Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kalisz: Biesiada Piastowska na Zawodziu. Rycerze i wojowie bronili miasta w pełnym słońcu! ZDJĘCIA

mz
120 rekonstruktorów z kraju i zagranicy gościło w Kaliszu podczas 13. już odsłony Biesiady Piastowskiej. Wspólnie z liczną publicznością w sobotę przenieśli się w czasy średniowieczne. Hasło przewodnie tegorocznej imprezy to "Calisia A.D. 1383 - Miasto oblężone”

Jeszcze nigdy w Kaliszu nie gościło tak wielu odtwórców reprezentujących ciężkozbrojne rycerstwo i to na tak wysokim poziomie rekonstrukcyjnym. Myślą przewodnią 13. już odsłony Biesiady Piastowskiej na kaliskim Zawodziu była wojna domowa w Wielkopolsce, która miała miejsce po śmierci króla Ludwika Węgierskiego w drugiej połowie XIV wieku. Wojnę tę dość dokładnie opisuje w swojej kronice Janko z Czarnkowa i to właśnie na jego relacji oparto scenariusz imprezy. Punktem wyjścia do inscenizowanych na Zawodziu wydarzeń były opisane w kronice motywy oblężeń, które dwukrotnie dotknęły Kalisz w tytułowym 1383 roku.

Sobotnia inscenizacja przyciągnęła na Zawodzie wielu gości. Widzowie chwalili zaangażowanie i poziom grup rekonstruktorskich.

- Podczas oblężenia oddziały książąt Konrada II Oleśnickiego oraz Siemowita Mazowieckiego próbowały zdobyć Kalisz. Miasta broniła załoga pod wodzą starosty wielkopolskiego – Domarata z Iwna - wyjaśnia Tadeusz Skarżyński, prezes Bractwa Rycerskiego Ziemi Kaliskiej.

Samej inscenizacji, obok starć bitewnych, towarzyszyły wątki fabularne. Całość opatrzono komentarzem i odpowiednio dobraną muzyką. Obok zabudowań stanęły proste umocnienia, kozły hiszpańskie itp., a obozowiska podzielono między stronnictwa konfliktu.

Tegoroczną Biesiadę organizował Poczet Wierzbięty z Krotoszyna – zamiejscowy oddział Stowarzyszenia Bractwa Rycerskiego Ziemi Kaliskiej, Stowarzyszenie KALISZ XXI oraz Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej. Krotoszyński poczet jest jedną z najlepszych grup rekonstrukcyjnych w kraju i zajmuje się właśnie okresem końca XIV i początku XV stulecia. Krotoszynianie zaprosili do udziału w kaliskiej biesiadzie najlepszych rekonstruktorów z Polski, a nawet z zagranicy, dlatego na terenie kaliskiego rezerwatu archeologicznego staną osoby zrzeszone w trzech krajowych projektach rekonstrukcyjnych:
Interregnum – projekt zajmujący się rekonstrukcją rycerstwa z czasów wspomnianej wojny domowej Grzymalitów z Nałęczami;
Projekt 14 – który zajmuje się rekonstrukcją rycerstwa z okresu końca XIV stulecia;
Chorągiew Konrada Białego – projekt rekonstruujący skład osobowy chorągwi śląskiej walczącej pod Grunwaldem.

Obok rekonstruktorów z całej Polski do Kalisza zjechały również zaprzyjaźnione grupy z zagranicy, między innymi Szwedzi, Rosji i Czesi.

Niedziela na Zawodziu upływa z kolei pod znakiem pokazów walk i tańców. To także ostatni dzień Biesiady Piastowskiej.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto