Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kalisz - miasto przyjazne dużym rodzinom?

Daria Kubiak
O program pomocy dla Rodzin Trzy Plus upomniała się radna lewicy Karolina Pawliczak
O program pomocy dla Rodzin Trzy Plus upomniała się radna lewicy Karolina Pawliczak Daria Kubiak
W Kaliszu dotychczas nie udało się zrealizować programu pomocy skierowanego do rodzin wielodzietnych, wychowujących troje i więcej dzieci. Funkcjonuje on natomiast w wielu innych miastach. Ich samorządy przyjęły specjalne uchwały, na podstawie których wydano rodzinom wielodzietnym Karty Trzy Plus uprawniające do rabatu przy korzystaniu z dóbr kultury oraz obiektów sportowych i rekreacyjnych jak baseny czy lodowiska.

Od 2005 roku program taki funkcjonuje we Wrocławiu. Tamtejsi radni postawili na promowanie pozytywnego wizerunku rodzin wielodzietnych, poprawę warunków ich życia oraz zwiększenie szans rozwojowych dzieci z tychże rodzin. Z nielicznymi wyjątkami (Opole) większość samorządów podkreśla potrzebę ułatwienia tym rodzinom uczestniczenia w życiu kulturalnym i sportowym miast.

Na przykład w Tychach posiadacze kart rabatowych mają o połowę tańsze bilety na imprezy organizowane przez Miejskie Centrum Kultury, Teatr Mały, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz muzeum. Połowę ceny płacą także za wejście na basen, lodowisko oraz na mecze piłkarskie i hokejowe GKS. Tam program jest wspierany finansowo przez świat biznesu.

W minionej kadencji kaliscy radni PiS przygotowali projekt stosownej uchwały o pomocy Rodzinom Trzy Plus.
– Chcieliśmy doprowadzić do tego, aby między innymi teatr, który jest wprawdzie instytucją marszałkowską, ale wspomaganą przez miasto, zarezerwował pulę biletów dla rodzin objętych Kartą Trzy Plus – mówi radny Andrzej Plichta. – Zabiegaliśmy także o ulgowe korzystanie z basenu. Niestety, nasze starania nie zyskały akceptacji ani dyrekcji kaliskiej sceny ani komisji Rady Miejskiej.

W efekcie koszty związane z realizacją programu pomocy dla rodzin wielodzietnych nie uwzględniono w budżetach miasta na rok 2010 czy 2011.
Ostatnio problem powrócił za sprawą interpelacji radnej Karoliny Pawliczak (SLD), która upomniała się o ulgi dla rodzin wielodzietnych chcących uczestniczyć w życiu kulturalnym i korzystać z obiektów sportowych.
– Nie wiem, czy w Kaliszu uda się wprowadzić takie rozwiązanie jak w Tychach, gdzie w programie pomocy rodzinom wielodzietnym partycypują przedsiębiorcy – przyznał prezydent Janusz Pęcherz. – Będziemy jednak to rozważać.

Na razie miasto dokonało wyliczeń kosztów. Jak informuje Eugenia Jahura, dyrektor MOPS w Kaliszu, w mieście mieszka ogółem 637 rodzin wielodzietnych i zastępczych. Programem ulg należałoby objąć ponad 3200 osób.

Gdyby każda z nich chciała na zasadach ulgowych skorzystać 1 raz w tygodniu z basenu, to miasto musiałoby do tego dołożyć 1,4 mln zł rocznie. Uczestnictwo w koncertach filharmonii jeden raz w kwartale to koszt pond 326 tys. zł. Czy kryzysowy budżet Kalisza to wytrzyma bez wydatnej pomocy sponsorów? Odpowiedź na to pytanie będą musieli znaleźć radni.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto