Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kalisz: Tak świętowano 44. rocznicę powołania MO i SB. ZDJĘCIA

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Kalisz: Tak świętowano 44. rocznicę powołania MO i SB
Kalisz: Tak świętowano 44. rocznicę powołania MO i SB Archiwum Ziemi Kaliskiej
Dziś zapraszamy Was na kolejna podróż w czasie. Tym razem przygotowaliśmy obszerną galerię zdjęć z obchodów 44. rocznicy powołania organów Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa. Tak świętowano to w Kaliszu.

Milicja Obywatelska działała w latach 1944 - 1990. Została utworzona na podstawie manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego oraz dekretu o powołaniu MO z 7 października 1944 roku i podporządkowana organizacyjnie Resortowi Bezpieczeństwa Publicznego. Następnie podporządkowano ją Ministerstwu Bezpieczeństwa Publicznego, od 1955 zaś Ministerstwu Spraw Wewnętrznych. W 1956 ponownie powiązano milicję ze służbami wewnętrznymi.

Na mocy ustawy z dnia 28 maja 1975 r. o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych zlikwidowano powiaty i powołano 49 nowych województw. Powyższe zmiany pociągnęły za sobą konieczność stworzenia 32 nowych komitetów wojewódzkich PZPR, urzędów, sądów i prokuratur wojewódzkich oraz komend wojewódzkich MO. W wyniku tej reformy siedzibą jednego z nowych województw został Kalisz. Komenda Wojewódzka MO w Kaliszu rozpoczęła swoją działalność w momencie powołania jej pierwszego komendanta. Nastąpiło to 1 czerwca 1975 r. z chwilą objęcia stanowiska przez płk. Władysława Nowickiego oraz stanowisk zastępców komendanta ds. SB i ds. MO. Stanowisko zastępcy komendanta ds. SB objął płk Józef Skoczek (w latach 1981–1990 komendant/szef KWMO/WUSW w Kaliszu). Po nim funkcję zastępcy komendanta/szefa ds. SB w KWMO/WUSW w Kaliszu pełnili: płk Jerzy Więckowski (1981–1989) i płk Wojciech Wawrzyniak (1990). Komenda była terenową jednostką resortu spraw wewnętrznych, podlegającą w zakresie działań milicyjnych Komendzie Głównej MO, a w zakresie kompetencji pionu bezpieczeństwa – kierownictwu Służby Bezpieczeństwa.

Wojewódzki Urząd Spraw Wewnętrznych w Kaliszu zakończył działalność w lipcu 1990 r. Służba Bezpieczeństwa została rozwiązana 31 lipca 1990 r. na mocy ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Urzędzie Ochrony Państwa, w momencie zwolnienia ze służby ostatnich funkcjonariuszy i likwidacji ostatnich komórek SB, a pion Milicji Obywatelskiej, zgodnie z ustawą z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji przekształcono w Policję.

ZOBACZ TAKŻE:

Tak będzie wyglądać apartamentowiec przy ulicy Legionów w Kaliszu

Kalisz: Apartamentowiec powstaje przy ulicy Legionów. Znamy ...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto