Kalisz coraz bardziej zielony

Materiał informacyjny Miasta Kalisz

- Co roku w Kaliszu sadzone są setki drzew i tysiące krzewów. Tam, gdzie to możliwe, planujemy kolejne nasadzenia, urozmaicamy istniejące tereny zielone. Przekazujemy drzewa i nasiona łąk kwietnych mieszkańcom, organizujemy akcje proekologiczne, które spotykają się z dużym zainteresowaniem kaliszan. To z myślą o nich Kalisz będzie coraz bardziej zielony - mówi Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.

W 2019 roku posadzono 442 drzewa i 2518 krzewów. W 2020 roku przybyło w naszym mieście 509 drzew oraz 3190 krzewów. W tym roku posadzonych zostanie ponad 1000 drzew.

Wprowadzane są drzewa do ścisłego śródmieścia - sadzone są w miejscach, w których do tej pory nie było zieleni, np. przy ulicy Zamkowej, przebudowanej ostatnio na woonerf. Tam, gdzie nie jest możliwe posadzenie drzew w gruncie, stawiane są wielkoformatowe donice. Drzewa zdobią także przebudowaną ulicę Śródmiejską, a kwitnące pnącza - Piskorzewską.

Zwiększa się liczba roślin na miejskich zieleńcach - w Parku Miejskim posadzono m.in. 280 krzewów róż oraz 130 sadzonek lawendy, a nieopodal, w alei Wolności oczy mieszkańców i turystów cieszą kwitnące magnolie.
Rewaloryzację przeszły planty miejskie. Dosadzono tam blisko 300 drzew oraz 11 tysięcy krzewów i bylin, w tym gatunki szlachetne, kwitnące.

W ramach rewitalizacji płyty Głównego Rynku, która ma rozpocząć się jeszcze w tym roku, dosadzonych zostanie kilkanaście drzew.

Zazieleniamy Kalisz wspólnie z mieszkańcami

Kaliski samorząd zachęca mieszkańców do wspólnego zazieleniania miasta, m.in. w ramach akcji #KaliszdlaZiemi, która rozpoczęła się w kwietniu tego roku. W jej ramach rozdano 500 sadzonek klonów polnych, 38 domków dla owadów i 150 budek lęgowych dla jerzyków, a także nasiona łąk kwietnych.

Podobnie jak przed rokiem, do mieszkańców trafiło kilkaset kopert z nasionami łąki kwietnej, które zachęcają do zazieleniania nawet małych obszarów i jednocześnie do wspierania owadów. Kaliskie przedszkola i szkoły otrzymały domki dla zapylaczy oraz budki lęgowe dla jerzyków, by od najmłodszych lat dzieci mogły obserwować pożyteczne owady oraz ptaki.

Kaliszanom, którzy którzy korzystają z miejskiego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, rozdano w tym roku 500 klonów, przekazanych przez Nadleśnictwo Kalisz. Można było posadzić je w otoczeniu domu, na działce czy osiedlu.

W zakresie nasadzeń drzew Miasto Kalisz od lat współpracuje również z lokalnym producentem z branży spożywczej, zaangażowanym w działania proekologiczne. Znana firma, której fabryka zlokalizowana jest w Kaliszu, każdego roku sadzi kolejne drzewa w miejscach wskazanych przez Miasto. Rosną już m.in. przy aquaparku, w okolicy hali Arena, na skwerze im. Gustawa Arnolda Fibigera oraz przy pomniku Marii Konopnickiej.
Każdego roku Urząd Miasta organizuje konkurs „Zielony Kalisz” na najpiękniej ukwiecone i zielone balkony, tarasy, ogrody przydomowe, przedszkolne i działkowe z atrakcyjnymi nagrodami. W ten sposób samorząd zachęca mieszkańców do zazieleniania miasta.

W sobotę, 24 lipca, Miasto zorganizowało pierwszy targ kwiatowy na odnowionych plantach miejskich, podczas którego rozdawano m.in. kwiaty balkonowe i cięte, a mieszkańcy mogli skorzystać z oferty wystawców z Kalisza i regionu.

Przystanki zatopione w zieleni

Zielone przystanki - ekologiczne, przyjazne dla osób korzystających z komunikacji miejskiej wiaty przystankowe - otoczone bujną roślinnością stały się wizytówką Kalisza.

Istniejące wiaty zostały obudowane trejażem, po którym pną się rośliny. W Kaliszu mamy już 7 takich przystanków. Tam, gdzie to możliwe, powstają kolejne.

Wykorzystywana jest każda dostępna przestrzeń, by zazieleniać miasto, a jednocześnie przeciwdziałać suszy, zatrzymując wodę.

Budżet Obywatelski na zielono

W 2020 roku wydzielono osobną pulę środków na zielone, proekologiczne projekty w ramach budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy mogą zgłaszać zadania ogólnomiejskie, obejmujące np. utworzenie nowych skwerów, czy ogrodów, a także nasadzenia. Wcześniej, również w ramach zadań wybranych przez mieszkańców w budżecie obywatelskim, na kaliskich osiedlach pojawiło się wiele nowych drzew.

Tekst i zdjęcia: Kancelaria Prezydenta Miasta - Urząd Miasta Kalisza

Dodaj ogłoszenie