José Mourinho – historia trenera, piłkarza i ambasadora XTB

Materiał informacyjny X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Udostępnij:
Blisko 30 lat pracy w największych ligach europejskich, 25 tytułów w tym dwa zwycięstwa w Lidze Mistrzów, liczne tytuły trenera roku i przydomek The Special One, który sam sobie nadał.

Rozmawiamy z José Mourinho przybliżając sylwetkę jednego z najlepszych trenerów ostatnich dziesięcioleci, który od blisko roku jest także ambasadorem polskiego domu maklerskiego XTB.

Futbol od pokoleń

Nazwisko Mourinho jest znane w środowisku sportowym już od kilku dziesięcioleci. Wszystko za sprawą ojca José – Félixa Mourinho, który przez kilkanaście lat grał na pozycji bramkarza w czołowych portugalskich klubach. José, choć poszedł w ślady ojca, jego umiejętności okazały się niewystarczające, by zrobić z niego gwiazdę międzynarodowego futbolu. José grał w piłkę zaledwie siedem sezonów. Szybko zrozumiał, że jeżeli chce zostać w profesjonalnej piłce, musi wybrać inną ścieżkę kariery i zostać trenerem.

- Największa decyzja zawodowa, jaką podjąłem, to ta dotycząca zostania trenerem. Podjąłem decyzję, że chcę tej kariery i chcę poświęcić swoje życie zawodowe, by być zostać najlepszym właśnie w tej dziedzinie. – powiedział José Mourinho wspominając pierwsze lata swojej kariery sportowej.

Początki jego kariery trenerskiej sięgają lat 90. Początkowo przez kilka lat pracował jako asystent mniejszych klubów, po czym w 1994 roku trafił do pierwszego z klubów europejskiej czołówki – FC Porto, gdzie spędził dwa lata. Kolejne cztery sezony był już asystentem, początkowo Bobby’ego Robsona, a od 1997 Louisa van Gaala.

Droga na szczyt

Przełomem w karierze Mourinho był rok 2000, w którym rozpoczął samodzielną karierę trenerską. Doświadczenie zdobyte u boku trenerskich sław lat 90. zaprocentowało już w pierwszym klubie, który trafił pod skrzydła Mourinho – SL Benfica. Sukcesy z kolejnym zespołem - União Leiria pozwoliły mu wrócić od sezonu 2002/2003 do miejsca, gdzie pracował jako asystent, czyli FC Porto. Już w pierwszym sezonie klub odniósł spektakularne sukcesy zdobywając mistrzostwo Portugalii, Puchar Portugalii oraz Puchar UEFA. W sezonie 2003/2004 FC Porto nie tylko zostało mistrzem Portugalii, ale wygrało także najbardziej prestiżowe rozgrywki piłkarskie – Ligę Mistrzów. Co stało za tymi sukcesami?

- Sekret tkwi w przygotowaniu; kiedy przygotowujesz się na wszelkie ewentualności, możesz szybko zaadaptować się do każdej nowej sytuacji wykluczając jednocześnie element zaskoczenia. Kiedy byłem trenerem FC Porto, przed meczem powiedziałem drużynie, że spodziewam się remisu z Manchesterem United, najtrudniejszym zespołem jaki wylosowaliśmy – zremisowaliśmy z United, ale byliśmy na to przygotowani. Było dokładnie tak, jak się spodziewaliśmy i nie martwiliśmy się wyzwaniem. – wspomina Mourinho.

To także za czasów ławki trenerskiej w FC Porto, Mourinho nadał sobie przydomek The Special One. Po sukcesach na rodzimej scenie, José Mourinho przeniósł się na Wyspy Brytyjskie, gdzie w sezonach 2004/2005 i 2005/2006 zdobył z Chelsea Londyn Mistrzostwo Anglii i szereg innych tytułów, a przede wszystkim ugruntował swoją pozycje czołowego europejskiego trenera. Praca w Chelsea i kolejne tytuły mistrzowskie pozwoliły na wypracowanie własnego stylu gry drużyn Mourinho, który zawsze przywiązywał dużą wagę do strategii na boisku.

- Podejmując ważne decyzje, upewniam się, że mam wszystkie potrzebne informacje. To najlepsza „taktyka”, ponieważ nie można podejmować żadnych decyzji bez znajomości wszystkich jej aspektów i poświęcenia odpowiedniej ilości czasu na ich pełne zrozumienie. – powiedział José Mourinho.

Kolejne sezony pełnej sukcesów dekady, Mourinho spędził we włoskim Interze Mediolan, z którym nie tylko dwukrotnie zdobył mistrzostwo kraju, ale także w sezonie 2009/2010 po raz drugi uniósł puchar Ligi Mistrzów. Choć wielu przekonywało, że charakter włoskiej ligi jest inny niż te, w których wcześniej pracował, Mourinho po raz kolejny pokazał swój trenerski geniusz.

- Myślę, że największą niespodzianką może być to, że coś idzie idealnie zgodnie z planem i tak jak przewidziałeś. W piłce nożnej prawie zawsze spodziewasz się, że wydarzy się coś nieprzewidywalnego, coś na co się nie przygotowałeś. Najlepszy przykład takiej sytuacji to finałowy mecz w Lidze Mistrzów z Interem Mediolan. Mecz ułożył się dla nas perfekcyjnie. Czułem, że zawsze mamy kontrolę i wykonaliśmy to, do czego się przygotowywaliśmy. – powiedział José Mourinho.

Wielkie kluby i mniejsze sukcesy

W kolejnym sezonie Mourinho zdecydował się na przyjęcie oferty Realu Madryt, którego rozwój i sukcesy dały początek jednej z najlepszych dekad w historii tego klubu. Choć Real z Mourinho przeszedł prawdziwe odrodzenie zdobywając wszystkie możliwe lokalne tytuły, często po długiej przerwie, to klubowi z hiszpańskiej stolicy nie udało się triumfować w Lidze Mistrzów. Praca w Realu Madryt pokazała, że także trener z takimi sukcesami, jakie już wtedy miał Mourinho musi zmagać się z krytyką i presją z wielu różnych stron. Mourinho także i na to ma swój sposób.

- Nie pozwalamy, aby świat zewnętrzny wpływał na to, co robimy w środku w zespole. W piłce nożnej zawsze panuje presja, więc skupiamy się na podstawach i przygotowaniach oraz dbamy o to, aby z jednej strony każdy zachowywał się w pełni profesjonalnie, pokazywał zaangażowanie, ale jednocześnie czerpał radość z gry. – wspomina Mourinho.

Po odejściu z Realu Madryt, José Mourinho wrócił do Anglii gdzie przez kolejne siedem lat trenował takie kluby jak Chelsea, Manchester United i Tottenham Hotspur. Wracając do Chelsea liczył na powtórzenie sukcesów i walkę o Ligę Mistrzów, niestety z różnych przyczyn nie odniósł sukcesów porównywalnych ze swoją pierwszą kadencją w londyńskim klubie. Największe sukcesy odniósł trenując Czerwone Diabły, choć wielu krytykowało go za brak zwycięstwa w Lidze Angielskiej.

- Dla mnie każda mecz ma pewien ładunek presji, ponieważ każdy to inne wyzwanie. Jest presja w derbach bo to zawsze bardzo ważne mecze dla kibiców, w półfinale, aby dojść do finału, finale, aby zdobyć trofeum, a w każdym meczu jest walka o 3 punkty, aby awansować w tabeli i nie stracić pozycji. Najlepszym sposobem na radzenie sobie z presją jest konsekwencja i bycie przygotowanym. – powiedział José Mourinho.

Ostatnie dwa lata spędził w Tottenhamie, z którym nie udało się jednak wygrać żadnego trofeum, co doprowadził do jego zwolnienia w kwietniu 2021 roku – po raz pierwszy od 2002 roku Mourinho opuszczał klub bez zdobycia jakiegokolwiek trofeum. Pomimo braku spektakularnego sukcesu, bez pracy pozostał zaledwie 3 tygodnie. 4 maja 2021 roku AS Roma ogłosiła zatrudnienie José Mourinho. The Special One wraca zatem do Włoch.

Osobowość futbolu

Oprócz prowadzenia największych klubów piłkarskiej Europy, Mourinho sam jest też uwielbiany przez fanów i dziennikarzy. Jego cięty język i wyrazisty charakter zjednują mu wielu przyjaciół, ale także wrogów. Sam Mourinho nie przejmuje się krytyką – wie, że jest jednym z najlepszych i najbardziej rozpoznawanych trenerów. Od lat skupia się na strategii, taktyce i umiejętności dostosowania swoich atutów do wyzwań stawianych mu przez przeciwników na boisku.

Od blisko roku łączy pracę trenerską z rolą ambasadora polskiego brokera XTB – notowanego na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych domu maklerskiego o globalnym zasięgu. Choć sam Mourinho nie zdradza w co sam inwestuje, wielokrotnie podkreśla jak blisko świat inwestycji leży od świata futbolu. Podobnie jak w piłce nożnej, ważne jest by stale się uczyć i rozwijać oraz mieć wsparcie, które pozwala na osiągnięcie sukcesów.

- To niezwykle ważne by otaczać się właściwymi ludźmi i bardzo polegam na swoim zespole. Obecnie składy są tak duże, a menedżer ma tak wiele zadań, że musisz wiedzieć, że wraz z zespołem jesteś w stanie utrzymać najwyższy poziom w każdym obszarze, nawet jeżeli nie możesz się osobiście w niego zaangażować. Potrzebujesz także wyzwań i wsparcia od swojego zespołu, kiedy podejmujesz kluczowe decyzje z nim związane. – podsumował Mourinho w rozmowie, która stała się elementem nowego kursu edukacyjnego w XTB Trading Academy.

W pierwszej kampanii z udziałem Mourinho, portugalski trener promował bezprowizyjne inwestowanie w akcje za pomocą platformy XTB (do wartości 100.000 Eur miesięcznie). Oprócz akcji, XTB oferuje możliwość inwestowania w kontrakty terminowe, surowce (złoto, srebro, ropa i wiele innych), a także kryptowaluty, ETFy i rynek forex.

Materiał oryginalny: José Mourinho – historia trenera, piłkarza i ambasadora XTB - Polska Times

Dodaj ogłoszenie