Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kaliskie ścieżki w wojnie polsko-bolszewickiej. Wystartował projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu ZDJĘCIA

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Kaliskie ścieżki w wojnie polsko-bolszewickiej. Wystartował projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu
Kaliskie ścieżki w wojnie polsko-bolszewickiej. Wystartował projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu MBP w Kaliszu
W poniedziałek, 28 września, wystartował projekt "Kaliskie ścieżki w wojnie polsko-bolszewickiej". Realizuje go w swojej filii w Szczypiornie Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka. W efekcie powstanie mobilny quest historyczny w ramach programu "Koalicje dla Niepodległej #wiktoria 1920".

Projekt biblioteki "Kaliskie ścieżki w wojnie polsko-bolszewickiej" jest realizowany we współpracy z pięcioma kaliskimi szkołami: Szkołą Podstawową nr 2 im. Jana Pawła II w Kaliszu, Zespołem Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Kaliszu, II Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu, IV Liceum Ogólnokształcącym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Kaliszu, Zespołem Szkół Techniczno-Elektronicznych w Kaliszu oraz ze Stowarzyszeniem Stacja Inspiracja.

Lokalni bohaterowie wojny polsko-bolszewickiej

Warsztaty rozpoczęły się w poniedziałek i potrwają do piątku. Są one realizowane w Izbie Pamięci Szczypiorna, czyli w Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu.

Pod kierunkiem specjalistów od technologii multimedialnych z firmy "Good Games" oraz eksperta w zakresie historii, reprezentującego Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zespoły uczniowskie stworzą mobilny quest historyczny na temat udziału kaliszan w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r.

- Ten etap naszej historii jest mocno związany ze Szczypiornem i internowanymi tam legionistami oraz Józefem Piłsudskim. Ale w rozmowach z regionalistami i historykami odnajdywaliśmy więcej tych wspólnych punktów łączących gród nad Prosną z wojną polsko-bolszewicką - mówi Robert Kuciński, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu. - Realizując ten projekt chcemy, aby młodzi ludzie mieli tę świadomość, że Bitwa Warszawska to również element naszej, regionalnej historii. A przy okazji to dla nich wspaniała przygoda historyczno-informatyczna.

Z ramienia MBP projekt tworzą: Monika Sobczak-Waliś, Arkadiusz Błaszczyk i Robert Kuciński. Współpracę z partnerami koordynuje Anna Kubiak.

- Młodzież poznawała w poniedziałek techniki tworzenia aplikacji mobilnej. Otrzymała sporą dawkę wiedzy informatycznej, ale podanej w przystępny sposób - tłumaczy Monika Sobczak-Waliś. - Aplikacja ma powstać z myślą o uczniach kaliskich szkół, ale mamy nadzieję, że zainteresuje ona młodych ludzi spoza Kalisza.

Quest będzie ogólnodostępny, a jego celem jest popularyzacja historii grodu nad Prosną i regionu w atrakcyjnej formie.

ZOBACZ TAKŻE:

Więzienie zostało zamknięte 6 lat temu. Od tego czasu budynek tylko niszczał

Byłe więzienie w Kaliszu będzie najnowocześniejszym miejscem...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto