Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kalisz - Prasłowiańskie żegnanie zimy, czyli kolejna próba rekonstrukcji obyczajów na Zawodziu. Film

AND
Na kolejną niezwykłą imprezę zaprosiło Towarzystwo Żywej Archeologii w Kaliszu. Tym razem rekonstruktorzy zaprezentowali jak dawniej wyglądało przepędzanie zimy.

Gród Piastów na Zawodziu zaprosił na Jare Święto, obchodzone w czasie równonocy wiosennej przypadającej ma 21 marca lub w pierwszą niedzielę po równonocnej pełni Księżyca. Odwołuje się do przepędzenia zimy, a także powitania wiosny. To z nim z związane są obrzędy magiczne takie jak topienie Marzanny lub malowanie jajek.
Kaliszanie mogli więc spotkać na ulicach miasta niecodzienny orszak niosący kukłę Marzanny.
- Po drodze robiliśmy strasznie dużo hałasu, żeby zimę wystraszyć, Lżyliśmy Marzannę, po tym jak ją jeszcze spaliliśmy i utopiliśmy, to zima odeszła przynajmniej na rok – wyjaśnia Robert Sigmundsson z Towarzystwa Żywej Archeologii w Kaliszu.
Przy okazji imprezy odbyła się kolejna już odsłona rekonstrukcji smaków i potraw.
- Tak naprawdę rekonstrukcja naszej rodzimej tożsamości rozpoczyna się nie od stawiania skansenów, nie od budowania muzeów, tylko od zastanowienia się nad takimi codziennymi elementami życia, które zapominamy i odchodzą w przeszłość, ale które też składają się na naszą narodową tożsamość – dodaje organizator.
Tak więc żywi archeolodzy zaprosili na rekonstrukcję potraw, które były jadane na przednówku. Nie zabrakło więc smażenia blinów z kaszy jaglanej, wędzenia serów, czy przygotowywania kraszanek.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto