Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kalisz: Odsłonięto tablice upamiętniające kaliskich Żydów

Andrzej Kurzyński
Odsłonięto tablice upamiętniające kaliskich Żydów
Odsłonięto tablice upamiętniające kaliskich Żydów Andrzej Kurzyński (c)
Kalisz: Powstały dwa nowe miejsca upamiętniające kaliskich Żydów. Przy ulicy Krótkiej oraz na Rozmarku przy ulicy Targowej stanęły tablice pamiątkowe. Obie w miejscu dawnych żydowskich synagog.

Z okazji odsłonięcia tablic Kalisz odwiedzili m.in. goście z Izraela, w tym Joseph Komem, przewodniczący Ziomkostwa Żydów Kaliskich w Izraelu, a także Aleksander Gleichgewicht, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu. Razem z prezydentem Januszem Pęcherzem i Barbarą Wrzesińską, wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej, odsłonili oni tablice, upamiętniające miejsca szczególne dla Żydów oraz 30 tysięcy żydowskich mieszkańców Kalisza, ofiar holokaustu.

Przy ulicy Krótkiej w Kaliszu znajdowała się niegdyś postępowa synagoga. Przy Targowej z kolei stała tak zwana wielka synagoga i beit midrasz, czyli dom nauki.

- Kalisz, to miasto najstarszego osadnictwa żydowskiego w Polsce i statutu kaliskiego sprzed 750 lat, który wzorowany na podobnych dokumentach w innych krajach odróżniał się czymś wyjątkowym, co my, Żydzi zawsze będziemy pamiętać. Zobowiązywał mieszkańców nieżydowskich do obrony i wsparcia swoich współobywateli żydowskich w sytuacji zagrożenia ich życia. Już nigdy na tę skalę nie odrodzi się życie żydowskie w Kaliszu i w Polsce. Historia jest nieubłagana. Kalisz tak jak inne miasta w Polsce ma pewną misję do spełnienia.Misję wielokulturowości, która przerzuci most ze swojej chlubnej przeszłości, pełnej tolerancji, wzajemnego zrozumienia i respektu do przyszłości, którą będziemy budować - mówił Aleksander Gleichgewicht. - W imieniu gminy żydowskiej we Wrocławiu chciałbym podziękować przedstawicielom władz miasta za unikalne i wyjątkowe starania o zachowanie tej pamięci i wykorzystanie ich do budowania przyszłych relacji. Te dwa miejsca, które miałem okazję odwiedzić, są najlepszym tego dowodem. Przed nami wielkie wyzwanie. Co najmniej tak piękne miejsce stworzymy już razem w miejscu zniszczonego, najstarszego na ziemiach polskich cmentarza żydowskiego w Kaliszu.

Z kolei Joseph Komem wyraził przekonanie, że starania miasta i powstawanie kolejnych miejsc upamiętniających kaliskich Żydów sprawi, że że Kalisz odwiedzać będzie coraz więcej gości z Izraela.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto