18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KALISZ - Tego jeszcze nie było. Koncert na 10 fortepianów i orkiestrę!

Bożena Szal - Truszkowska
Przy jednym z dziesięciu fortepianów zasiądzie kaliszanka Milena Piszczorowicz-Antoniewicz.
Przy jednym z dziesięciu fortepianów zasiądzie kaliszanka Milena Piszczorowicz-Antoniewicz. Archiwum artystki
Takiego koncertu jeszcze w Kaliszu nie było! Owszem bywały duety na cztery ręce i dwa fortepiany... Ale dziesięć instrumentów na raz to pomysł dość szalony.

Pomysł ,,Koncertu na 10 fortepianów i orkiestrę" wyszedł od grupy młodych ludzi, skupionych w Stowarzyszeniu Multi.Art, którzy od kilku lat starają się ożywić życie kulturalne miasta. Co roku jesienią organizują Multi Art. Festival - Festiwal Sztuki Młodych, który przede wszystkim jest okazją do prezentacji dorobku młodych kaliszan, działających w wielkim świecie sztuki. (W tym roku IV festiwalową edycję zaplanowano w dniach 7-10 października). Niektóre instytucje kulturalne, działające nad Prosną (np. Centrum Kultury i Sztuki), wyraźnie przestraszyły się tej inwazji młodych. Za to Filharmonia Kaliska chętnie wsparła tę najnowszą inicjatywę.
Skąd jednak wziąć 10 fortepianów, skoro kaliska fabryka rodziny Fibigerów (ostatnio znana pod marką ,,Calisia"), mimo swych wspaniałych tradycji, ostatecznie i nieodwołalnie zbankrutowała? Jak się okazuje, nie ma rzeczy niemożliwych... Otóż, fortepiany już są! Stoją w obszernej hali fabrycznej na przedmieściach Kalisza. Wszystkie piękne, nowiutkie - w eleganckiej, wieczorowej czerni. Jeszcze tu i ówdzie dopieszczane, cyzelowane, poddawane kolejnym testom i korektom.
- Chętnie udostępnimy je na ten koncert. To jest nasz ukłon w stronę miasta i tych młodych ludzi, którzy mają tak ambitne i ciekawe pomysły. A poza tym dość często sponsorujemy różne koncerty czy festiwale. Dziś dwa nasze instrumenty wyjeżdżają do Strzy-żewa, gdzie odbędzie się koncert chopinowski... - mówi inż. Stanisław Chanyszkiewicz. Absolwent kaliskiego Technikum Budowy Fortepianów (matura 1968), przez pewien czas był dyrektorem Fabryki Fortepianów w Legnicy, a obecnie jest dyrektorem generalnym i zarazem członkiem zarządu spółki ,,PianoEurope", działającej w Kaliszu.
Firma ma rodowody równie szacowne jak nasza nieodżałowana ,,Calisia". Założył ją w 1885 roku Wilhelm Schimmel, który uczył się tego zawodu w fabryce Vogla w Lipsku; a jego potomkowie (już czwarta generacja!) nadal ją prowadzą. Niemieckim centrum budowy fortepianów jest Braunschweig, gdzie powstają instrumenty ze znakiem firmowym ,,Schimmel". Zakład w Kaliszu utworzono w 2003 roku, aby reaktywować markę ,,Vogel". Znakiem firmowym kaliskich wyrobów jest więc ,,Vogel by Schimmel", a ich wyróżnikiem ,,wysoka jakość za rozsądną cenę". Rocznie produkuje się tutaj około 250 fortepianów, które wędrują głównie do USA i Kanady, a także blisko 1800 pianin, przeznaczonych na rynek niemiecki i europejski. Podobno dwa razy więcej niż ,,Calisia" w najlepszych czasach! A przecież mamy kryzys...
,,PianoEurope" to dziś jedyna firma, która produkuje tego typu instrumenty nie tylko w Kaliszu, lecz także w całej Polsce, a zarazem jedna z największych w Europie. Wytwarzane tradycyjnymi metodami przez doświadczonych kaliskich mistrzów i najzdolniejszych absolwentów naszego TBF, fortepiany i pianina zebrały już sporo komplementów od uznanych artystów i pedagogów.
Jak brzmią kaliskie fortepiany ,,Schimmel", dowiemy się w Międzynarodowym Dniu Muzyki (1 października) podczas koncertu w sali UAM. A będzie to koncert niecodzienny. Przy fortepianach zasiądą młodzi muzycy z całego świata: Michał Bialik (Austria), Lilit Grigoryan (Armenia), Yuko Mine i Mayuko Miyata (Japonia), Daniel Wnukowski (Kanada) oraz piątka krajowych pianistów - Maria Daroch, Milena Piszczorowicz (kaliszanka!), Michał Karasiewicz, Piotr Żukowski i Witold Janiak (znany z festiwali pianistów jazzowych w Kaliszu).
Młodym wirtuozom towarzyszyć im będzie Filharmonia Kaliska i ostrowski Big-Band, a w roli dyrygenta wystąpi sam Adam Klocek.
W pierwszej części koncertu usłyszymy prawykonania utworów młodych polskich kompozytorów - m.in. Dariusza Przezwańskiego, którego kompozycje i aranżacje kalisza-nie mieli już okazję poznać podczas koncertów z cyklu ,,Filharmonia nie gryzie". Drugą część koncertu wypełnią znane standardy jazzowe właśnie w jego opracowaniu. Koncert na 10 fortepianów i orkiestrę już stał się małą sensacją w Kaliszu. Bilety i bliższe szczegóły można otrzymać w biurze Filharmonii Kaliskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto