Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kalisz: Gratka dla miłośników historii. Izba muzealna w schronie bojowym przy ulicy Pogodnej zaprasza

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Schron bojowy przy ulicy Pogodnej w Kaliszu
Schron bojowy przy ulicy Pogodnej w Kaliszu Andrzej Kurzyński
już 1 maja będzie można zwiedzić izbę muzealną w polskim schronie bojowym z 1939 roku z linii przedmoście Kalisz, zlokalizowanym przy ulicy Pogodne 6 w kaliskiej dzielnicy Szczypiorno. Na zwiedzających będą czekały dodatkowe atrakcje.

W polskim schronie bojowym z 1939 roku znajduje się izba muzealna zawierająca zrekonstruowany drewniany stół pod ckm, replikę ciężkiego karabinu maszynowego wz.30, tablice informacyjne oraz liczne artefakty. Dodatkowo na elewacji zewnętrznej schronu wykonana jest historyczna rekonstrukcja farbomaskowania.

1 maja dodatkową atrakcją będzie ckm wz. 30 strzelający na gaz, który na co dzień znajduje się na wyposażeniu Izby Tradycji i GRH 25 Dywizji Piechoty w Cekowie. Wspomniana Izba Tradycji zaprezentuje również inne repliki broni.

Podczas wydarzenia obecni będą kolekcjonerzy, którzy zaprezentują zbiory militariów z okresu II wojny światowej. Wśród uczestników otwarcia schrony będzie także stowarzyszenie Cekowska Grupa Poszukiwawcza „Leszy”.

Współrzędne schronu: N 51° 43’14.0” E 018° 01’20.9” . Organizatorem wydarzenia jest fundacja „Walkiria”, która zaprasza w poniedziałek, 1 maja w godzinach od 11 do 16 na ulicę Pogodną 6 w Kaliszu. Wstęp wolny.

Chętni będą mogli dotrzeć na miejsce także z uczestnikami rajdu rowerowego organizowanego przez Klub Turystyki Rowerowej "Cyklista". Zbiórka uczestników na placu przed Urzędem Pracy przy ulicy Staszica 47a. Rajd poprowadzi przez Szałe, Chełmce, Borek, Żydów, Chotów, Mączniki i Nowe Skalmierzyce, a zakończy właśnie przy ulicy Pogodnej, gdzie uczestnicy rajdu będą mieli okazję zwiedzić schron bojowy.

Schron przy ulicy Pogodnej w Kaliszu jest częścią Przedmościa Kalisz, czyli rejonu umocnionego, wzniesionego w lipcu i sierpniu 1939 na zachód i południowy zachód od Kalisza przez 25 batalion saperów. W sumie wybudowano 19 schronów betonowych oraz 18 drewnianych, rozlokowanych na zachód oraz południowy zachód od Kalisza. Tak zwana kaliska linia Maginota miała za zadanie stawienie oporu niemieckiemu okupantowi. Ostatecznie jednak schrony z Przedmościa Kalisz nie zostały wykorzystane bojowo, ponieważ działania wojenne ominęły Kalisz.

Do dzisiaj zachowało się 18 betonowych schronów. Dwa schrony zostały wpisane do rejestru zabytków. Dzisiaj mieszczą się w nich izby muzealne utworzone za sprawą Fundacji "Walkiria".

ZOBACZ TAKŻE:

Maciej Garbowicz i blisko metrowa pajara

Polowanie na ryby-wampiry w ojczyźnie Escobara ZDJĘCIA

Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w narodowym sanktuarium św. Józefa w Kaliszu

Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w narodowym sanktua...


Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto