Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kalisz dla pokolenia XXV wieku. Biblioteka A. Asnyka zaprasza na otwarcie wyjątkowej wystawy

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Kalisz dla pokolenia XXV wieku. Biblioteka A. Asnyka zaprasza na otwarcie wyjątkowej wystawy
Kalisz dla pokolenia XXV wieku. Biblioteka A. Asnyka zaprasza na otwarcie wyjątkowej wystawy Prace M. Hertmannna
"Kalisz dla pokolenia XXV wieku" to wyjątkowe przedsięwzięcie fotograficzne Mariusza Hertmanna. Wszystkich, którzy chcą zapoznać się ze szczegółami projektu i spotkać z jego autorem zaprasza Biblioteka Główna MBP im. A. Asnyka w Kaliszu. Wernisaż odbędzie się w środę, 11 stycznia, o godzinie 18.

Jakie obrazy dzisiejszego Kalisza zobaczy za 500 lat pokolenie XXV wieku, jeśli fotografie cyfrowe w plikach przetrwają może 25 lat, wydrukowane około 100 lat, a fotografie tradycyjne nie więcej niż 300 lat? Co przetrwa dłużej?

- To widoki Kalisza, które mają przetrwać minimum 800 lat. Wystawa jest planowana w 2500 roku. Projekt nosi też tytuł "Fotografia dla pokolenia XXV wieku". Zdjęcia będą wykonane jedną z najstarszych technik, tzw. gumą dwuchromianową. Powstawały będą z barwników mineralnych na papierze bardzo wysokiej jakości. Wszystko jest wykonywanie ręcznie, a proces powstawania odbitki trwa około 2 tygodnie - tłumaczy fotograf Mariusz Hertman.

Na 12 wybranych przystankach autobusowych w Kaliszu zawisły powiększone kopie fotografii. Dla wszystkich, którzy są ciekawi całego procesu manualnego powstawania fotografii i chcieliby obejrzeć z bliska oryginały, Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu przy ulicy Legionów 66 będzie prezentować prace z tego cyklu, a sam Mariusz Hertmann opowie o tym, jakimi zabiegami w swoim fotolaboratorium powołał je do życia.

Spotkanie z autorem odbędzie się w środę, 11 stycznia, o godzinie 18.00, w Bibliotece Głównej MBP im. A. Asnyka przy ul. Legionów 66 w Kaliszu. Tam też oryginalne prace będą prezentowane do końca lutego 2023 roku. Natomiast w ramach cyklicznego projektu "Postój ze Sztuką" do 15 stycznia Galeria Sztuki im. Jana Tarasina prezentuje prace Mariusza Hertmanna w przestrzeni Kalisza. Projekt został zrealizowany w ramach Stypendium Kulturalnego Prezydenta Miasta Kalisza 2022.

O autorze

Mariusz Hertmann mieszka i pracuje w Kaliszu. Działa jako fotograf niezależny i producent. Współpracuje z wieloma wydawnictwami. Zajmuje się fotografią dokumentalną, reportażową, reklamową i inscenizacyjną oraz przygotowaniem i produkcją wydawnictw. Od 2012 do 2017 roku z własnej inicjatywy i środków prowadził Uliczną Galerię Światowego Malarstwa, na ul. Franciszkańskiej, dzięki której w przestrzeni publicznej pojawiło się około 30 obrazów. Od 2005 do 2008 był prezesem "Jawnej Organizacji Fotograficznej", która miała kilka wystaw zbiorowych w BWA w Kaliszu i kilka wystaw plenerowych na Rynku Głównym w Kaliszu, m.in. Franciszkanie, Rynek Główny, Kalisz 2008. Od 2002 roku Mariusz Hertmann wyprodukował kilkadziesiąt wystaw plenerowych i muzealnych oraz kilka wydawnictw, m.in. dla Archiwum Państwowego w Kaliszu, Urzędu Miasta Kalisza, Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie, Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, Fundacji Malta w Poznaniu, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Uczestniczył w plenerach m.in: Podlaski Przełom Bugu, Janów Podlaski 2006-2013; Krzętów nad Pilicą 2008; Sulejów 2009; Niemojów, Góry Orlickie 2003-2011; Wielkopolski Festiwal Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki (2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018).


Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto