Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kalisz: Klasa pod patronatem "Wielkopolskiego Klastra Lotniczego" powstaje w Zespole Szkół Zawodowych

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Klasa pod patronatem Stowarzyszenia Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Wielkopolski Klaster Lotniczy” powstanie w Zespole Szkół Zawodowych w Kaliszu. Absolwenci będą mieli szansę na zatrudnienie w firmach branży lotniczej.

W poniedziałek, 17 maja podpisano porozumienie o współpracy edukacyjno-zawodowej, pomiędzy: Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu, jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Wielkopolskiego – inicjatorem akcji, Stowarzyszeniem Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Wielkopolski Klaster Lotniczy” w Kaliszu i Miastem Kalisz, jako organem prowadzącym dla szkół: Zespół Szkół Zawodowych im. Zesłańców Sybiru w Kaliszu oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Kaliszu. Data została wybrana nieprzypadkowo. Właśnie tego dnia w Kaliszu rozpoczął się nabór do szkół ponadpodstawowych na rok 2021/2022.

- Chcieliśmy tym samym zaprosić uczniów do tego, żeby przystąpili do naszego projektu i złożyli dokumenty do klasy patronackiej pod skrzydłami Wielkopolskiego Klastra Lotniczego - mówiła Magdalena Sekura-Nowicka, dyrektor CWRKDiZ w Kaliszu.

Celem porozumienia jest utworzenie klasy pod patronatem Stowarzyszenia Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Wielkopolski Klaster Lotniczy” służącej podniesieniu jakości praktycznego kształcenia zawodowego, nabyciu umiejętności przydatnych na rynku pracy oraz przygotowaniu absolwentów do podjęcia zatrudnienia w firmach branży przemysłu lotniczego.

Klasa powstaje w Zespole Szkół Zawodowych w Kaliszu. Jest to I klasa szkoły branżowej I stopnia. Nabór na nowy rok szkolny przewiduje tylko 24 miejsca. Klasa będzie obejmowała kształcenie w zawodach:

  • elektromechanik
  • mechatronik
  • operator obrabiarek skrawających

Młodzież na co dzień będzie uczyć się przedmiotów teoretycznych w Zespole Szkół Zawodowych w Kaliszu, natomiast praktyki zawodowe będą odbywały się na warsztatach w pracowniach Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Kaliszu, które są wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt i maszyny, dające możliwość nauki zgodnej z oczekiwaniami wymagających pracodawców branży przemysłu lotniczego.

Ponadto od drugiej klasy uczniowie będą również uczestniczyć w zajęciach praktycznych u pracodawców zrzeszonych w Wielkopolskim Klastrze Lotniczym, co umożliwi im poznanie specyfiki branży „od środka” i współprace z najwyższej klasy fachowcami przemysłu lotniczego.

Przez cały okres trzyletniej nauki uczniowie będą otoczeni opieką nie tylko nauczycieli oraz instruktorów praktycznej nauki zawodu w szkole, ale również koordynatorów wyznaczonych do współpracy po stronie Wielkopolskiego Klastra Lotniczego. Na ten moment współpracę w zakresie organizacji praktyk zawodowych zadeklarowały takie firmy jak: Pratt&Whitney Kalisz, WSK PZL Kalisz, ZAP Mechanika Ostrów Wielkopolski, Meyer Tool Poland, Collins Aerospace, MB Areospace.

- Kieruję kaliską firmą i Wielkopolskim Klastrem Lotniczym, jest to dla mnie zobowiązanie, aby region Kalisza, południowej Wielkopolski szedł w nowym kierunku, rozwijał się. Nie osiągniemy tego jeżeli nie stworzymy spójnej wizji dla młodych ludzi. Rejon Kalisza to rejon, gdzie można zdobyć dobre wykształcenie, dobrą pracę, gdzie można spędzić dobrze czas - mówił Wojciech Wasik – prezes „Wielkopolskiego Klastra Lotniczego”. - To co dzisiaj robimy to jeden z tych elementów, jakim jest zdobycie wiedzy i doświadczenia. Młodzież będzie mogła poznać najnowocześniejsze technologie na świecie.

W ramach prowadzenia klasy patronackiej WKL oraz CWRKDiZ w Kaliszu zadeklarowali czynny udział w życiu klasy, poprzez organizowanie dodatkowych konkursów, wycieczek związanych z branżą, spotkań z ciekawymi osobami, możliwości odbycia dodatkowych zajęć na Wydziale Politechnicznym Akademii Kaliskiej, a nawet organizację staży i praktyk zagranicznych. Dla najlepszych uczniów przewidziano również stypendia, różne formy i możliwości dodatkowych aktywności, zajęć i nagradzania.

Po ukończeniu 3 letniej nauki będzie możliwość zatrudnienia w firmach zrzeszonych w ramach Wielkopolskiego Klastra Lotniczego i jednocześnie kontunuowaniu nauki w szkole branżowej II stopnia w trybie zaocznym i uzyskania tym samym wykształcenia średniego z możliwością zdania matury.

To nie wszystko. Absolwenci klasy patronackiej będą mogli także kontynuować naukę na Wydziale Politechnicznym Akademii Kaliskiej, zdobywając dalsze szczeble wykształcenia, np. wykształcenie wyższe inżynieryjne. Obecnie powołany został zespół ds. podstawy programowej, który składa się z przedstawicieli naszych szkół oraz pracodawców, który dopracowuje programy nauczania w taki sposób, aby spełniały oczekiwania pracodawców klastra i dały młodzieży szansę na zdobycie jak najlepszego doświadczenia, by po ukończeniu szkoły, stać się najlepszym fachowcem.

ZOBACZ TAKŻE:

To były wyjątkowe zaręczyny z widokiem na panoramę Kalisza. ZDJĘCIA

Ulica Częstochowska w Kaliszu. Jak przebiega jej remont?

Ulica Częstochowska w Kaliszu. Jak przebiega jej remont? ZDJĘCIA

Formoza Challenge w Kaliszu

Formoza Challenge w Kaliszu. Wojskowy bieg z przeszkodami od...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto