za niematerialne dziedzictwo kulturowe ludzkości. Joga została stworzona po to, żeby umożliwić jednostce dążenie do samorealizacji, wyzwolenie z cierpienia i życie w poczuciu wolności. Jest praktykowana przez młodych i starych, bez dyskryminowania kogokolwiek ze względu na płeć, rasę czy religię. – piszą przedstawiciele UNESCO w uzasadnieniu swojej decyzji.

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto