Uroczysta gala
W uroczystościach w sobotę, 3 czerwca, wzięli udział byli i obecni pracownicy szkoły, absolwenci, przedstawiciele władz miasta, województwa i parlamentu. Trzeba podkreślić, że 150-leciu Szkolnictwa Handlowego i Ekonomicznego w Kaliszu towarzyszy XIV Zjazd Absolwentów Kaliskich Szkół Handlowych i Ekonomicznych w Kaliszu.
- Ogromnie raduje się serce, gdy słyszmy, jak miło mówicie państwo o szkole i co jedno jednoznacznie daje się usłyszeć od wszystkich państwa to to, że cenicie sobie Ekonomik za niesamowitą atmosferę i poczucie jedności wśród uczniowskiej braci; że czas spędzony w szkole to nie tylko nauka, ale również doświadczenia, które ukształtowały was jako przyszłych wspaniałych i odpowiedzialnych ludzi ukierunkowanych na dobro drugiego człowieka - powiedziała podczas gali Agnieszka Korotczuk, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu. - - dodaje.
Marzena Wodzińska, radna Województwa Wielkopolskiego, przekazała szkole, na ręce jej dyrektor, Odznakę Honorową "Za zasługi dla województwa wielkopolskiego".
- Szkoła to przede wszystkim ludzie, nauczyciele i uczniowie - powiedział w imieniu absolwentów Ryszard Latański. - Nie ma w Kaliszu i okolicach firmy czy instytucji, w której nie spotkałbym absolwentów kaliskiego Ekonomika. To ważne - zawsze skromni, życzliwi, funkcjonujący we wszystkich obszarach życia gospodarczego i społecznego. Bycie absolwentem Ekonomika to powód do dumy.
Wręczono również nagrody Bene Meritus, przyznawane uczniom, nauczycielom, rodzicom i wszystkim tym, którym działalność szkoły leży na sercu. W tym roku trafiły one do absolwentów: Haliny Pawlak, Ewy Andrysiak, Ireny Sawickiej, Teresy Mondrej, Zdzisławy Grajek i Włodzimierza Mikołajczyka.
Trzeba podkreślić, że 150-leciu Szkolnictwa Handlowego i Ekonomicznego w Kaliszu towarzyszy XIV Zjazd Absolwentów Kaliskich Szkół Handlowych i Ekonomicznych w Kaliszu.
Szkoła Niedzielno - Handlowa
W połowie XIX stulecia, w Kaliszu dynamicznie rozwijał się handel, co nie było nowością, gdyż przyczyny powstania Kalisza - najstarszego miasta w Polsce upatrujemy właśnie również w fakcie istnienia na tych terenach szlaku handlowego biegnącego z południa na północ. W owych czasach jednak tradycyjny dopływ pracowników oparty na doborze rodzinnym i kształceniu kadr przestał być wystarczający, a przemiany gospodarcze wymagały dopływu większej liczby wykwalifikowanych pracowników, co sprawiło, że w 1872 roku zaczęły się pojawiać głosy o potrzebnie otwarcia szkoły kupców. W styczniu 1873 roku Zgromadzenie Kupców przesłało statut przyszłej szkoły do władz okręgu Naukowego Warszawskiego. Dzięki usilnym staraniom Dymitra Szymanowskiego wówczas jednego z najbogatszych Kaliszan pochodzenia greckiego otwarto kaliską Szkołę Niedzielno - Handlową dnia 7 grudnia 1873 roku. Była czwartą tego typu placówką w Królestwie Polskim. W 1905 roku była jedyną szkołą wykładającą podczas zaborów w języku polskim.
Jubileusz 150-lecia
Jubileusz został objęty patronatem marszałka Marka Woźniaka oraz prezydenta Kalisza Krystiana Kinastowskiego. Obchodom towarzyszył rok pełen konkursów i wspólnych przedsięwzięć. Odbyła się gra miejska dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych "Śladami szkolnictwa handlowego i ekonomicznego", opracowano zeszyt ekonomiczny zawierający sylwetki 150-ciu ekonomistów, zorganizowano konkurs literacki dla uczniów i absolwentów "Mój Ekonomik". Na ulicy Śródmiejskiej została umiejscowiona wystawa zdjęć upamiętniająca historię szkoły i ruch absolwencki, bo jednocześnie Stowarzyszenie Absolwentów obchodzi 70-lecie tradycji zjazdowej.
Od zeszłego roku powstaje monografia szkoły "Dzieje szkolnictwa handlowego i ekonomicznego 1873-2023", nad którą pracują profesor Ewa Andrysiak, Sławomir Przygodzki, Marcin Mikołajczyk, Izabella Galuba-Bryja oraz Anna Matuszewska. Publikacja ukaże się we wrześniu 2023 roku.
Jednym z najbardziej widocznych w Kaliszu elementów obchodów 150-lecia szkoły jest powstanie muralu na budynku szkoły przy ul. Legionów 6. Autorem projektu i wykonawcą muralu jest Wojciech Rokosz. Na muralu widnieje wizerunek patrona szkoły i symbolu szkoły - greckiego Boga kupców - Merkurego oraz upamiętnienie zaszczytnej 150-tki, a tła dopełniają grafiki Kościelniaka, który jest absolwentem szkoły, a rok 2023 jest ogłoszony rokiem braci Kościelniaków.
Zobacz także:
Kto został wyróżniony podczas Uroczystej Sesji Rady Miasta K...
Dzień Dziecka z Kaliskim Bractwem Strzelców Kurkowych ZDJĘCIA
Dzień Dziecka na sportowo. Dobra zabawa na osiedlu Serbinów ...
Dzień Dziecka przy baszcie Dorotce w Kaliszu ZDJĘCIA
Świat dziecka. Galeria Tarasina w Kaliszu nagrodziła najleps...
Dzień Dziecka z kaliską biblioteką. Wystawa "Witamy w naszej...
Polub nas na FB
Obserwuj nas także na Google News
Narodowe Czytanie w Płocku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?