Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kalisz - Getto walczy, czyli niezwykły projekt Zespołu Szkół Pondgimnazjalnych nr 2

AND
„Getto walczy” to tytuł kolejnego projektu multimedialnego zrealizowanego przez grupę młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kaliszu pod kierunkiem polonistki, autorki scenariusza, Katarzyny Galant-Kowalskiej.

Wspomnienie 68. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, tragicznego momentu dziejowego, ważnego nie tylko w historii Żydów, stało się okazją do przypomnienia tej dramatycznej, wojennej sytuacji. Narratorzy, którzy opowiadali o powodach, przebiegu i znaczeniu powstania, robili to w sposób niebanalny, tak jak nietypowy był odbiór treści, jakie dochodziły do świadomości uczniów uczestniczących w projekcie.

- Nasza opowieść o zagładzie służy nie tylko mówieniu o martyrologii. Ma być przestrogą przed okazywaniem braku tolerancji, szerzeniem nienawiści wobec różnorodności światopoglądowej, rasowej, religijnej, orientacji seksualnej, nienawiści, także słownej, która, parafrazując słowa Niemena – zabija tak jak nożem - wyjaśnia autorka projektu.

Projekt został zaprezentowany w szkolnej auli. To tutaj stanął wysoki na niemal trzy metry mur z kartonu oklejony zdjęciami archiwalnymi, odezwami Żydowskiej Organizacji Bojowej i gen. Władysława Sikorskiego. Wewnątrz zgromadziło się około 60 widzów, którym jednak towarzyszyło poczucie dyskomfortu ze względu na „duże zagęszczenie”, ciasnotę, duchotę, brak wygodnych siedzeń, jakie zazwyczaj znajdują się w auli. Atmosferę tworzyła także przejmująca opowieść narratorów znajdujących się po „aryjskiej stronie”, opowieść o walce o godną, bo z wyboru, śmierć, wstrząsające sceny z kronik filmowych getta, śpiew i gra na skrzypcach nastrojowej, żydowskiej piosenki – tak w skrócie można opisać to niezwykłe przedsięwzięcie.

W urzeczywistnienie projektu zaangażowało się wiele osób: Karolina Olek, realizatorka dźwięku i obrazu, która współtworzyła mur, Honorata Paprot i Magdalena Balcerzak autorki muru getta, Sara Jarczewska – narratorka i wykonawczyni piosenki żydowskiej, której na skrzypcach przygrywała Kasia Brawata, Jakub Radzion drugi narrator, Marta Nielaba oraz Marcel Kraszkiewicz, były uczeń TBF-u, który ochoczo pomagał zespołowi.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto