Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kalisz - Tak miasto dba o nasze zdrowie

AND
Andrzej Kurzyński
Ponad 400 tysięcy złotych wydał w ubiegłym roku Kalisz na programy z zakresu promocji i profilaktyki zdrowia.

W sumie w 2010 roku w Kaliszu było ich aż trzynaście. Dziesięć poświęconych było profilaktyce zdrowotnej, a trzy dotyczyły edukacji w tym zakresie. Dodatkowo odbywały się festyny zdrowotne pod hasłem ,,Biała sobota''. Nowością był program profilaktyczny Wczesnego Wykrywania Raka Gruczołu Krokowego u Mężczyzn, czyli raka prostaty, w ramach którego wykonano 1250 badań.

Dużym zainteresowaniem cieszył się program wykrywania chorób układu krążenia, z którego skorzystało 1438 osób. W ramach pozostałych programów wykonano 700 mammografii i 690 badań usg kobiet powyżej 20. roku życia, 771 badań rtg płuc oraz 220 spirometrii, prawie 1200 badań w ramach programu wczesnego wykrywania chorób tarczycy u młodzieży i dorosłych. Prowadzono też badania wad postawy u dzieci w wieku od 6 do 12 lat, wykonano 1927 badań radiologicznych kręgosłupa, 1144 badania diagnostyczne z zakresu medycyny sportowej u młodzieży do 21. roku życia czynnie uprawiającej sport. Nie zabrakło także 121 konsultacji w ramach programu wczesnego wykrywania czerniaka. 139 kobiet skorzystało ze szkoły rodzenia, a ponad 1100 uczniów z klas trzecich wzięło udział w szkoleniach z udzielania pierwszej pomocy. Nie zabrakło też szczepień przeciwko pneumokokom wśród 2-latków uczęszczających do kaliskich żłobków, a w ramach profilaktyki raka szyjki macicy i zagrożeń wirusem HPV uczestniczyło ok. 3000 uczniów szkół ponadgimnazjalnych klas I.

Podsumowanie odbyło się podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez samorząd miasta i klub radnych ,,Wszystko dla Kalisza'' w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Miejsce nie było przypadkowe, bowiem jest szansa, że jeszcze w tym roku ruszy kolejny program, tym razem związany z wykrywaniem chorób układu krwiotwórczego, głównie białaczek i chłoniaków. Miałby on kosztować około 30 tysięcy złotych. Pieniądze byłyby przeznaczone na badania morfologii krwi oraz usg jamy brzusznej oraz konsultacje hematologiczne.

- Udowodniono w krajach zachodnich, że profilaktyczne badanie morfologii pozwala w 40 procentach wykryć białaczkę – podkreśla Jolanta Graboś-Michalak, specjalista hematolog.

Badania zlecał by lekarz rodzinny, a jeśli wyniki byłyby złe, wówczas pacjent trafiłby na konsultacje do specjalisty.
- Wszystko zostało dokładnie przeanalizowane i wynikają z potrzeb oraz stanu zdrowia mieszkańców miasta – wyjaśnia Jolanta Mancewicz, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Kalisza. - Warto pamiętać, że my nie wprowadzamy ograniczeń wiekowych w przeciwieństwie do programów Narodowego Funduszu Zdrowia.

Tutaj obejrzysz film z konferencji prasowej

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto