Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kalisz: Tłumy na bokserskim Kaliszobraniu. ZDJĘCIA

AND
Przeszło setkę uczestników przyciągnęła kolejna, 42. edycja Kaliszobrania. Tym razem kaliscy przewodnicy PTTK zabrali miłośników spacerów krajoznawczych po mieście w podróż po historii kaliskiego… boksu.

Spotkanie odbyło się w gościnnej hali OSRiR przy ulicy Łódzkiej. Najpierw prelegent – redaktor sportowy „Ziemi Kaliskiej” Mariusz Kurzajczyk przedstawił nieznane fakty dotyczące kaliskiego boksu z okresu międzywojennego, czyniąc bohaterami swojej gawędy m.in. odnoszących wówczas duże sukcesy na ringach Walentego Pietrzaka czy Stanisława Szrajtera. Było też o niestrudzonym animatorze kaliskiego sportu Edwardzie Jarnuszkiewiczu, o pięściarskich początkach późniejszych wybitnych kaliskich trenerów: Zygmuncie Winklerze i Antonim Szymańskim.

- W przywoływaniu z otchłani pamięci kolejnych historii pięściarskich sekundował mu, przybyły specjalnie na tę okazję z Łodzi autor monograficznych opracowań dotyczących boksu – redaktor Janusz Stabno. Kiedy opowieść dobrnęła do czasów powojennych – sala ożywiła się jeszcze bardziej. Najpierw ujawnił się – rozpoznając się na zdjęciu sekcji bokserskiej Włókniarza z początków lat 50. - były bokser tego klubu pan Wrzosek. Później swoje cenne komentarze i wspomnienia przekazywał znany większości kibiców pięściarstwa w naszym mieście – mogący się pochwalić m.in. tytułem Mistrza Polski juniorów Józef Jaworowicz – mówi Piotr Sobolewski, organizator spotkania, który także wtrącił swoje trzy grosze jako syn… jednego z popularniejszych i bardziej utytułowanych pięściarzy kaliskich, a także – czego można się było spodziewać – uczestniczący w Kaliszobraniu kibice.

Było więc o miejscach, gdzie trenowali i walczyli kaliscy pięściarze, o konflikcie między sekcjami bokserskimi Włókniarza i Prosny, o sukcesach Tadeusza Grzelaka, Władysława Obały, Adama Walczaka, Jana Nowaczyka, Wacława Ścigały, Włodzimierza Caruka i wielu innych. Było wreszcie o końcowych „złotych latach” kaliskiego boksu, kiedy to hala przy Łódzkiej nie mogła pomieścić wszystkich kibiców, a pięściarze Prosny po raz ostatni walczyli w I lidze. Jednym z nich był, również obecny na sali, Zenon Napieralski. Dodatkową atrakcją Kaliszobrania była możliwość nabycia książki Zbigniewa Kościelaka „Kaliscy bokserzy. 80 lat: 1932-2012” z autografem autora.

Śnieżna zamieć nie odstraszyła zebranych od obejrzenia sąsiadującego z halą zabytkowego obiektu – siedziby kaliskiego PTTK, który to budynek, pod koniec XIX w. wybudowano z przeznaczeniem na… placówkę rosyjskiego monopolu spirytusowego. Najwytrwalsi, nie zrażeni śnieżnymi zaspami, dotarli wreszcie na koniec do wybudowanego z kolei całkiem niedawno budynku klubowego na odnowionej tzw. trybunie zachodniej kaliskiego stadionu miejskiego.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto