Kalisz: Nastolatek zatruł się śmiertelnie groźnym tlenkiem węgla. ZDJĘCIA

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
W Kaliszu 14-latek zatruł się tlenkiem węgla
W Kaliszu 14-latek zatruł się tlenkiem węgla AND
Udostępnij:
Trzy zastępy straży pożarnej oraz zespół ratownictwa medycznego interweniowały w jednej z kamienic przy Nowym Rynku w Kaliszu, gdzie 14-latek zatruł się śmiertelnie groźnym tlenkiem węgla.

Do zdarzenia doszło w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia. W niedzielę, 26 grudnia służby ratunkowe zostały zaalarmowane o nieprzytomnym nastolatku, przebywającym w łazience. Na miejsce skierowano trzy zastępy straży pożarnej z PSP w Kaliszu oraz OSP Dobrzec, a także zespół ratownictwa medycznego.

Pomoc na szczęście przyszła w porę. Dzięki udzielonej pomocy chłopak odzyskał przytomność. Strażacy potwierdzili obecność tlenku węgla w mieszkaniu. Poszkodowany nastolatek został przetransportowany ambulansem pogotowia ratunkowego do szpitala.

Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?

Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.

Co jest główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla?

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z:

 • nieszczelności
 • braku konserwacji, w tym czyszczenia
 • wad konstrukcyjnych
 • niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe

Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

 • cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem)
 • dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym
 • co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych
 • co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych

Objawy zatrucia tlenkiem węgla to ból głowy, ogólne zmęczenie, duszności, trudności z oddychaniem, oddech przyspieszony i nieregularny, senność, nudności. Pamiętajmy, że osłabienie i znużenie, które czuje zaczadzony, a także zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia powodują, że jest on całkowicie bierny (nie ucieka z miejsca nagromadzenia trucizny), traci przytomność i – jeżeli nikt nie przyjdzie mu z pomocą – umiera.

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

 • Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych
 • Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta
 • Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych
 • Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych
 • W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację
 • Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla

ZOBACZ TAKŻE:

Kalisz: Zobacz jak wyglądało miasto w XX wieku. ZDJĘCIA

Stowarzyszenie Morsy Kalisz i świąteczna kąpiel

Stowarzyszenie Morsy Kalisz i świąteczna kąpiel w lodowatej ...


Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie