18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kalisz: Oficjalna prezentacja Statutu Kaliskiego. ZDJĘCIA

Andrzej Kurzyński
Uroczysta prezentacja reprintu słynnego „Statutu Kaliskiego” z udziałem gości z kraju i zagranicy odbyła się w czwartek Kaliszu. Egzemplarzami wydawnictwa obdarowano osoby, które przyczyniają się do szerzenia tradycji narodów polskiego i żydowskiego.

„Statut Kaliski” był dokumentem nadanym przez księcia kaliskiego Bolesława Pobożnego w 1264 roku i nadawał prawa Żydom, które były potwierdzane przez kolejnych władców Polski. Dokument obowiązywał przez ponad 500 lat, aż do upadku I Rzeczypospolitej. W okresie międzywojennym pochodzący z Łodzi artysta Artur Szyk postanowił nadać tej swego rodzaju konstytucji postać bogato iluminowanej księgi. W ten sposób w latach 1926-1928 podczas pobytu artysty w Paryżu powstało 45 kart, na których przedstawił on w formie ilustrowanych miniatur polsko-żydowskie dzieje od XI do XX wieku.

Po raz pierwszy w oryginale "Statut" zaprezentowany został na wystawie w Paryżu w 1928, a rok później w Warszawie, Łodzi i Kaliszu. W 1932 roku w Monachium wydano tak iluminowany „Statut Kaliski” drukiem w nakładzie 525 egzemplarzy. Do dziś zachowały się jedynie trzy kompletne wydania i jedno niekompletne, składające się z jedynie 21 kart, które znajduje się w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu. Samorząd miasta planował już kilka lat temu wydać reprint Statutu, ale dopiero niedawno jedno z kompletnych wydań udało się odnaleźć w zbiorach Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wydanie oznaczone numerem 176 było darem Artura Szyka dla pierwszego premiera II RP Ignacego Jana Paderewskiego.

Po latach „Statut Kaliski” ponownie ukazał się drukiem, tym razem w nakładzie 1000 egzemplarzy. Oficjalna prezentacja tego dzieła odbyła się w kaliskim Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym UAM w Poznaniu.

- "Statut Kaliski" jest dziedzictwem dwóch narodów. I chyba miał rację Stefan Dybowski nazywając go kamieniem węgielnym zgodnego współżycia. Czujemy się spadkobiercami, dziedzicami i strażnikami tego kamienia. I w imię tego obowiązku pragniemy przekazać obecnym i przyszłym pokoleniom pamięć o naszych współbraciach, Żydach, o wspólnym niebie dwóch narodów. Czynimy to w różny sposób, od wielu już lat. Można powiedzieć, że z dobrym skutkiem. W tym roku przekazany zostanie Związkowi Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce cmentarz, jedna z najstarszych nekropolii na naszych ziemiach, o ogromnym znaczeniu religijnym. Chcielibyśmy, a jest to nasze wspólne pragnienie, by cmentarz ten opowiadał o dziejach kaliskich i polskich Żydów, by był narracją piękną i wzruszającą – mówił Janusz Pęcherz, prezydent Kalisza, który wspólnie z Grzegorzem Sapińskim przewodniczącym Rady Miejskiej Kalisza wręczył reprinty Statutu Kaliskiego specjalnie zaproszonym gościom.

Otrzymali je: Szewach Weiss – były ambasador Izraela w Polsce i honorowy obywatel miasta Kalisza, rabin Michael Schudrich – naczelny rabin Polski, Piotr Kadlčik - przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce, rabin Yeshey Schlesinger z Londyńskiego Komitetu Ochrony Cmentarzy Żydowskich w Europie, Aleksander Gleichgewicht – przewodniczący oddziału wrocławskiego Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich, Chana i Józef Rosenfeldowie – honorowi przyjaciele naszego miasta, Andrzej Rogowski – prezes zarządu Multimedia Polska, posłowie Rafał Grupiński i Mariusz Witczak, Marek Woźniak – marszałek województwa wielkopolskiego, prof. dr hab. Hanna Zaremska – specjalistka z zakresu średniowiecznych dziejów Żydów z Europy Środkowo-Wschodniej, prof. dr hab. Mirosław Śmiałek – dziekan Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM, dr Elżbieta Steczek-Czerniawska – dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika i Zenon Sroczyński – fundator izby pamięci w domu przedpogrzebowym na nowym cmentarzu żydowskim przy ulicy Podmiejskiej.

Uroczystość zakończyło otwarcie wystawy prezentującej karty reprintu „Statutu Kaliskiego” ozdobione przez Artura Szyka, a pochodzące z kolekcji Fundacji Stradomskie Centrum Dialogu w Krakowie. Można ją oglądać do końca marca w holu Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM przy ulicy Nowy Świat.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto