Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kaliskie Spotkania Teatralne. Znamy repertuar 61. edycji Festiwalu Sztuki Aktorskiej

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Kaliskie Spotkania Teatralne. Znamy repertuar 61. edycji Festiwalu Sztuki Aktorskiej
Kaliskie Spotkania Teatralne. Znamy repertuar 61. edycji Festiwalu Sztuki Aktorskiej Bartłomiej Hypki
Danuta Stenka, Jan Englert, Mirosław Zbrojewicz, Bartosz Bielenia, czy też Jacek Braciak - 69 aktorek i aktorów z całej Polski będzie walczyć o Grand Prix 61. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. Festiwal Sztuki Aktorskiej potrwa od 18 do 25 września na deskach Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

61. edycję festiwalu w sobotę, 18 września, zainauguruje sztuka "Fatalista" (reż. Wojciech Urbański), autorstwa Tadeusza Słobodzianka. W spektaklu Teatru Dramatycznego m. st. Warszawy zagrają m.in. Magdalena Czerwińska, Robert T. Majewski, Grzegorz Małecki czy Anna Moskal.

Drugiego festiwalowego dnia widzowie będą mieli okazję zobaczyć dwa przedstawienia - "Kruka z Tower" w reż. Aldony Figury, również z Teatru Dramatycznego m. st. Warszawy, oraz "Norę" w reż. Radosława Rychcika z Teatru Wybrzeże w Gdańsku. "Kruk z Tower", z gwiazdorską rolą Katarzyny Herman i fenomenalnym Konradem Szymańskim, opowiada o skomplikowanych relacjach matki i jej nastoletniego syna, który po śmierci ojca zagłębia się w przestrzeni internetu.

- To niezwykły plastycznie spektakl o konflikcie pokoleń, przeznaczony dla dorosłych i młodzieży. Chyba najbardziej emocjonalny ze spektakli prezentowanych podczas 61. KST - tłumaczył Bartosz Zaczykiewicz, dyrektor kaliskiego teatru i szef KST, podczas wtorkowego spotkania z dziennikarzami.

"Nora", autorstwa wybitnego norweskiego dramatopisarza Henrika Ibsena, to historia jak byśmy dziś powiedzieli perfekcyjnej gospodyni domowej, która postanawia sprzeciwić się narzuconym rolom społecznym. Misterne kreacje tworzą: Dorota Androsz, znany kaliskiej publiczności Grzegorz Gzyl, Robert Ninkiewicz, Katarzyna Kaźmierczak i Cezary Rybiński.

Kolejnego dnia Teatr Współczesny w Warszawie dwukrotnie zaprosi widzów na spektakl "Wstyd" Marka Modzelewskiego w reż. Wojciecha Malajkata, mogący poszczycić się prawdziwie gwiazdorską obsadą. Zobaczymy w nim Izę Kunę, Agnieszkę Suchorę, Jacka Braciaka i Mariusza Jakusa. Co ciekawe, spektakl ponownie znalazł się w repertuarze KST - w zeszłym roku pokazy zostały w ostatniej chwili odwołane ze względu na niespodziewaną kwarantannę jednego z wykonawców.

- To nawiązanie do "Wesela" Wyspiańskiego - tragikomiczne i zgryźliwe pokazanie fragmentu współczesności w wykonaniu wspaniałych aktorów kierowanych przez świetnego reżysera - wyjaśnia dyrektor kaliskiej sceny.

Przedstawienie na Scenie Kameralnej zostanie zagrane dwa razy (o godz. 17 i 20), aby zapewnić miejsca dla wszystkich zainteresowanych widzów.

Tego samego dnia o godz. 18 w Kinie Centrum odbędzie się przedpremierowy pokaz nagradzanej komedii "Biały potok" w reżyserii Michała Grzybowskiego, wieloletniego aktora kaliskiego teatru. W głównych rolach występują Marcin Dorociński, Julia Wyszyńska, Dobromir Dymecki oraz kilkoro aktorów Teatru Bogusławskiego z Agnieszką Dulębą-Kaszą na czele.

We wtorek, 21 września godz. o 18 na Scenie Kameralnej "Ginczanka. Przepis na prostotę życia" z Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie w reż. Anny Gryszkówny. Agnieszka Przepiórska wcieli się w rolę Zuzanny Ginczanki – polskiej poetki żydowskiego pochodzenia, pięknej i utalentowanej ikony przedwojennego świata artystycznego.

- To misternie skonstruowana opowieść, która została mistrzowsko zagrana przez Agnieszkę Przepiórską. Przejmujący spektakl - mówi Bartosz Zaczykiewicz.

Tego samego dnia o godz. 19.30 na Dużej Scenie Teatr Narodowy w Warszawie zaprezentuje "Sonatę jesienną" na podstawie słynnego filmu Ingmara Bergmana z 1978 roku. Na Dużej Scenie zagrają: Danuta Stenka, Zuzanna Saporznikow oraz Jan Englert.

- Mamy tutaj wybitną kreację Danuty Stenki. Ma ona największe pole do popisu i dzięki spektaklowi możemy przypomnieć sobie dlaczego Danuta Stenka wielką aktorką jest - wyjaśnia z uśmiechem dyrektor kaliskiego teatru.

Półmetek festiwalu to kolejne dwa przedstawienia. O godz. 18 na Scenie Kameralnej wzruszająca i emocjonalna "Bea" w reż. Andrzeja Bubienia z Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Aleksandra Bogulewska zagra żywiołową, pełną humoru postać młodej dziewczyny, która mierzy się z nieuleczalną chorobą, zaś jej opiekunem jest ktoś, kogo nigdy byśmy o taką rolę nie podejrzewali.

- To smutna sztuka, ale wybuchamy śmiechem przez większość przedstawienia - mówi Zaczykiewicz.

O godz. 20.45, również na Scenie Kameralnej, nowość na KST - pierwszy w historii konkursowy spektakl improwizowany - "Kryminał improwizowany" z Teatru Komedii Impro z Łodzi. Spektakl nie opiera się na gotowym scenariuszu, a jedynie na luźnej strukturze - to wybory publiczności kreują świat, nadają role aktorom, a nawet wyznaczają wszystkie elementy przestępstwa. Istny rollercoaster dla wykonawców i - dosłownie - niepowtarzalna frajda dla widzów.

W czwartkowe popołudnie zespół Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie zagra "Tramwaj zwany pożądaniem" Tennessee Williamsa w reż. Kuby Kowalskiego. W kultowym dramacie, rozsławionym legendarną ekranizacją z 1951 roku (z Vivian Leigh i Marlonem Brando w rolach głównych), poznajemy neurotyczną Blanche Dubois, która składa wizytę u młodszej siostry, Stelli, oraz jej męża Stanleya, co prowadzi do wybuchowego zderzenia dwóch światów. Intrygująca inscenizacja, pełna zaskoczeń i nieoczywistych rozwiązań scenicznych w wykonaniu świetnego zespołu.

- To kawał przedstawienia aktorskiego, istna żonglerka z dość zaskakująco wymyśloną inscenizacją - tłumaczy szef KST.

Wieczorem na Scenie Kameralnej spektakl z Teatru Nowego Proxima w Krakowie pt. "Dług" przygotowany przez jedną z gwiazd współczesnej reżyserii, Jana Klatę. Czwórka aktorów - Bartosz Bielenia (znany m.in. z kapitalnej roli w filmie "Boże ciało"), Monika Frajczyk, Maja Pankiewicz i Marcin Czarnik - w energetycznym i eklektycznym widowisku zmierzą się ze zjawiskiem długu, jego historią i wpływem na dzieje całej ludzkości.

- Fenomenalna obsada daje pełen popis swojego kunsztu aktorskiego. Można ich jeść łyżkami - uważa Bartosz Zaczykiewicz.

W piątek na deskach Dużej Sceny "Król Lear" Szekspira w reż. Anny Augustynowicz. Spektakl jest koprodukcją Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy i Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. W tytułowej roli zobaczymy Mirosława Zbrojewicza. Ascetyczną, skupioną realizację klasycznego dramatu szekspirowskiego wyróżnia fakt, że prócz tytułowej roli grają w niej same kobiety.

Późnym wieczorem zagrają gospodarze - w konkursie wezmą udział Izabela Wierzbicka, Wojciech Masacz i Michał Wierzbicki w spektaklu "Czytanie ścian" na podstawie opowiadania Mariusza Szczygła w reż. Rudolfa Zioło.

Ostatniego dnia organizatorzy zaproszą na aż trzy przedstawienia. "On wrócił" Timura Vermesa (reż Robert Talarczyk) z Teatru Śląskiego w Katowicach, czyli tragikomedię o powrocie Adolfa Hitlera do współczesnego świata.

- Fenomenalna tytułowa kreacja Artura Święsa. To ważne i mądre przedstawienie - mówi dyrektor teatru.

"Planeta małp" Jarosława Murawskiego z wrocławskiego Teatru Polskiego w Podziemiu, eksplorująca alternatywną wersję rozwoju ludzkości… (reż. Marcin Liber).

- Widowisko zaskakujące. Punktem wyjścia jest znany film, ale tekst jest oryginalny. Mocne przedstawienia, którego premiera miała miejsce w czerwcu br. - tłumaczy Bartosz Zaczykiewicz.

Oczekiwanie na werdykt jury i zakończenie festiwalu ubarwi ponowny, pozakonkursowy występ łódzkiego Teatru Komedii Impro w składającym się z kolażu zabawnych gier scenicznych spektaklu "IMPRO BANG!".

Kryteria doboru spektakli

Bartosz Zaczykiewicz tłumaczy, że jeśli chodzi o kaliski festiwal, to liczą się przede wszystkim świetne kreacje aktorskie.

- Stosuję niezmiennie ten sam klucz. Patrzę przez pryzmat wybitnych ról aktorskich. To jest najważniejsze, to tworzy skład tego repertuaru. Nie towarzyszy mi jakaś z góry narzucona myśl, że będziemy opowiadać o tym, albo o tym - mówi Bartosz Zaczykiewicz.

Werdykt 61. KST poznamy w sobotę, 25 września około godz. 22.30.

Imprezy towarzyszące

Każdego dnia po spektaklach widzowie będą mieli okazję wziąć udział w spotkaniach z artystami, które odbywać się będą w namiocie festiwalowym obok głównego gmachu teatru. Spotkania poprowadzi Hubert Michalak, teatrolog, dramatopisarz, a jednocześnie instruktor i pedagog teatralny. Po rozmowach w bufecie teatralnym codziennie około godz. 22-23 będą miały miejsce koncerty na żywo pod szyldem "Nocna muzyka".

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu w ramach 61. KST zaprasza na wystawę prac Pawła Althamera i Artura Żmijewskiego pod tytułem "Polska Szkoła Kolażu", zaś OKP Wieża Ciśnień zaprasza na wystawę plakatów teatralnych Stasysa Eidrigevičiusa.

Tańsze bilety dla osób z certyfikatem szczepienia

- Najtańsze wydarzenie podczas tegorocznych Kaliskich Spotkań Teatralnych kosztuje 10 złotych - to bilet na pozakonkursowy pokaz filmu "Biały Potok". Bilety na spektakle gościnne oscylują od 50 do 140 zł. Spektakle na Dużą Scenę kosztują najmniej ze względu na pojemność widowni - tłumaczy Marcelina Hertmann, kierownik Biura promocji i reklamy TBK.

Ze względu na obecne wytyczne ministra kultury, widownia teatru może być zapełniona w 75 procentach, przy czym osoby zaszczepione nie wliczają się w limit. Aby w pełni wykorzystać teatralną widownię, a jednocześnie wynagrodzić widzom trud okazywania dodatkowych dokumentów, bilety będą dostępne w dwóch pulach - w standardowej cenie oraz w obniżonej, przeznaczonej dla osób z certyfikatem szczepienia. Certyfikat (wydrukowany lub elektroniczny) trzeba będzie okazać przed wejściem na spektakl.

Repertuar 61. Kaliskich Spotkań Teatralnych Festiwalu Sztuki Aktorskiej

Sobota, 18 września

● 18.00 Duża Scena
Tadeusz Słobodzianek „Fatalista" reż. Wojciech Urbański
Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy
Bilet normalny 130 zł/ Bilet z certyfikatem szczepienia 120 zł

Niedziela, 19 września

● 17.00 Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu
Andriej Iwanow „Kruk z tower" reż. Aldona Figura
Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy
Bilet normalny 90 zł/ Bilet z certyfikatem szczepienia 80 zł

● 19.00 Duża Scena
Henrik Ibsen „Nora" reż. Radosław Rychcik
Teatr Wybrzeże w Gdańsku
Bilet normalny 90 zł/ Bilet z certyfikatem szczepienia 80 zł

Poniedziałek, 20 września

● 17.00 Scena Kameralna
Marek Modzelewski „Wstyd" (poza konkursem)
reż. Wojciech Malajkat
Teatr Współczesny w Warszawie
Bilet normalny 130 zł/ Bilet z certyfikatem szczepienia 120 zł

● 18.00 Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu
Pokaz filmu (poza konkursem)
„Biały potok"
reż. Michał Grzybowski
Bilet normalny 10 zł

● 20.00 Scena Kameralna
Marek Modzelewski „Wstyd" reż. Wojciech Malajkat
Teatr Współczesny w Warszawie
Bilet normalny 130 zł/ Bilet z certyfikatem szczepienia 120 zł

Wtorek, 21 września

● 18.00 Scena Kameralna
Piotr Rowicki „Ginczanka. Przepis na prostotę życia" reż. Anna Gryszkówna
Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie
Bilet normalny 60 zł/ Bilet z certyfikatem szczepienia 50 zł

● 20.00 Duża Scena
Ingmar Bergman „Sonata jesienna" reż. Grzegorz Wiśniewski
Teatr Narodowy w Warszawie
Bilet normalny 140 zł/ Bilet z certyfikatem szczepienia 130 zł

Środa, 22 września

● 18.00 Scena Kameralna
Mick Gordon „Bea" reż. Andrzej Bubień
Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu
Bilet normalny 60 zł/ Bilet z certyfikatem szczepienia 50 zł

● 20.45 Scena Kameralna
„Kryminał improwizowany" reż. Jacek Stefanik
Teatr Komedii Impro, Łódź
Bilet normalny 60 zł/ Bilet z certyfikatem szczepienia 50 zł

Czwartek, 23 września

● 17.30 Duża Scena
Tennessee Williams „Tramwaj zwany pożądaniem" reż. Kuba Kowalski
Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie
Bilet normalny 60 zł/ Bilet z certyfikatem szczepienia 50 zł

● 20.30 Scena Kameralna
„Dług" reż. Jan Klata
Teatr Nowy Proxima w Krakowie
Bilet normalny 130 zł/ Bilet z certyfikatem szczepienia 120 zł

Piątek, 24 września

● 18.00 Duża Scena
William Shakespeare „Król Lear" reż. Anna Augustynowicz
Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy / Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu
Bilet normalny 60 zł/ Bilet z certyfikatem szczepienia 50 zł

● 20.15 Scena Kameralna
„Czytanie ścian" wg Mariusza Szczygła reż. Rudolf Zioło
Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu
Bilet normalny 35 zł/ Bilet z certyfikatem szczepienia 30 zł

Sobota, 25 września

● 17.00 Scena Kameralna
Timur Vermes „On wrócił" reż. Robert Talarczyk
Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach
Bilet normalny 60 zł/ Bilet z certyfikatem szczepienia 50 zł

● 19.00 Duża Scena
Jarosław Murawski „Planeta małp" reż. Marcin Liber
Teatr Polski w Podziemiu, Wrocław
„IMPRO BANG!" (poza konkursem) reż. Jacek Stefanik
Teatr Komedii Impro, Łódź
Bilet łączony, dostępny tylko w kasie Teatru: normalny 140 zł/ z certyfikatem szczepienia 130 zł


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto