Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kalisz: Szykują się zwolnienia nauczycieli. Stracą pracę przez niż demograficzny

Daria Kubiak
Archiwum Polskapresse
Niż demograficzny w szkołach sprawia, że zaczęły się zwolnienia nauczycieli i obcinanie im etatów. Szacuje się, że w Wielkopolsce pracę straci około 550 nauczycieli i około 140 innych pracowników szkół. Ponad 1000 nauczycieli będzie pracowało od nowego roku szkolnego na niepełnym etacie. W samym Kaliszu, gdzie na chwilę obecną w szkołach wszystkich typów jest 1925 etatów przeliczeniowych od września 2012 będzie ich o 30 mniej.

- Część nauczycieli straci pracę, gdyż nie będzie dla nich godzin w szkołach lub też wskutek zlikwidowania oddziałów szkolnych - mówi Mariusz Witczak, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego. - Niektórym po prostu wygasną umowy na czas określony.

Ostateczna sytuacja będzie znana dopiero po zakończeniu naboru elektronicznego do kaliskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Etaty nauczycielskie zostaną dostosowane do liczby przyjętych uczniów. Według szacunków wydziału edukacji liczba uczniów w roku szkolnym 2012/2013 będzie porównywalna z tą z roku 2011/2012, a więc 17 800.

Zwolnienia mogą nastąpić także w powiecie kaliskim w szkołach ponadgimnazjalnych prowadzonych przez starostwo. W chwili obecnej wypowiedzenia wręczono już nauczycielom likwidowanego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Liskowie. Lepsza wydaje się być sytuacja w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie miasto jest organem prowadzącym dla podstawówek i gimnazjów. Od września będzie do nich uczęszczać 6260 uczniów, o 31 mniej, niż w roku poprzednim.

- Niż demograficzny przechodzi do szkół ponadgimnazjalnych, dlatego też Ostrów Wielkopolski nie musi zwalniać nauczycieli - tłumaczy Sylwia Nowicka, rzecznik Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim.- W czterech szkołach podstawowych prowadzone są zerówki, do których będzie dodatkowo uczęszczało 169 dzieci, co także daje zatrudnienie nauczycielom. Od września 2012 roku w ostrowskich szkołach będzie 530 etatów pedagogicznych, a pracować będzie 641 nauczycieli. Nie będzie jednak zwolnień, tylko mniej godzin dla poszczególnych nauczycieli.

Zwolnienia nie ominą jednak nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat ostrowski. W ciągu najbliższego roku liczba uczniów spadnie o 200.

- Oznacza to, że w nowym roku szkolnym w szkołach podległych powiatowi ostrowskiemu zniknie 7 oddziałów - mówi Janusz Grzesiak rzecznik starostwa. - W nowym roku do 67 zwiększy się liczba nauczycieli, którzy pracować będą w niepełnym wymiarze godzin. Szacowana liczba nauczycieli odchodzących na emerytury renty i tych z którym powiat nie przedłuży umów wynosi w sumie 35 osób. Aby zapobiec zwolnieniom, zmniejszamy liczby uczniów w oddziałach oraz w grupach językowych i na zajęciach z wf.

Gminy takie jak Blizanów czy Godziesze Wielkie w powiecie kaliskim ratują się łącząc klasy, tworząc filie lub oddając szkoły w ręce stowarzyszeń.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto