Kalisz: 200 tysięcy złotych na członkostwo miasta w związkach i stowarzyszeniach. Jakie ma z tego korzyści?

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Samorząd Kalisza należy do kilkunastu stowarzyszeń i związków. Do większości z nich musi odprowadzać składki członkowskie. Rocznie to koszt ponad 200 tysięcy złotych. Do jakich więc organizacji należy miasto Kalisza i jakie z tego tytułu osiąga korzyści?

Związki i stowarzyszenia, do których należy samorząd Kalisza, rocznie kosztują podatników ponad 200 tysięcy złotych. Postanowiliśmy więc sprawdzić, do jakich organizacji należy miasto Kalisza i jakie z tego tytułu są korzyści.

Stowarzyszenia i związki, do których należy Miasto Kalisz oraz roczne składki opłacane za przynależność:

 • Stowarzyszenie Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej - 121 535 zł
 • Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie cites” - 7 800 zł
 • Stowarzyszenie Zdrowych Miast Polskich - 2 210,60 zł
 • Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski - 10 683 zł
 • Związek Miast Polskich -33 669,34 zł
 • Związek Komunalny Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” - brak składek
 • Wielkopolska Organizacja Turystyczna - 9 980 zł
 • Dolina Prosny - brak składek
 • Klaster Turystyczny „Szlak Piastowski w Wielkopolsce” - 9 568 zł
 • Aeroklub Ostrowski Lotnisko Michałków - 1500 zł
 • Stowarzyszenie Jednostek Samorządu Terytorialnego na Rzecz Budowy Drogi Ekspresowej S-12: brak składek

W 2021 roku Miasto Kalisz przystąpiło także do Wielkopolskiego Ośrodka Kształcenia i Studiów Samorządowych. Roczna składka za przynależność wynosi 20 040 zł.

- Przynależność do związków i stowarzyszeń umożliwia Miastu Kalisz wymianę doświadczeń z innymi samorządami. Daje możliwość udziału w różnego rodzaju konferencjach i spotkaniach - wyjaśnia Anna Błaszczyk z Kancelarii Prezydenta Kalisza. - Miasto zyskuje szansę na promocję – zabytków, lokalnych produktów. Podczas współpracy w ramach stowarzyszenia „Szlak Piastowski w Wielkopolsce” realizowana była kampania promocyjna w zakresie projektu ,,Rozwój kluczowego szlaku dziedzictwa kulturowego województwa wielkopolskiego” (remont Baszty Dorotki, sprzedaż andrutów kaliskich z opisem na pudełku w czterech językach, opracowanie wydawnictw promujących Szlak Piastowski - ponad 200 tysięcy ulotek i folderów, w prasie ogólnopolskiej pojawiały się artykuły o Kaliszu).

Jak tłumaczy kaliski ratusz, udział w Stowarzyszeniu Jednostek Samorządu Terytorialnego na Rzecz Budowy Drogi Ekspresowej S-12 daje możliwość lobbowania za rozbudową infrastruktury drogowej, zwiększeniem bezpieczeństwa w mieście, zminimalizowaniem smogu.

- Niezbędna staje się rozbudowa drogi krajowej nr 12 do parametrów drogi klasy S z uwzględnieniem jej przebiegu poza najważniejszymi ośrodkami takimi jak Kalisz, Sieradz i inne miejscowości, w celu uzyskania połączenia komunikacyjnego, umożliwiającego z jednej strony swobodny przejazd przez dwa ośrodki miejskie, tj. Kalisz i Sieradz, z drugiej strony zapewniającego sprawne i szybkie powiązania zewnętrzne - dodaje Anna Błaszczyk.

Dzięki stowarzyszeniu Związek Komunalny Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”, Kalisz ma możliwość zadbać o gospodarkę odpadami komunalnymi, tym samym o czyste powietrze i środowisko. Wypracowana została wspólna polityka gospodarowania odpadami, powstał Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw”.

- Kolejnym sposobem na zadbanie o klimat jest czerpanie dobrych praktyk z udziału w Stowarzyszeniu Gmin Polska Sieć „Energie cites” – poszerzanie wiedzy z zakresu zrównoważonego rozwoju energetycznego, wymianę doświadczeń i tworzenie rozwiązań powtarzalnych, możliwych do wykorzystania w województwach, powiatach, miastach i gminach - mówi Anna Błaszczyk.

Stowarzyszenie Aglomeracja Kalisko-Ostrowska (SAKO) jest samorządnym zrzeszeniem 24 jednostek samorządu terytorialnego – gmin i powiatów Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. SAKO jest zinstytucjonalizowaną płaszczyzną współpracy stowarzyszonych gmin i powiatów. SAKO pełni wobec władz regionalnych i krajowych funkcję Związku ZIT. Stanowi wspólną reprezentację jednostek samorządu terytorialnego wdrażających Zintegrowane Inwestycje Terytorialne na podstawie dokumentu pn. „Zasady realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w Polsce”.

SAKO wspiera Miasto Kalisz w rozwijaniu idei samorządu terytorialnego, obronie wspólnych interesów, pozyskiwaniu środków finansowych, promowaniu walorów gospodarczych i inwestycyjnych, przestrzennych, historycznych oraz społecznych. Miasto, jako członek SAKO, realizowało także programy zdrowotne, dla seniorów, rajdy rowewrowe, wspierające przedsiębiorczość, zatrudnienie oraz aktywność zawodową, projekty dotyczące nowoczesnej infrastruktury i promocji strategii niskoemisyjnej. Umacniany jest rozwój gospodarczy aglomeracji, tym samym Kalisza, rozumiany jako długofalowy proces przemian dokonujących się w gospodarce. Dotyczy on zarówno zmian ilościowych (wzrostu produkcji, zatrudnienia, inwestycji, dochodów i innych wielkości ekonomicznych), jak również towarzyszących im zmian o charakterze jakościowym (zmiany organizacji społeczeństwa). Jest on jednym z głównych kierunków rozwoju AKO, ponieważ warunkuje wzrost standardu życia, zwiększenie produkcji, lepszą sytuację socjalną oraz większe bezpieczeństwo publiczne.

Dzięki przynależności do SAKO, Miasto Kalisz otrzymało dofinansowanie do dwunastu projektów w ramach ZIT-ów na łączną kwotę 74 476 455,65 zł; ich całkowita wartość wynosi 103 491 100,80 zł.

Wielkopolski Ośrodek Kształcenia i Studiów Samorządowych prowadzi działalność szkoleniowo-doradczą na rzecz samorządów od 1990 roku, zgrupowaną w programach: Edukacja Samorządowa, Informatyzacja Administracji Samorządowej +, Doradztwo Prawne, Centrum Współpracy Europejskiej, Zintegrowane Zarządzanie Gminą/Powiatem. Organizowane są szkolenia dla radnych oraz pracowników samorządowych Urzędu Miasta Kalisza i jednostek organizacyjnych.

ZOBACZ TAKŻE:

Restauracja Góra i Dół w Kaliszu otworzyła się mimo zakazu w ramach akcji #OtwieraMY

Restauracja w Kaliszu otworzyła się mimo zakazu spowodowaneg...

Budowa ronda na ulicy Podmiejskiej w Kaliszu

Kalisz: Drogowcy wciąż budują rondo na ulicy Podmiejskiej. K...

Kalisz: Rozpoczęło się wyburzanie budynku "Polikliniki"

Kalisz: Rozpoczęło się wyburzanie budynku "Polikliniki". ZDJĘCIA


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: kalisz@naszemiasto.pl
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

Ćwiczenia WOT w pasie przygranicznym z Białorusią

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie