Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kalisz: Archeolodzy podsumowali wykopaliska na Starym Mieście. Odkryli dom szklarza

Mariusz Kurzajczyk
Mariusz Kurzajczyk
Pozostałości chałupy z wczesnego średniowiecza to najciekawsze odkrycie właśnie zakończonych wykopalisk archeologicznych na Starym Mieście. Dom był zamieszkały z jedną, długą przerwą w XI wieku i przez jakiś czas należał do szklarza.

Na profesję właściciela chaty wskazują znaleziska: szklane prefabrykaty i ozdoby - obrączki i pierścionek oraz ceramika, mająca "szklane ślady". Nie wiadomo, czy te pozostałości należą do pierwszego, czy drugiego właściciela. W przekroju wykopu widać wyraźnie dwie warstwy użytkowe, których wiek można określić na podstawie znalezisk. Najstarsze zabytki pochodzą z początków XI wieku. Jest to m.in. metalowy krążek, wykonany prawdopodobnie z denara krzyżowego z czasów Bolesława Chrobrego. W wyższej warstwie archeolodzy znaleźli denar krzyżowy księcia Władysława Hermana, a więc pochodzący z końca tego samego XI w.

- Być może poprzedni dom został zniszczony podczas najazdu czeskiego księcia Brzetysława w 1038 roku - snuje przypuszczenia dr Adam Kędzierski z Kaliskiej Stacji Archeologicznej PAN.

Interesujących znalezisk jest znacznie więcej. Jest wśród nich czterocentymetrowy minitopo-rek z brązu, noszony zapewne jako amulet, a także dwie pary nożyc i sporo drobnych ozdób. Obok chałupy naukowcy spenetrowali głęboką jamę, do której mieszkańcy wyrzucali odpady. Do dzisiejszych czasów zachowały się przede wszystkim kości, z wielkości można sądzić, że w większości wołowe. Są też ślady po drewnianych słupach, być może żurawia.

Czytaj także: Sensacyjne odkrycia archeologiczne na kaliskim rynku. ZDJĘCIA

- Rzadko w tak dobrym stanie zachowuje domostwo razem z otoczeniem gospodarczym - podkreśla Leszek Ziąbka z Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej.

Średniowieczna chata to jednak nie najstarsze znalezisko. Tuż obok naukowcy natrafili na resztki pradziejowego pochówku: fragmenty popielnicy, stele, czyli kamienne płyty oraz sporo fragmentów żelaznych osób z wczesnej fazy kultury przeworskiej, a więc czasów przed naszą erą.
Co ciekawe, na mapie z początku XIX wieku obok obecnego wykopu przebiega jeden z dawnych traktów.

- Jeśli układ dróg zachował się od czasów średniowiecza, a to w tej części miasta jest możliwe, "nasz" dom stał przy samej drodze - uważa archeolog Sławomir Miłek.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto