Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kalisz: Poznawali życiorysy patronów ulic na osiedlu Miła

AND
Kaliszanie jak zwykle chętnie uczestniczyli w kolejnym Kaliszobraniu.
Kaliszanie jak zwykle chętnie uczestniczyli w kolejnym Kaliszobraniu. Łukasz Wolski
Mimo nie najlepszych rokowań pogodowych, wielu konkurencyjnych imprez „na mieście” oraz bliskiej perspektywy Dnia Matki, na 45 edycję Kaliszobrania przybyło kilkudziesięciu zwolenników krajoznawczych spacerów z przewodnikami PTTK.

Do spaceru przyłączyło się także kilkunastu mieszkańców osiedla Miła, po którym odbywał się spacer. W pierwszej części prowadzący spotkanie Piotr Sobolewski oraz wspomagający go Łukasz Wolski przybliżali ciekawskim sylwetki patronów ulic, po których akurat wędrowała kaliszobrańska kawalkada.

Było więc o braciach Niemojowskich i ich patriotycznej oraz prospołecznej działalności, było o archiwistach, historykach i dziennikarzach – Cezarym Biernackim, Józefie Szaniawskim, Józefie Raciborskim i Julianie Miłkowskim, było o błyskotliwej karierze i zasługach dla miasta prezesa Komisji Wojewódzkiej Józefie Radoszewskim, i o kontrowersyjnym działaczu i polityku Stefanie Dybowskim. Przewodnicy wspomnieli też o wojskowym – powstańcu styczniowym Franciszku Kopernickim oraz opowiedzieli o heroicznych bojach bonifraterskiego lekarza, patrona naszego nowego szpitala, Ludwika Perzyny z ciemnotą, brakiem higieny, „nocobłędem”, „lubieżnymi chorobami” i … kołtunami.

- Było wreszcie o Józefie Radwanie – człowieku- instytucji, którego funkcje w licznych towarzystwach i zasługi dla miasta długo by wymieniać można, oddano też społecznemu osądowi zasługi i przewiny onegdajszego burmistrza Kalisza – Jana Zemełki – mówi Piotr Sobolewski.

W drugiej części wędrówki kaliszobrańcy dotarli nad tyniecki staw-gliniankę, powstałą jako pozostałość po wydobywanej tu przed wiekiem na potrzeby pobliskiej cegielni Stenclów i Sztarka gliny. Prezes kaliskich przewodników poinformował o miejskich planach zagospodarowania tego miejsca i wykreowania tam ośrodka rekreacyjnego. No i było oczywiście o cegielniach – Stencla, sąsiedniej Binkowskiego i Graczykowskiego oraz o sześciu pozostałych, które w związku z intensywną odbudową Kalisza po zniszczeniach z okresu I wojny przeżywały prawdziwą hossę.

Ten ostatni fragment opowieści prowadzący snuł wśród cegielnianych ruin – resztek komór, pieców i kominów, szop i innych pomieszczeń produkcyjnych, biurowych i socjalnych, które toczą, skazaną na niepowodzenie walkę, o przetrwanie z atakującą je zewsząd bujną roślinnością. Posiadacze aparatów fotograficznych uwieczniali ten nierówny bój, pozostali próbowali w otaczającej ciszy usłyszeć szum napędzającego kiedyś cegielniane maszyny „lokomobila” i zobaczyć oczyma wyobraźni robotników układających na paletach miliony produkowanych tu cegieł. Czy im sto udało?

Był też prolog i epilog tej imprezy. Na początku oto jej uczestnicy zwiedzili wystawę związaną z turystyczną działalnością zmarłego w ubiegłym roku przewodnika – znajomego z większości kaliszobrańskich spacerów Waldemara Pola na końcu zaś przewodnicy zaczęli rozprowadzać karty uczestnictwa do następnej, wyjazdowej edycji Kaliszobrania., którą zaplanowano na 15 czerwca. Kolejni zainteresowani proszeni są o kontakt z pracownikami i zapisy w biurze PTTK na Targowej w terminie do 11 czerwca.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto