Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KALISZ - Jedyna taka - Kapsuła Chopin

Elżbieta Bielewicz
4 września przed kaliskim ratuszem stanie specjalny namiot - ,,Kapsuła Chopin''. Dzień później rozbrzmiewać będą tam dźwięki muzyki największego z polskich kompozytorów

Ruszyły przygotowania do wrześniowego Festiwalu ,,Nasz Chopin''. Pracują nie tylko muzycy - główni bohaterowie muzycznego spektaklu, ale i plastycy. Ci drudzy nad wystrojem specjalnego namiotu ,,Kapsuły Chopina'', który stanie przed wejściem do kaliskiego ratusza.

- Kapsuła Chopin, to wyjątkowe na skalę ogólnopolską przedsięwzięcie plastyczno- muzyczne Roku Chopinowskiego. Specjalnie na potrzeby maratonu chopinowskiego, który odbędzie się 5 września na kaliskim Rynku w ramach festiwalu Filharmonii Kaliskiej ,,Nasz Chopin 10/30'', powstanie dzieło plastyczne inspirowane twórczością Fryderyka Chopina - tłumaczy Adam Klocek, dyrektor Filharmonii Kaliskiej. - Wypełni ono wnętrze festiwalowego namiotu, tworząc specjalną atmosferę ,,Kapsuły Chopin''.

Dwie znakomite poznańskie artystki: Diana Fiedler (wnuczka pisarza Arkadego Fiedlera) oraz Marika Lehmann, związane z poznańską ASP, wykonają prace graficzne będące obrazem muzyki i twórczości Chopina. Na powierzchni niemal 100 m kw. powstanie największa w Polsce praca plastyczna stworzona specjalnie na potrzeby konkretnego wydarzenia koncertowego. Motywem przewodnim będą tytuły utworów i elementy partytur chopinowskich powstałych do roku 1830. W tej scenerii odbędzie się wielogodzinny maraton muzyczny prezentujący fortepianową i kameralną twórczość patrona festiwalu z udziałem kilkudziesięciu artystów, zarówno klasycznych jak i folkowych. Po zakończeniu Maratonu, w dniach 6-12.09, pracę będzie także można oglądać w foyer Sali Koncertowej UAM im. Jerzego Rubińskiego w Kaliszu.

I tak 5 września od godz. 15 do 21.00 w maratonie chopinowski usłyszymy utwory solowe, kameralne oraz pieśni Fryderyka Chopina, a także muzykę ludową południowej Wielkopolski. A w wielkim finale - mazura w wykonaniu uczestników oraz publiczności. Tego samego dnia zaplanowano także dsłonięcie płaskorzeźby autorstwa artysty rzeźbiarza W.A. Oźminy, upamiętniającej związki Fryderyka Chopina z Kaliszem (ok. godz. 16.00, kamienica narożna, Główny Rynek i ul. Zamkowa).

Ale festiwal, to nie tylko ten koncert, ale 6 wydarzeń artystycznych, które mają na celu prezentację twórczości Fryderyka Chopina z lat 1818 - 1830. Już dziś zapraszamy melomanów na: 3 września o godz. 19.30 do sali koncertowej WPA UAM w Kaliszu, ul. Nowy Świat 28-30; 4 września o godz. 19.00 do Parku Dworskiego w Sulisławicach; 10 września o godz. 19.30 do sali WPA UAM na Koncert Wiedeński; 11 września o godz. 18.00 w to samo miejsce na Koncert Warszawki i 12 września o godz. 18.00 także do sali WPA UAM na Ostatni Koncert Warszawski.

Wykonawcami będą zarówno wybitni artyści jak i młodzi adepci sztuki pianistycznej oraz członkowie polskiej ekipy na konkurs chopinowski. Wydarzeniem na skalę ogólnopolską będzie udział takich pianistów jak: Freddie Kempf, Rem Urasin, Oleg Polianski, Alexander Grinyuk, Alexander Sorokov.

Warto dodać, że Kalisz przewija się w życiorysie młodego Chopina kilkukrotnie. Poza paroma wcześniejszymi pobytami w tym mieście Kalisz stał się ostatnim miastem na polskiej ziemi, jakie Chopin odwiedził wyjeżdżając, jak się okazało na zawsze, w listopadzie 1830 roku.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto