Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kaliska biblioteka zaprasza do obejrzenia wystawy "Ze Szczypiorna do świata sztuki. Roman Statkowski" ZDJĘCIA

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Kaliska biblioteka zaprasza do obejrzenia wystawy "Ze Szczypiorna do świata sztuki. Roman Statkowski"
Kaliska biblioteka zaprasza do obejrzenia wystawy "Ze Szczypiorna do świata sztuki. Roman Statkowski" Miejska Biblioteka Publiczna w Kaliszu
Nowa wystawa kaliskiej biblioteki ukazuje sylwetkę wyjątkowego muzyka, kompozytora i pedagoga. To artysta doceniany za granicą oraz współcześnie interpretowany przez polskich jazzmanów. Mało kto wie, że Roman Statkowski urodził się w Szczypiornie.

Ekspozycja prezentowana jest w Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka przy ul. Wrocławskiej 189A w Kaliszu. Wystawa składa się z dziewięciu plansz, na których zaprezentowano zdjęcia artysty oraz osób z nim związanych, zamieszczono szereg okładek zeszytów nutowych z utworami kompozytora. Pokazano fotografie z "Tygodnika Illustrowanego", ukazujące prapremierę opery "Filenis". Ciekawostkę stanowią nekrolog z "Kuriera Warszawskiego" oraz wspomnienia pożegnalne zamieszczone w czasopismach: "Muzyka" i "Wiadomości Muzyczne" z 1925 roku. Całość dopełniają informacje i materiały ilustracyjne współcześnie odbywających się koncertów oraz wydarzeń muzycznych.

Wystawę przygotowały Maria Kubacka-Gorwecka i Izabela Fietkiewicz-Paszek z Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu z Izbą Pamięci Szczypiorna.

Roman Statkowski sam wychował wielu muzyków

Roman Adam Statkowski studia muzyczne rozpoczął w warszawskim Instytucie Muzycznym pod kierunkiem Władysława Żeleńskiego, następnie jako wychowanek wybitnych profesorów ukończył je ze złotym medalem w petersburskim konserwatorium w klasie Mikołaja Sołowiowa.

Komponował utwory fortepianowe, skrzypcowe oraz pieśni, utwory przepełnione liryzmem. Jego miniatury instrumentalne utrzymane w konwencji narodowych tańców polskich oraz melodii salonowych cechowała przejrzysta forma, wykwintność melodyki, pomysłowość w zakresie faktury, a także kolorystyka nawiązująca do Chopina, Rachmaninowa, a nawet impresjonizmu.

W szczytowym momencie swojej kariery zawodowej stworzył dwie opery - "Filenis" oraz "Maria", które powstały jako dzieła konkursowe i zdobyły I miejsca.

Później pisał już tylko drobne utwory, a cały swój czas poświęcił pracy pedagogicznej. Po objęciu funkcji profesora Instytutu Muzycznego w Warszawie prowadził wykłady z historii muzyki, dykcji, kompozycji, instrumentalizacji. Przez lata wykształcił wielu znaczących muzyków, wśród których warto wymienić: Wiktora Junga, Kazimierza Wiłkomirskiego, Henryka Warsa.

Galeria Wieża Ciśnień ponownie otwarta. Zobacz tam wspaniałe fotografie uczestników konkursu "W obiektywie"

Galeria Wieża Ciśnień ponownie otwarta. Zobacz tam wspaniałe...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto