Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kaliska biblioteka zaprasza na wystawę "Między mostami" o ciekawej historii ulicy Krótkiej ZDJĘCIA

Bartłomiej Hypki
Kaliska biblioteka zaprasza na wystawę "Między mostami" o ciekawej historii ulicy Krótkiej
Kaliska biblioteka zaprasza na wystawę "Między mostami" o ciekawej historii ulicy Krótkiej Bartłomiej Hypki
W środę otwarto wystawę "Między mostami" poświęconą ciekawej historii ulicy Krótkiej w Kaliszu. Ekspozycja mieści się zarówno przed wejściem do Filii nr 3, jak i również w jej wnętrzu.

- Staramy się nie popadać w inercję przez pandemię, tylko mieć kolejne propozycje dla mieszkańców, aby mogli z nich korzystać mimo obostrzeń. Stąd kolejna - po "Widoku na Serbinowską" - wystawa plenerowa - mówi Robert Kuciński, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu. - Wystawa jest namiastką większego projektu, który chcemy zrealizować dzięki pomocy Ministerstwa Kultury, który dotyczy utrwalania miejsc pamięci. Dzięki niemu przy Krótkiej powstałaby makieta nieistniejącej już bożnicy, a także pojawiłby się mural i cyfrowa, większa wersja wystawa dotycząca tej ulicy. Mamy nadzieję, że decyzja resortu będzie pozytywna.

Autorami wystawy przy Krótkiej są bibliotekarze - Zenona Kubiak i Mateusz Halak. Wystawa odnosi się do ciekawej historii Przedmieścia Wrocławskiego. To tutaj mieściło się kino "Stylowe", gdzie można było obejrzeć seans za 74 grosze. Dalej była synagoga, a przed i za domem Kowalskich, swojego czasu najwyższym budynkiem w Kaliszu z pierwszą w naszym mieście windą, bujny ogród. Wszystko to na zasypanym w XIX wieku starorzeczu Prosny ˗ płynącej wzdłuż ulicy Tadeusza Kościuszki jej odnodze.

- Chcemy przekazać dzięki tym planszom metamorfozę tej części miasta na przestrzeni ostatnich 200 lat - mówi Zenona Kubiak.

- Wystawa nosi tytuł "Między mostami", a to dlatego, że jeszcze dwa wieki ulica Krótka była bezimienną drogą dojazdową do jednej z nieruchomości i znajdowała się na półwyspie, oddzielona Kanałem Bernardyńskim i zasypaną już odnogą rzeki Prosny w II dekadzie XIX wieku - tłumaczył Mateusz Halak.

Bibliotekarze zebrali spory materiał ikonograficzny - nie tylko fotografie, ale także projekty budowlane. Niektóre z nich prezentowane są po raz pierwszy. W ramy ekspozycji wpisane są także ważne daty w dziejach miasta m.in. uruchomienie Kolei Warszawsko-Kaliskiej w 1902 roku czy powstanie synagogi reformowanej około 1911 roku.

Czytaj także:

Zachęcamy do spaceru wałami nadprośniańskimi w Kaliszu

Zachęcamy do spaceru wałami nadprośniańskimi w Kaliszu ZDJĘCIA

Budowa ronda przy Podmiejskiej w Kaliszu. Czy inwestycję uda się zakończyć jeszcze w marcu?

Budowa ronda przy Podmiejskiej w Kaliszu. Czy inwestycję uda...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto