Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KALISZ - Równe babki, czyli Intergracja kaliszanek ponad metrykami

Andrzej Kurzyński
Milena Suś-Strapko i Maria Garbiec-Zybura zachęcają do udziału w akcji ,,Równe babki''
Milena Suś-Strapko i Maria Garbiec-Zybura zachęcają do udziału w akcji ,,Równe babki'' Andrzej Kurzyński
,,Równe babki'', to niecodzienny projekt, który w Kaliszu zrealizują wspólnie Uniwersytet Trzeciego Wieku ,,Calisia'' i Stowarzyszenie ,,Żywa''. Ma on połączyć dwa pokolenia starszych i młodszych kaliszanek dzięki m.in. wspólnym warsztatom, spotkaniom, rozmowom, a nawet uczestnictwu w przypominającej podchody grze miejskiej. Starsze i młodsze kaliszanki udowodnią, że nie są nudnymi babciami, czy imprezującymi studentkami. Ale, że są to równe babki mające wspólne tematy.

- Zależy mi na tym, aby pokazać środowisko Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tam są naprawdę równe babki. Każda z z nich to ciekawa biografia, ciepło, doświadczenie, wiedza - przekonuje Maria Garbiec-Zybura, jedna z koordynatorek akcji. - W zamian od młodych dziewcząt otrzymujemy wiele szacunku, uznania, ciekawości. Razem możemy się od siebie wiele nauczyć.
Zanim powstał projekt, organizatorzy przeprowadzili badania ankietowe wśród seniorek i młodych dziewczyn. Wyłonił się z nich obraz ,,babci'', która zajmuje się wnukami, chodzi do kościoła, robi zakupy, a jej największym marzeniem jest szczęście i dobrobyt najbliższych. Młode dziewczyny postrzegano natomiast jako imprezujące, beztroskie studentki lub poszukujące pracy absolwentki, myślące o pieniądzach, zamartwiające się o przyszłość czy marzące o zamążpójściu. Pomysłodawczynie projektu chcą te stereotypy obalić i pokazać, że oba pokolenia kobiet są do siebie podobne i mają ze sobą wiele wspólnego. Tak narodziła się idea projektu Równe Babki, akcji, której głównym celem jest integracja kobiet ponad metrykami, a efektem finalnym będzie powstanie literackich portretów kaliszanek.
- Już wcześniej przekonałyśmy się, że wszystkie mamy podobne problemy i podobne spojrzenie na wiele spraw. Zrobiłyśmy warsztaty ,,Uwaga, robótki'' podczas których uczyłyśmy się szydełkować i przy okazji dużo rozmawiałyśmy i okazało się, że było świetnie i że mamy wiele wspólnych tematów. Teraz chodzi nam o to, aby starsze kobiety i młode dziewczyny miały możliwość nawiązania jakiegoś porozumienia i mogły coś razem zrobić - wyjaśnia Milena Suś-Strapko ze Stowarzyszenia ,,Żywa''. - Nie zabraknie choćby warsztatów integracyjnych i dziennikarskich.
Organizatorzy zapraszają wszystkie dziewczyny poniżej 26 roku życia, które lubią pisać (choćby do szuflady), chcą sprawdzić się jako dziennikarki, potrafią słuchać, lubią współdziałanie, aktywność i pozytywne zamieszanie. Rekrutacja potrwa do 17 października, a ilość miejsc ograniczona. Szczegóły można znaleźć na stronie www.rownebabki.blogspot.com.
Projekt zakończy się w połowie grudnia wystawą, na której będą prezentowane m.in. portrety dwóch pokoleń kaliszanek. Efektem warsztatów dziennikarskich ma być publikacja małej antologii wywiadów, jakie panie ze sobą przeprowadzą.
Projekt ,,Równe babki'' jest realizowany w ramach konkursu "Seniorzy w akcji" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Znalazł się on w gronie 32, które zostały wyłonione spośród 400 nadesłanych z całej Polski. Organizatorami projektu są: Stowarzyszenie Żywa, Uniwersytet Trzeciego Wieku Calisia oraz Klub Krytyki Politycznej w Kaliszu. Jednym z patronów medialnych przedsięwzięcia jest Ziemia Kaliska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto