Kalisz: Kolejny zabytkowy nagrobek ocalony dzięki kweście. ZDJĘCIA

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
ESA/ Iwona Cieślak, Katarzyna Ciupek - Kancelaria Prezydenta Miasta
Udostępnij:
Zakończyły się prace remontowo-konserwatorskie przy nagrobku córek Michaiła Daragana, carskiego gubernatora Kalisza. Zostały one sfinansowane z pieniędzy zebranych podczas ubiegłorocznej kwesty na ratowanie zabytkowych cmentarzy przy Rogatce w Kaliszu.

Prace konserwatorskie pozwoliły przywrócić pierwotną estetykę miejsca spoczynku Anny i Marii Daragan. Nagrobek był w bardzo złym stanie. Krzyż groził zawaleniem, a elementy kamienne pokryły zielenice. Po oczyszczeniu wieniec z piaskowca poddano hydrofobizacji. Kamienny krzyż oraz tablice zabezpieczono woskiem mikrokrystalicznym. Zrekonstruowano również napisy na tablicach, wypełnione ołowiem.

- To kolejny nagrobek, który został odrestaurowany dzięki ofiarności mieszkańców. Cieszę się, że kwesta z roku na rok przynosi coraz lepsze efekty finansowe. Obowiązkiem nas wszystkich jest dbanie o to, aby to dziedzictwo przekazać kolejnym pokoleniom - powiedział prezydent Krystian Kinastowski.

- Gubernator Daragan urzędował w Kaliszu w latach 1883 -1902. Jest postacią znaną w Kaliszu. Dzięki jego działaniom kolej dotarła do Kalisza. Przybył tu z rodziną. Obie córki bliźniaczki w Kaliszu zmarły i tu zostały pochowane - powiedział Jarosław Dolat, przewodniczący Komisji Opieki nad Zabytkami PTTK Oddział w Kaliszu. - W ubiegłym roku, w czasie pandemii, zebraliśmy ponad 6 tysięcy złotych i za większą część tej kwoty zrealizowaliśmy prace. Zawarliśmy umowę na kwotę 4017 złotych. Cały czas działamy, jesteśmy w trakcie wyłaniania autorów kolejnego programu konserwatorskiego.

Nekropolia należy do parafii prawosławnej pod wezwaniem świętych apostołów Piotra i Pawła w Kaliszu. Nagrobek Anny i Marii Dragan pochodzi z około 1889 roku. To mogiła ziemna z elementami małej architektury, skomponowanej z granitowego krzyża umieszczonego na kopcu z kamieni, przed którym znajdują się dwie marmurowe tablice epitafijne, w polu grobowym otoczonym niskim ogrodzeniem z piaskowca.

- Chciałbym podziękować wszystkim mieszkańcom Kalisza, którzy zechcieli przekazać środki na renowację nagrobka. Pozostaje czekać na kolejne inicjatywy, które będą przywracać blask tym wszystkim miejscom nie tylko na tym cmentarzu, ale również na cmentarzach ewangelicko-augsburskim i katolickim - podkreślił ks. prot. Mirosław Antosiuk, proboszcz Parafii Prawosławnej pw. świętych apostołów Piotra i Pawła w Kaliszu.

ZOBACZ TAKŻE:

Kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków w Kaliszu

Rekordowa kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków w Kaliszu. ZDJĘCIA

Akademia Kaliska podpisała umowę o współpracy z IBM Polska

Akademia Kaliska będzie współpracowała ze światowym potentatem

Główny Rynek w Kaliszu. Miasto ogłosiło przetarg na remont starówki


Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie